Ankara Life Dergisi

Dr.Ümran Gökgöz Kale

Dr. Ümran Gökgöz Kale Yanıtlıyor:
MEZOTERAPI NEDIR,
NE DEĞILDIR?

Şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne cilt lekeleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren DD Derm kurucularından Dr. Ümran Kale, tedavi yöntemleri arasında en sık kullandığı yöntemlerden birinin de mezoterapi olduğunu söylüyor. Mezoterapi’nin faydalarına vurgu yapan Dr. Kale, tedavi aşamasında gerekli görüldüğü taktirde birkaç farklı tedavi yolunun birden uygulanılabileceğine de işaret ediyor…

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi, 1952 yılından beri uygulanan, günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte popülaritesi giderek artan cilt güzelleştirme ve tedavi yöntemlerinden biri. İçeriğinde hyalüronik asit başta olmak üzere birçok farklı molekülün bulunduğu ve genellikle cildin yüzeysel tabakasının altına enjeksiyon yöntemiyle uygulandığı bir işlem.

Hangi alanlarda kullanılıyor?

Her ne kadar tedavi amaçlı fibromiyalji, gut, adet ağrıları gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılıyor olsa da asıl olarak cilt yenileme, güzelleştirme, leke tedavisi, kırışıklıkları azaltma, gözaltı morluklarını giderme, minimal sarkmaların toparlanması, cilt elastikiyetini arttırma ve daha parlak bir cilt elde etmek amacıyla tercih ediliyor.

Doğru Cilt Analizi Önemli

Tedavi süreci nasıl işliyor?

Öncelikle kişinin cildi değerlendiriliyor ve cilt analizi yapılıyor. Cilt tipine göre hangi molekül içeriğinin daha uygun olduğuna karar verilerek uygulamaya geçiliyor.

Tedavi sonrası neler yapılmalı?

Lekenin tekrarını önlemek için de cilt dokusunu sağlamlaştırmak ve iyileştirmek çok ama çok önemlidir! Bunun için vitamin, aminoasit, hyalüronik asit içeren özel mezoterapi ürünleri devam tedavisi olarak uygulanmalıdır.

6 Seans Uygulanmalı

İşlem nasıl yapılıyor?

Uygulama öncesi ağrı şikayetini azaltmak ve işlemi daha konforlu hale getirmek amacıyla kişinin cildine lokal anestezik kremler uygulanıyor. Yaklaşık 30 dakika beklendikten sonra da mezoterapi işlemine başlanıyor. Mezoterapinin 2-3 haftalık aralıklarla, cilt tipine göre değişmekle beraber de en az 6 seans uygulama yapılmasını tavsiye ediyorum. Bununla beraber, cildin yenilenmesi ve etkinin görülmesi için de 3. seans beklenmeli.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

İşlem sonrası kızarıklık ve hassasiyet oluşabiliyor. Ancak kısa sürede iyileşiyor. Çok geniş yelpazede güvenle uygulanabilir.

Kimlere mezoterapi uygulaması yapılamaz?

Gebeler ve emziren annelere uygulama yapılamaz. Bunun haricinde, diyabet hastalarına, kanser hastalarına, kronik karaciğer ve böbrek hastalarına uygulama yapılmamaktadır.

Yorumlar

0 yorumlar