Ankara Life Dergisi

Doğan Grup CEO’su Erdoğan Yıldırım

Kentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi, Doğan Grup Ceo’su, başarılı iş insanı Erdoğan Yıldırım ile beraberdi. Erdoğan Yıldırım, kendisi hakkında merak ettiklerimizi yanıtladı, başarılarından ve projelerinden söz etti.

Doğan Grup benimsediği insan ve doğa odaklı tasarım anlayışı ve 30 yılı aşkın tecrübesi ile sektörde adından övgüyle söz ettiriyor. Siz bu sektöre yeni gireceklere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

İnşaat sektörü yenilenebilir bir dünya görüşü ile aynı anda ilerlemektedir. Sektörde yer almak isteyen firmalar Ar-Ge çalışmalarını “insanların modern çağda nasıl bir eve sahip olmak istedikleri” anlayışı ile devam ettirmelidir. Yenilikçi bir dünya görüşü ile yeni taleplere cevap verebilecek , küresel boyutta proje üretme yeteneğine sahip olunması gerekir. Hedefi olmayan kişilerin bir yerden sonra ilerlemesi mümkün değildir. 

Ülkemizde inşaat sektörünün son zamanlarda yaşadığı sorunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecekte inşaat sektörünü ne bekliyor?

Sadece inşaat sektörü değil, diğer bütün sektörlerde iniş ve çıkışlar yaşanır. Bunlar iş hayatının doğası için olağan durumlardır kaldı ki inşaat sektöründe son dönemde kentlerde nüfus yığılmasına yönelik olarak kentleşmenin artması, sosyal ve kültürel eğilimlere paralel olarak konut ihtiyacının artması, deprem yönetmelikleri uyarınca konut kalitesinde artış beklentisi, şehirlerin yeniden yapılandırılması için yapılan kentsel dönüşüm yenileme uygulamaları ve ülkemizde en iyi yatırım araçlarından birinin gayrimenkul olması sebebi ile 2022 yılında da öngörülerimiz doğrultusunda inşaat sektörünün ciddi bir ivme yakalayacağı kanaatindeyiz.

Bu sektörde çalışmaya nasıl karar verdiniz? Sahip olduğunuz hangi özellikler bu seçimde etkili oldu?

Ailemin yaklaşık 34 yıldır inşaat sektöründe faliyet gösteriyor olması, sektöre olan merakımı artırdı ve benim de yıllardır  bu sektörün içinde yer almamı sağladı. Öğrenme ve gelişime tutkuluysanız ve bunun yanına azminizi de eklerseniz sizi güzel bir yolculuk bekliyor diyebilirim ancak hiçbir yolculuk kolay değildir, bunu da bilmek gerekir.

Genç bir iş insanı olarak en güçlü motivasyonunuz nedir?

En güçlü motivasyon kaynağım kendime olan inancım ve güvenimdir. Sizler de başarınızın  sanat eserine dönüşmesini istiyorsanız disiplinli ve planlı yaşamak zorundasınız. Bir şeylere sahip olmadan önce inanmak gerekir. İlerlediğiniz yolda, inandığınız başarıya ulaşmak için daima kendinize güvenmelisiniz. Sizlere bu yolda tavsiyem, kimsenin size başaramayacağınızı söylemesine izin vermemeniz. İnandığınız yolda durmadan yürüyün.

İşinizde karşılaştığınız zorluklar karşısında nasıl bir yol izliyorsunuz?

Öncelikle daima çözüm odaklı hareket etmek gerektiğini düşünüyorum. Başarıya giden yolda engeller ve zorluklar muhakkak olacaktır. Ancak biliyoruz ki bu zorluklar insanı başarıya ulaştıran en güçlü araçlardır. Bizim için zorluklarla mücadele etmenin altın kuralı belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için çok çalışmaktır.

Başarınızın altında hangi karakter özelliklerinizin yattığını düşünüyorsunuz?

Bunu sizlere şu şekilde özetleyebilirim: “Cesaret ve risk almak başarıyı ayaklarınıza getirir.” İstikrarlı ve hedeflerini önceden belirleyen planlı biriyim.

İnşaat sektöründeki başarınızı neye bağlıyorsunuz?

