Ankara Life Dergisi

Doğru Yaklaşım, Yüksek Kazanç; Meta Plus Gayrimenkul!

İnsan kendini ne kadar geliştirirse o kadar çok alanda söz sahibi olur. Yaşama dair karşılaştığı engellerde ise tecrübesi doğrultusunda bilgili, donanımlı ve daha kararlı duruşla hareket eder. Bu ister eğitim, sağlık, spor ister sanat, ekonomi olsun konu fark etmeksizin geçerli bir durumdur. İşte tam da bu saydıklarıma somut örnek gösterecek olursam; ‘Harun Yücetürk’ derim. Kendisi iş hayatına öncelikle otomotiv sektöründen başlamış ardından tekstil, moda tasarımı ve gayrimenkul alanlarında yer almış önemli bir isim. Aynı zamanda kurmuş olduğu Meta Plus Gayrimenkul ile başarılı işlere imza atarak her kulvardan deneyimi ve tecrübesi dahilinde adından sıkça söz ettiriyor. Bir dönem yurt dışında bulunarak emlak sektörünün dinamiklerini hem ülkemiz hem de dünya açısından yakından inceleme fırsatı yakalayan Harun Yücetürk, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Merak ettiğimiz sorularımızı yanıtlayan Harun Yücetürk’ün çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Harun Bey iş hayatınızda pek çok kulvarda bulunarak başarılı projelere ve işlere imza attınız. Bundan dolayı sizi daha yakından tanımak adına kendinizden biraz bahseder misiniz? Harun Yücetürk kimdir?
1988 Ankara doğumluyum. ODTÜ’de İşletme okuduktan sonra A.B.D, New York’ta Binghamton Üniversitesi-School of Management (Yönetim) bölümünde Pazarlama ve Yönetim lisanslarını tamamlayarak eğitim hayatımı bitirdim. Ticarette edindiğim otomotiv, tekstil ve moda tasarım sektörlerindeki tecrübeyle Lüks Gayrimenkul ve Ticari Gayrimenkul Proje Satış Yönetimlerinde bulunarak iş hayatıma devam etmekteyim.
Bir dönem otomotiv ve tekstil sektöründe yer alarak sonrasında gayrimenkul ve inşaat alanlarında faaliyet göstermeye başladınız. Neden böyle bir değişikliğe gittiniz buradaki yolculuğunuzdan kısaca bahseder misiniz?
2014 yıllarında yolcuğuma başladığımda Otomotiv Yedek Parça distribütörlüklerini yöneten otomotiv şirketinde ailemle beraberken farklı bir sektörde olmanın, Türkiye’deki ekonomi ve risk faktörünü düşündüğümüzde, daha iyi olabileceği kanaatine vardım. Her zaman sevgiyi ve saygıyı, kişisel hırsların ve makam mevkiinin üstünde önemli bir yerde tuttum. Hırslara yenik düşmeden ya da makam ve mevkii sevdalısı olmadan, ortaya koyduğum prensip ve iş anlayışıyla ilerlemek istedim. Tekstil sektöründe özenle çalışarak, ayakkabı ve deri ürünleri üzerine tasarım markası oluşturdum ve iyi bir İtalyan markanın dağıtım hakkını aldım. Türkiye dışında Avrupa ülkelerinde ilerlemeyi ve dünya pazarına açılmayı planlamaya başlamıştım. Ancak Muğla, Bodrum ve Ankara, Beytepe bölgesinde başlayacak gayrimenkul ve inşaat projelerinin yoğunluğundan dolayı şimdilik bu fikri beklemeye aldık. Daha sonra Satış & Pazarlama Yöneticisi olarak tekrar otomotiv sektörüne döndüğümde, 2016 yılında bazı şeylerin prensip ve kurallarıma uymadığını düşünmeye başladım. Bir değişiklik veya firma için yeni bir şeyler yapmak istediğimde zorluklarla karşılaştım. Buna rağmen satış ve pazarlama yönetiminin keyifli yanları çok fazla, en güzel yanları müşteri ilişkileri ve iletişim kurmaktır. Her satış kendine özeldir ve kendine özgü bir şekilde olumlu veya olumsuz sonuçlanır. Kendim de öz güveni taşıyarak görüşmelerimi yapıp, sonra başarıya ulaştığımda mutluluk duydum. Bu tecrübeleri edindikten sonra 2019’da Türkiye için büyük bir sektör olan gayrimenkul ve inşaat alanında olmaya karar verdim. Ve tüm devam ettirdiğim işleri bırakıp, gayrimenkul sektöründe danışman olarak iş hayatıma devam etmeye başladım. Buradaki tecrübe çok daha farklıydı. Çünkü insanların maddi olarak en değerli varlıklarını yani gayrimenkullerini yönetmek için adım attığınızda; mülk sahibi bilgili, satış sürecine hâkim, kendine güvenen danışmanlarla iş yapar. Dinlemek, insanoğlu için dünyada en zor olan şeylerden bir tanesidir. Karşımızdaki kişiyi dinleyebiliyorsak, o zaman iletişimi güçlü bir ilişki kurmuş oluruz. Bundan dolayı 2022’de Meta Plus (MTP) Gayrimenkul Yatırım İnşaat’ı dürüstlüğe, doğru iletişime ve yeniliğe dayanarak kurdum.
