Ankara Life Dergisi

DOÇ. DR. DEMET KOKONALİ : NEDEN GENİTAL ESTETİK?

Ankara Life Dergimizin sağlık sayfasının bu ay konuklarından birisi de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Demet Kokanalı. Hem estetik hem de sağlık açısından ele aldığımız “Genital Estetik” başlıklı röportajımızda merak ettiğiniz her şeyin yanıtını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Doç. Dr. Demet Kokanalı kimdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasımı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptım. 2020 yılında Doçentlik unvanını aldım. Şu an Özel Lokman Hekim Akay Hastanesi’nde hizmet vermekteyim. Evliyim Sarp ve Mert adında dünyalar tatlısı 2 evladım var. Çocukluğum boyunca doktor olma hayali kurdum, özellikle kadın sağlığı için çalışmak, en özel anlardan biri olan doğum anına eşlik etmek beni çok mutlu ediyor.

Öncelikle “Genital Estetik” nedir?

Genital estetik kadınlarda vajinayı, vajinanın iç ve dış dudaklarını ve perine dediğimiz anüs ve vajina arasındaki bölgeyi içerisine alan organlardaki şekil bozukluklarını gidermek için yapılan cerrahi ve medikal işlemlerdir.

Genital estetik hangi durumlarda uygulanmalıdır?

Hem estetik hem de tıbbi müdahale amaçlı yapılabilir. Kadının görüntüden hoşnut olmaması bile yeterli bir sebep sayılmaktadır.

Daha çok doğum sonrası oluşan deformasyonlarda estetik ihtiyacı doğuyor.

Doğum öncesi uygulanan estetik ihtiyaçlarından biraz bahsedebilir miyiz?

Doğum yapmamış kadınlarda doğuştan geniş küçük dudaklar vajina girişinde sürekli nemli ve birbiri üzerine katlanmış yoğun bir yumuşak doku kitlesi yaratacağından bu hastalarda vajinal enfeksiyonlar çok daha sık görülür. Yine birbiri üzerine katlanan küçük dudak katmanları arasında debri ölü hücre birikimleri oluşarak kötü kokuya ve kaşıntıya neden olabilir. Fazlaca büyümüş küçük dudaklar yazın mayo giyildiğinde ya da dar bir pantolon giyildiğinde bacak arasında bir kabarıklık şeklinde dışarıdan fark edilebilir ve bu durum kadının kendini huzursuz, rahatsız ve özgüvensiz hissetmesine yol açar. Yine sarkmış ve uzamış küçük dudaklar cinsel birliktelik esnasında penisle birlikte vajinaya girerek ağrıya ve partnerde takılma, zorlanma hissine yol açabilir.

Operasyonun orgazm olmaya, gebe kalmaya ve doğum yapmaya, idrar yapmaya herhangi bir zararı veya engeli var mı?

Genital estetik operasyonlar sonrası orgazm ve cinsel performans olumlu yönde etkilenmektedir. Hem klitoris ve penisin birbirlerine olan temasının mekanik olarak artması, hem de özgüvenini tekrar kazanan kadının cinselliğe bakış açısının değişmesi bunda etkilidir.

Gebe kalmaya hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Genital estetik operasyonu geçiren hastalar sonrasında normal doğum yapabilirler.

Genital estetiği tercih eden belli bir yaş grubu var mı?

18 yaşını doldurmuş her kadın bu operasyonları yaptırabilir. Cinselliğe geç başlamış ya da görüntüden memnun olmayıp operasyon kararını geç alan ileri yaş danışanlarımız da var.

Genital estetik operasyonunun aşamaları nelerdir?

En önemli husus konuda uzman bir hekime başvurmak olmalı. Ayrıntılı jinekolojik muayene sonrasında yapılacak işlemlere karar verilir. Hasta isterse işlem lokal anestezi ile de yapılabilir. Ortalama operasyon süresi 30-60 dakikadır. Kullanılan estetik dikişler 3 hafta içinde erir, dikiş aldırmaya gerek kalmaz.

Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar nedir?

Operasyon sonrası ciddi bir ağrı olmaz. 2-3 gün evde istirahat sonrası kişiler günlük yaşamlarına dönebilirler. Özellikle genital bölgenin temizliğine ve kuru kalmasına dikkat etmek gerekir. Kabız kalmaktan kaçınılmalıdır. 6 hafta kadar cinsel ilişkiye girilmez. Yine 4-6 hafta havuz ve denize girilmemelidir.

Toplumumuzda vajinal estetik anlayışı sizce hangi noktada?

Günümüzde kadınların güzellik anlayışı, güzelliğe bakış açısı değişti. Artık kadınlar güzelliği bir bütün olarak algılıyor, bedeni ile barışık yaşamak istiyor. Hem kişisel özgüveni açısından hem de cinsellik sırasında eşiyle iletişimini kuvvetlendirmesi bakımından son yıllardaki başvuru sayısı oldukça arttı. Ama hala birçok kadın genital bölgede sıkıntı yaşamalarına rağmen bunu dile getirmekte, doktora başvurmakta zorlanıyor. Oysaki fiziksel ve estetik kaygılar kadınların cinsel ve sosyal yaşamını zannedilenden daha fazla etkilemektedir. Bu yüzden kadınlar artık bu sorunu bütün tabulardan sıyrılarak rahat bir şekilde dile getirebilmeli oldukça basit olan müdahalelerle hayat kalitesini arttırmalıdır diye düşünüyorum.

Yorumlar

0 yorumlar