Bizim projemizdeki önceliğimiz ve değişmez hedefimiz her zaman müşteri memnuniyeti olmuştur. Bu sebeple de yaptığımız projelerde, bu evlerde yaşayacak olan kişileri kendi ailemizden biri gibi görerek kararlarımızı veriyoruz. Projemizin başlangıç aşamasından teslimine kadar her  işlem, her malzeme bu doğrultuda belirleniyor. Tüm projelerimizde, sadece dış cephede değil, projenin iç yapımında kullandığımız her malzemenin de en kaliteli malzeme olmasına dikkat ediyoruz.

Yöneticilik vasfı sonradan mı edinilir, yoksa bu bir yetenek midir?

Yöneticilik vasfı zamanla azmin ve çalışmanın sonucu olarak kazanılabilecek bir özelliktir. Yönetici olmak istiyorsak çok çalışmalıyız, gayret göstermeliyiz ve daima en iyisini istemeliyiz.  Zorlukları aşıp lider olmak için hiç durmadan harekete geçmeli ve “Ben de yetenek yok.” algısını değiştirerek cesaretle işe koyulmalıyız.

Gelecekte kendinizi ve firmanızı görmek istediğiniz konum nedir?

34 yıllık sektörel tecrübemiz ve birikimimiz ile inşaat alanında faliyet gösteriyor ve sektörde ilklere imza atıyoruz.

Bu başarımızı koruyabildiğimiz sürece gelecek zaten bizim için başarılarla ve önemli sanat eserleri ile dolu olacaktır. Her zaman olduğu gibi yine marka olacak projeler üretmek daimi hedefimizdir.

Şuanda inşaatı devam eden projeleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

DOĞAN TOWER: Projemiz, Ankara’da  ses getirecek yapısıyla  bulunduğu konumun avantajlarına ve bulunduğu bölgenin en iyi mimarisine sahiptir. Projemiz, Ovacık bölgesinde unutulmaz bir sanat eseri olarak hafızalara kazınacak modern  bir yapıya sahiptir. Türkiye’de tasarım gözetmenliği (tgua) belgesini alan sayılı projelerden biri olarak sizlere çok daha güvenli bir yapı sunuyoruz. Doğan Tower projesi tamamen konfor ve lüks  üzerine tasarlanmış  yapısıyla ve mimarisiyle  diğer projelerden farklıdır. Projemiz 28 katlı olup toplamda 84 daireye sahiptir. Dairelerimiz  225 m2’lik alanlarıyla yaşamınıza ferahlık katacak şekilde tasarlanmıştır. Bu proje ile size, şehir ve orman manzarası ile iç içe bir yaşam sunuyoruz. Projemizin alt kısmında yaşamınızı kolaylaştıracak 14 adet asma katlı ticari mağaza mevcuttur. Her şekilde kendinizi özel hissedebileceğiniz projemizin altına “Ankara’nın sanat eseri” olarak imza atıyoruz.

DOĞAN CASTLE: Ankara’nın en gözde semtlerinden biri olan Bağlıca’ da tamamen doğayla iç içe olan villalardan  oluşan yeni bir projedir .

DOĞAN  CITY: “Ayaklarınızın Altındaki Şehir’ sloganıyla birlikte, kendi kendine yetebilen şehir konsepti ile satışa hazır bir projemizdir. “Panoromik Cam” konseptiyle 2+1 ve 3+1 daireler, cadde konumunda yer alan çarşı ve marketleriyle birlikte, farklı damak tatlarına cevap veren cafe ve restoranları; okul, spor salonu gibi olanaklarıyla ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla cevap vermek üzere tasarlanmıştır.

DOĞAN  LİFE: Projemiz yaşamın sakin olduğu kadar da yoğun tempoda devam ettiği semtlerimizden Eryaman’da sizlerle buluştu. İhtişam timsali olan bu projemizle Eryaman’a farklı bir yaşam getirdik. Proje alanlarında 90 metrekarelik 44 adet 2+1, 64 adet 117 metrekarelik 3+1 ve 4 adet 270 metrekarelik 4+1 dubleks kat planları ile toplamda  112 daire ve 12 ticari alan bulunuyor.

Yorumlar

0 yorumlar