Ankara Life Dergisi

Doruk Kutlu; “Huzurumuz En Büyük Kazanç Motivasyonumuzdur”

“Benim için gayrimenkul sektörü düşük bütçeyle başlayıp, büyük işler peşinde koşmak için biçilmiş kaftandı.”
Gayrimenkul sektöründe ticari zekaya sahip olmak herkes adına vazgeçilmez bir unsurdur. Yatırımcı danışman ilişkisi ise bu noktada önem arz eden konulardan biridir. Gerek konut gerek arsa ya da iş yeri gibi pek çok alım satım işlerinde iletişimi sağlam tutabilmek bu sektörün başlıca etmenidir. Ancak danışan adına sayılan bu özellikler dikkatli bir araştırma gerektirir, çünkü güven her şeyden önce gelir. Günümüzde emlakçı kavramı işini düzgün yapamayan insanlardan dolayı farklı anlamlara neden olsa da hakkıyla yapabiliyor olmak algının değişmesinde önemli bir faktördür. Doruk Kutlu da bu algıyı değiştiren isimlerden bir tanesi. Winners Property & Investment’da kendisi birçok başarılı projeye imza atıyor. Uluslararası Ticaret Bölümü’nden mezun olması ise en büyük avantajı. Bir nevi alanında oldukça bilgi sahibi olmasının yanı sıra deneyim sağlayarak pek çok tecrübe kazanıyor. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak bir araya geldik ve merak ettiğimiz sorularımızı yönelttik. Gayrimenkul Danışmanı Doruk Kutlu’nun yanıtları ise şöyle;
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Doruk Bey, genç girişimci özelliğinizle emlak sektöründe pek çok başarı elde ediyorsunuz. Ancak alana yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi tanıyalım. Doruk Kutlu kimdir, mesleğini seçmeye nasıl ve ne zaman karar verdi?
1997 yılında Ankara’da doğdum, büyüdüm. 2015 senesinde Ankara Amerikan Kültür Koleji’nden mezun oldum. Okul başkan yardımcılığı ve finans kürsüsü başkanlığını üstlendim. Daha sonra Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret programını %100 burslu kazandım, lisans eğitimime orada devam ettim. Her zaman kendimce ticaretler yapan ve para kazanan bir yapım vardı. Mezun olurken ülkemiz pandeminin etkilerini en derinden yaşadığı dönemdeydi. Enflasyon, maaş artışları, alım gücü düşüşleri ortada idi. Maaşlı bir işi tercih edemeyeceğimden artık emin olmuştum. Benim için gayrimenkul sektörü düşük bütçeyle başlayıp, büyük işler peşinde koşmak için biçilmiş kaftandı. Aynı zamanda ülkemizde genel bir “emlakçı” tanımlaması var, bu algıyı değiştiremesem de bu işin çok daha profesyonel, dürüst ve yenilikçi şekilde yapılabileceğine inanıyordum, bunlar başlamamda beni motive eden yegâne unsurlardı.
Winners Property & Investment’ın kilometre taşları nasıl oluştu?
Yolumuz Winners’la kesiştiğinde mesleğe yeni başlamış bir danışmandım. Sosyal medya pazarlamaları gördüğüm firmaların çoğundan başarılıydı, ofisleri şehrimizin yükselen yıldızı Beytepe bölgesinde ve ağırlıklı çalıştıkları bölgeler Çayyolu-İncek’teydi. Bu lokasyonlar da benim büyüdüğüm, okul okuduğum bölgelerdi. Ekibin çoğunun üniversite mezunu, dil bilen kültürlü insanlardan hatta ağırlıklı gençlerden oluşması da çok hoşuma gitmişti. Girdim gireli firmamın yaşça en küçüğüyüm, halen enerjileri yakın insanların beraber efektif çalışabildiğini düşünüyorum. Bununla beraber birçok alanda rekor satışlara imza atıyor olmaları da tecrübe bakımından gereksinimlerimi karşılıyordu. Broker’ım Ferzad Şekerci’nin daveti sonrası ekibin bir parçası oldum ve çok kıymetli insanlar tanıdım.
Burada danışanlarınıza ne tür hizmetler sunuyorsunuz?
