Ankara Life Dergisi

Doğallık Akımının Öncüsü; Betül Koçer Exclusive Makeup Studio!

“Müşterilerimle telefonda tanıştığımda bile çok güzel enerji aldım diyerek geliyorlar, ne yaşarsam yaşayayım işimi yaparken her şeyi unutur, keyif alarak yaparım bu yönümü çok seviyorum.”
Betül Koçer, güzellik sektöründe 25 yıldır faaliyet gösteren başarılı isimlerden. Yoğun iş hayatı olmasının yanı sıra yüzünden asla tebessümü eksik olmayan ve tatlı diliyle onu tercih edenleri adeta kendine bağlayan, güçlü duruşu, becerikli elleriyle pek çok makyajın içinden geçiyor. Ona göre imkansız denen bir şey yok! Sadece isteklerin ne olduğunu belirlemek ve doğru ürün kullanımıyla sihirli bir dokunuş yaratmak var. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında kalıcı makyaja dair birçok eğitim veren Makyaj Sanatçısı Betül Koçer, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Merak ettiğimiz tüm sorularımızı yanıtladı, iyi okumalar dileriz.

Betül Hanım biliyoruz ki mesleğinizin makyaj sanatçılığı olması hasebiyle bu konu üzerinde yıllardır faaliyet göstermektesiniz. Ancak alanınıza yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Betül Koçer kimdir? Bu işin nasıl uzmanı oldunuz? Nerede eğitim aldınız ya da makyaj yapmayı nerede öğrendiniz?
25 yıldır Ankara’da güzellik sektöründe hizmet veriyorum. Şu an Çayyolu’nda bulunan Betül Koçer Exclusive Makeup Studio’mda işimi yapmaya devam ediyorum. Son 10 yıldır profesyonel makyaj ve kalıcı makyaj üzerine yoğunlaştım. Bu süreçte en iyi bildiğim, severek yaptığım ve başarılı olduğum alanda ilerlemek istedim. Güzellik uzmanlığı eğitimime ise lise yıllarımda başladım, sonrasında birçok alanda eğitim aldım. Sürekli değişen, gelişen yenilikleri takip ettim. Her sektör için elbette eğitim şart ama ben doğuştan gelen yetenek, ilgi, merak ve el becerisi de olması gerektiğini düşünüyorum. Yurt içi ve yurt dışında kalıcı makyaj eğitimleri veriyorum. Makyöz olmak isteyen birçok kişiyi yetiştirdim ve onların başarılı olduğunu gördükçe gururlanıyorum. Müşterilerimle telefonda tanıştığımda bile çok güzel enerji aldım diyerek geliyorlar, ne yaşarsam yaşayayım işimi yaparken her şeyi unutur, keyif alarak yaparım bu yönümü çok seviyorum. Bunun yanı sıra dünya güzeli iki kızım, iyi kalpli bir eşim var. Köpeğim ve kedilerimle güzel bir ailem, değerli dostlarım var.

Makyajda sizi cezbeden ilk şey nedir?
Gelinlerimin en özel günlerine dokunuyor olmak, yıllar geçse de fotoğraflarına baktıklarında beni hatırlamaları çok değerli. Makyaj yaparken plan yapmam, ezber yapmam akışına bırakırım, bundan dolayı sonrasındaki sonuç beni hep mutlu eder. Örneğin; ‘Gelinlerim ne hayal ediyor? O gün kendini nasıl mutlu, güzel, özgüvenli hissedecek?’ gibi özelliklerini çok iyi dinler ihtiyaçlarını anlarım, istedikleri makyajı yaptığımda ise kendimi dünyanın en iyi makyajını yapan biri olarak hissediyorum.

Türk kadınlarının makyajını nasıl buluyorsunuz? Kadınlar doğru kapatıcıyı ve doğru fondöteni nasıl seçebilir?
Türk kadınlarının birçoğundan duyduğum; ‘Kendime istediğim gibi makyaj yapamıyorum!’ gibi sözler olunca, bu sebepten dolayı son yıllarda makyaj atölyesi veya özel makyaj dersleri vermeye başladım. Danışanlarıma ‘Makyaj çantanı al, gel!’ dedim. Ardından günlük hayat ya da özel bir gece için ‘En pratik ve doğru bir makyajı nasıl yaparız?’ dan yola çıkarak çantamızdaki eksiklikleri belirleyerek doğru alışverişin yolunu tuttum. Hal böyle olunca ortaya muhteşem bir görüntü çıktı. Doğru ürünü seçme konusuna gelince örneğin fondöten seçerken boynumuzun rengine göre tercihlerde bulunmalıyız. Çünkü yüzümüzde leke, kılcal damar gibi zamanla güneşten ve soğuktan etkilenmiş olan cilt bizim doğru rengimiz değildir. Boynumuz en az dış etkene maruz kalan bölgedir, bu yüzden doğru renk fondöteni seçtiğimizde yüzümüzle boynumuzun bütünleştiğine şahit oluruz.

Bir kadın ona yakışmayacağından emin olduğunuz bir stil isterse onu, fikrini değiştirmeye nasıl ikna edersiniz?
Makyaj yaparken benden istenilenleri dikkatlice dinlerim, eğer yakışmayacak, olmayacak bir şey isteniyorsa tatlılıkla anlatırım, bana güvenmelerini sağlarım. Bu konuda kendime çok güveniyorum.

Kadınların nasıl daha hoş görünebileceği konusunda verebileceğiniz bir ipucu var mı?
Son yıllarda Türk kadınlarının hepsi birbirine benzemeye başladı maalesef, her ne uygulama yapılırsa yapılsın kararında ve ölçüsünde ufak dokunuşlar olmalı. Kendi ifademizi, mimiklerimizi, gülümsememizi kaybetmeyecek dokunuşlar her zaman en ideal yöntemdir. Diğer türlü abartılı dudak dolguları, çok fazla botox, çok güzel olmak isterken yanlış estetik operasyonları, yoğun makyaj gibi teknikler başka biri gibi olmamıza sebep olur, sadece gerektiği kadar yapılmalı diye düşünüyorum.

Son dönemdeki makyaj trendleri neler?
Bu yıl makyajlar daha çok neon renkler üzerine yapılıyor. Bu yüzden bir süre daha renkli maskara ve eyelinerlar, taşlar ve pullarla süslenen gözleri göreceğiz. Gelin makyajlarında ise hala nude tonlar, daha sade makyajlar yer alacak. Fikrimce beyaz gelinliğe en çok sade, daha doğal makyajların yakıştığını düşünüyorum.
Son olarak kadınlarımıza bir mesaj göndermek istiyorum; Sevdiğiniz bir işi yapın, mutlaka çalışın. Ayaklarımızın yere basması; hem psikolojik hem de ekonomik anlamda en güzel duygu ve en güzel özgüvendir. Spor yapın; vücudunuza özen gösterin, sağlıklı beslenin. Genelde vaktim yok bahanesi vardır, isteyin ve kendinize vakit ayırın. Sokak hayvanlarına yardım edin, kapınızın önüne su mama koyun, arabanızda mama taşıyın, hasta ve yardıma ihtiyacı olan bir canı tedavi ettirin, inanın çok iyi gelecek. Son olarak kendinizi sevin, gülümsemeyi asla ihmal etmeyin…

Yorumlar

0 yorumlar