Ankara Life Dergisi

Dr. Berk Özoğul Şeffaf Plakları Anlatıyor

Diş çapraşıklıklarının genel sağlık açısından sonuçları nelerdir?
Dişlerimizin, görüntü açısından olduğu kadar bedenimizin genel sağlığı açısından da önemli görevleri vardır. Çapraşık diş yüzeyleri yeteri kadar temizlenemez. Bu durumda, diş taşından diş eti sorunlarına ve çürüğe kadar giden sonuçlar ortaya çıkar. Diş çürükleri ve diş eti problemleri yemek yeme ve konuşma gibi temel davranışları olumsuz etkileyebilir ve bu nedenle vakit kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Bu gibi diş sorunları ayrıca bakterilerin kan dolaşımına girmesine ve nadir vakalarda kardiyovasküler hastalıklara, diyabete, solunum hastalıklarına ve düşük doğum kilosu gibi bazı sistemik sorunlara yol açabilir. Kapanış bozuklukları diş yüzeylerinin anormal aşınmasına, çiğneme ve konuşma sorunlarına, kemik

ve diş etlerinde hasara yol açabilmekle birlikte aynı zamanda çene ekleminde sorunlara, baş ağrısına, diş gıcırdatmaya, kas ağrılarına ve beslenme bozukluklarına da neden olabilir. Ek olarak kapanış bozuklukları hem gençlerde hem de yetişkinlerde, kişinin özgürce gülememesine neden olarak özgüvenini sarsabilir ve sosyal ilişkilerini zedeleyebilir. Gerekli ortodontik tedavi geciktikçe, sorunlar daha da ağırlaşır.

Ortodontik tedavi alanında ne gibi gelişmeler var?
Uzunca bir süre diş çapraşıklarının tedavisinde tek seçenek diş telleriydi. Ancak artık şeffaf plaklar, özellikle de bu teknolojinin ilk geliştiricisi ve halen en gelişmiş şeffaf plak sistemlerinin üreticisi olan Invisalign sayesinde zahmetsizce, hayatın akışını kesintiye uğratmadan sağlıklı ve düzgün dişlere kavuşmak çok kolay.

Invisalign tedavisi nedir? Avantajları nelerdir?
Dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan Invisalign, kişiye özel üretilmiş şeffaf plaklar ile dişleri düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Telsiz ortodontik tedavi olanağını sunan Invisalign’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi görüldüğünün belli olmamasıdır. Invisalign tedavisinde herhangi bir yiyecek kısıtlaması yoktur. Hastalar istedikleri yiyecekleri yiyebilmekte ve tedavi oldukları dışarıdan anlaşılmadığı için sosyal kaygı yaşamadan dişlerde düzelme sağlanabilmektedir. Invisalign tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar takıp çıkarılabilir olduklarından dolayı ağız hijyenini maksimum seviyede tutmaya yardımcı olmaktadırlar. Hastalar plaklarını çıkardıktan sonra herhangi bir engel olmadan, kolay bir şekilde dişlerini fırçalayıp diş ipi kullanılabilmektedirler. Takıp çıkarılabilir olmalarından dolayı aynı zamanda düğün, mezuniyet, iş toplantıları gibi hayatın önemli anlarında ortodontik tedaviye ufak bir mola verme şansı bile bulunuyor. Normal diş telleri gibi sert bir malzemeden üretilmediğinden dolayı tedavi boyunca her tür sporla uğraşabilmeye de imkan tanımaktadır.

Invisalign’ın diğer bir artısı da, tedavi sonucunda dişlerinizin alacağı şeklin ön izlemesini tedaviye başlamadan önce yapabilmemiz. Bunu, yine Align Technology tarafından üretilen ve ağız içi taramanın dijital olarak yapılmasına, verilerin dijital olarak saklanmasına olanak tanıyan iTero ağız içi tarayıcıları sayesinde yapıyoruz. Sonrasında “ClinCheck” adı verilen programla, hastaya tedavinin sonunda dişlerinin nasıl olacağının gösterildiği animasyonlar oluşturuyoruz. Tedavi sonucunun hastaya gösterilmesi ve ortodonti uzmanınca da onaylanmasından sonra şeffaf plaklar hastaya özel olarak üretiliyor.

Bir de daha önce çok fark etmediğimiz ama COVID-19 salgını sebebiyle önemli olduğunu düşündüğümüz bir avantaj daha ortaya çıkmış oldu. Şöyle ki, Invisalign plakları tedavinin başında üretilip hastalarımıza tarafımızdan teslim ediliyor. Bu plaklar belirli aralıklarla hastalarımızın kendileri tarafından değiştiriliyor. Dolayısıyla klasik tel tedavisi için kliniğe gelinemediği durumlarda tedavi ilerlemesinde bir duraklama yaşanırken, Invisalign plaklarını teslim etmiş olduğumuz hastalarımızın tedavisi ilerlemeye devam edebildi. Bu süreçte ben ve ortodonti uzmanı pek çok meslektaşım hastalarımızın takibini imkanlar ölçüsünde internet üzerinden görüntülü görüşmelerle gerçekleştirmeye devam ettik.

Herkes Invisalign yaptırabilir mi? Yaş aralıkları var mı?
Invisalign şeffaf plakları ile çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde her türlü alt-üst diş çapraşıklıklarının ve açık kapanış ile derin kapanış bozukluklarının tedavileri gerçekleştirilebilmektedir. Erişkinlerde protez öncesi diş konumlandırmalarında da şeffaf plak sistemlerine başvurulmaktadır. Günümüzde yapılan geliştirme çalışmaları ile cerrahi vakalarda dahi ameliyat öncesi ve sonrası tedavilerde Invisalign uygulanabilmektedir.

Çocuklara yönelik Invisalign First tedavisi daimi dişlerin tamamının sürmesinden önce, süt dişleri ve daimi dişlerin bir karışımı olan erken karışık dişlenme dönemindeki çocuk hastalar için özel olarak geliştirildi.
Invisalign Teen tedavisi ise gençlerin yaşam tarzlarını hiç kısıtlamadan dişlerini düzeltmeye yönelik ortodontik tedavi seçeneğidir. Invisalign Teen, özel olarak üretilmiş bir dizi şeffaf çıkarılabilir plaklardan oluşur ve dişler arasındaki boşlukların yanı sıra aşırı çapraşıklık, açık kapanış, kesicilerin birbirini fazla örtmesi gibi hafiften şiddetliye doğru farklı sorunları tedavi etmek için kullanılabilir. Yine genç hastalarda kullandığımız Invisalign MA ise üst dişleri fazla önde ve alt dişleri geride olan genç hastalarda dişlerin eğrilikleri düzelirken aynı zamanda alt dişleri öne doğru ilerleterek bozuk olan kapanışın etkin bir şekilde düzeltilmesine olanak sağlamaktadır. Invisalign şeffaf plakları ile çocuklar, gençler ve yetişkinler gülümsemelerini, acısız, ağrısız ve kısa bir sürede şekillendirebilir. Böylelikle yaşamlarında herhangi bir aksama olmadan arzuladıkları gülüşe kavuşabilirler.

Yorumlar

0 yorumlar