Danışanlarımıza ağırlıklı olarak Ankara’nın lüks bölgeleri olan Oran-Çayyolu-Beytepe ve İncek’te lüks konut, arsa alım-satım-kiralama hizmeti sunuyoruz. İstanbul, Bodrum, Çeşme ve Antalya gibi sahil kentlerinde de birçok işleme imza attık. Bunun yanında tabii ki satış ya da ilgilendiğimiz ticari gayrimenkuller bulunuyor. Yabancı ülke vatandaşlarının burada konut edinmesi ve oturma izni ile vatandaşlık süreçlerinin halledilmesi gibi işlemleri üstlenmekle beraber Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının da birçok AB ülkesinde yatırım veya konut alımı yoluyla vatandaşlık/oturma izni alması konusunda beraber iş birliği içinde olduğumuz firmalar var. Yani hem içeriden dışarı hem de dışarıdan içeri vatandaşlık konusunda destek verebiliyoruz. Son dönemlerde ise gözümüzü Dubai bölgesine diktik. O bölgede de yatırımcılarımız için döviz getirisi sağlayacak güvenilir projelerle iş birliği içerisindeyiz. Yurt dışıyla içli dışlı olduğumuz için ofisimizde çoğu arkadaşımızın en az bir yabancı dil biliyor olması elimizi rahatlatan en büyük artımız diyebilirim.
Yatırımcılarınız adına sizi diğer firmalardan ayıran özellikleriniz neler? Lokasyon açısından nasıl bir yol haritası izliyorsunuz? Neden tercih sebebi olmalısınız?
Genç dinamik bir ekip, büyük çoğunluğu üniversite mezunu ve en az bir yabancı dil biliyor. Danışmanlarımızın hepsi belli bir standarta sahip diyebilirim. Önceki tecrübelerime sabit gördüm ki eğitim ücreti vb. ödeyen kişi çoğu firmada rahatlıkla çalışabilir, lakin bizimle çalışamaz. Huzurumuz en büyük kazanç motivasyonumuzdur. Ayrıca brokerlarımızın da mesleğe gençken ve aşırı rahat koşullara sahip olmadan başlamamaları, bizim geçtiğimiz yolu daha rahat anlamalarına yardımcı olduğunu düşünüyorum. Piyasada birçok kaliteli danışman var, ancak çalıştığınız bölgeyi bilmelisiniz. Ben çalıştığım Çayyolu bölgesinde 13 senedir ikamet ediyorum, bu süre zarfında Çayyolu’nun her tarafında yaşadım. Tüm çevrem bu bölgenin kaliteli insanlarından oluşuyor. Eğitimim ticaret üzerine pazarlamanın hem geleneksel hem de modern tarafına hâkim olmamı sağlıyor, ekonomiyle ilgili olmam danışanlarıma piyasayı çok daha rahat açıklamama olanak tanıyor. Önceden tiyatro ve münazara deneyimim oldu, bunun sunum ve pazarlık kabiliyetimi artırdığını düşünüyorum. Uyumadığım anlarda hep işlerimi düşünürüm ve danışanlarım sabah çok erken ve gece çok geç saatler harici bana her zaman rahatlıkla ulaşabilirler. Tercih edilmemi gerektiren sebepleri genel olarak böyle özetleyebiliriz.
Sosyal medyayı gayrimenkul sektörüne dair ne derece etkin kullanıyorsunuz? Gerçekleştirdiğiniz çalışmalarınız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Sosyal medya bu işin olmazsa olmazı. Özellikle Instagram’ımı aktif kullanmaya çalışıyorum. Yarı ticari yarı şahsi tarzda bir kullanımım var, eskiden beri tanıdığım birçok insan ekli. Tabiri caizse sosyal medya üzerinden kasıntıdan uzak keyifli bir şekilde işimi yapmaya çalışıyorum. Yakın zamanda da bir Youtube kanalı açarak ekonomi ve gayrimenkul alanında bol bol konuşarak hem kendimi geliştirmeyi hem de edindiğim bilgileri insanlarla kendi üslubumla paylaşmayı hedefliyorum.
Son olarak gayrimenkul sektöründe geleceğe yönelik öngörüleriniz neler?
Açıkçası ülkemiz piyasasının dünyada eşi benzeri yok. Siyasi kararların sektörü her an her rotaya itebileceği aşikâr, o yüzden fiyat vb. konuşmayı doğru bulmuyorum. Yine de söyleyebilirim ki ülkemizde gayrimenkul sektörü ilerlemeye devam edecektir, çünkü gayrimenkule özellikle konuta olan ihtiyaç bitmeyecektir. Genç nüfusa sahip olmamız, vatandaşlık teşviklerimiz ve aldığımız kontrolsüz göç gösteriyor ki işin talep tarafı durmaya niyetli değil. Bundan ötürü de arz tarafının gelişmeye ve sektörün büyümeye devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. Yine de seçimden sonra özellikle konut fiyatlarının döviz bazlı değer kaybettiği görülüyor. Dövizde yaşanacak kontrollü yukarı yönlü salınım neticesinde konutların dövizi birebir korelasyonlu takip edemeyeceğini, yani konutların döviz bazlı düşüş yaşayacağını düşünüyorum.

Yorumlar

0 yorumlar