Meta Plus Gayrimenkul Yatırım İnşaat’ın vizyonu hakkında bilgi alabilir miyiz? Yatırımcılara ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?
Sektörün ilerleyişinden farklı olarak, yeni nesil bir gayrimenkul anlayışının öncülerinden olmak en büyük hedeflerimizdendir. Anlayışımız ise doğru iletişim kurmaktır. İlk başta bizler için ihtiyacın ne olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bunlarla birlikte dijital medya pazarlamasının sektör üzerinde etkisini kullanarak yeni nesil pazarlamayı önemli bir noktaya taşımak için çalışmaktayız. Genelde gayrimenkul proje satış yönetimlerinde rol alarak, projenin üretiminden sonraki satış sürecinde başarılı bir şekilde yöneterek yolumuza devam ediyoruz. Bu yatırımın hedefi ise, işletme sahipleri ve yatırımcılar ile güvene dayalı, dürüst, samimi ve kaliteli iletişim kurarak, iş birikimini arttırmak ve vizyonunu daha üst düzeye taşımaktır.
Aynı zamanda İngiltere, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) gibi birçok ülkede de çalışmalarınız bulunuyor. Buradaki insanlar en çok neye yatırım yapıyor? Rağbet ne yönde ilerliyor?
Bir kişinin yatırım yapması için önce kendisinin mutlu olacağı bir ülkede ve yatırım getirisinin yüksek olduğu yerlerde olması gerekiyor. Amerika’da hızlı gelişen, Türk insanımızın gittiği özellikle TEXAS eyaletinde arsa ve gayrimenkul alımı yapmanın tam zamanı olduğunu düşünmekteyim. Çünkü 2023 senesinde konut fiyatları biraz daha geriledi. A.B.D‘de dünya insanının nasıl olması gerektiğini yaşayarak tecrübe etme fırsatınız olur. Farklı kültürlerin ve her milletten insanın olduğu gelişmiş bir ülkedir. Gideceğiniz eyalete göre uzaklık değişkenlik gösterir ve Türkiye’den çok uzaktır. Yatırımcı olarak tercihiniz burası olursa uzun bir yolculuk ve çoğu yönüyle farklı bir kıta sizi bekliyor olacaktır. İngiltere’de özellikle Londra’da, gördüğüm kadarıyla, gayrimenkul alım-satımı avukatlar aracılığı ile yapılır. Gelişmiş kuralları olduğu için çok rahat bir şekilde sterlin getirili bir mülk sahibi olabilirsiniz. İngiltere, Londra şehrinin avantajı Türkiye’ye uçakla 3,5 -4 saatlik bir uçuşla her gün ulaşılabilir olmasıdır. Dünya kültürünü görmek istiyorsanız İngiltere güzel bir seçim olur. Dünya ticaretinin yönetildiği bir yerde yatırım yapmış olursunuz.
Farklı kulvarlarda yol kat ederken aslında neyi hedeflemiştiniz? Şu an istediğiniz konumda yer alıyor musunuz?
Farklı sektörlerde yol kat ederken, kendi kararlarımı bağımsız bir şekilde almak, hayatımı özgür ve ekonomik olarak rahat bir yaşam tarzını elde etmek için her şeyi bırakıp, yeniden başlamayı hedeflemiştim. Gayrimenkul ve inşaat sektörü, Türkiye’de vazgeçilmez büyük bir sektör olduğu için buraya doğru yönelmeye başladım. Önce gayrimenkul firmasında işi görmek için işe başlayıp hem sistemi hem de işleyişi gözlemleyip bu işte iyi olmak için çalıştım. Daha birçok gayrimenkul ve inşaat firmasından teklifler aldım. Proje satış yönetimleri işleri geldi ve satış ofisleri yönetimine başladım. Şimdi ise ailemin içinde olduğu, işinde iyi tanınan yatırım ortaklarıyla birlikte kurulan yatırım ve inşaat firmalarının satış yönetimindeyim. Yatırım ortaklığı ile kurulan bu firmalar, arsaları satın aldıktan sonra yeni proje satış işimin başlaması için heyecan duymaktayım. Yaptığım işi keyifle yapıyorum. İnşaat projelerinin satış yönetimini yapabilecek, kendini bu konuda araştırmaya, geliştirmeye ve sürekli ilerlemeye açık bir kişi olarak hayatıma büyük bir mutlulukla devam ediyorum.

Yorumlar

0 yorumlar