Ankara Life Dergisi

Dt. Erce Beleçoğlu

Gülüş Tasarımı

Ben Diş Hekimi Erce Beleçoğlu.

Ankara’da butik kliniğimde gülüş tasarımı ve diş estetiği uygulamaları üzerine çalışmaktayım. Son dönemlerde daha da popüler hale gelen ‘Gülüş Tasarımı’ hakkında genel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. İnsanların artık görsel estetiğe, fotoğraflara, selfielere verdiği önemin artması, gülüş tasarımı uygulamalarının yaygınlaşmasına bir neden olarak gösterilebilir. Aynı zamanda diş hekimliğinde uygulanan estetik tedavilerin gelişmesi, küçük dokunuşlarla büyük değişimler elde edilmesi de gülüş tasarımını ön plana çıkarmıştır. Gülüş tasarımını en kısa şekilde tarif etmek gerekirse; kişinin hayal ettiği gülümsemeye kavuşturmayı hedefleyen estetik diş tedavileridir. Ancak bu hayale ulaşmaya çalışırken diş sağlığı tehlikeye atılmamalıdır.

Estetik ve sağlık birlikte olduğunda değerlidir. Gülüş Tasarımı nedir? Gülüş Tasarımı; kişinin diş estetiğini bozan, psikolojik olarak, özgüven olarak onu negatif etkileyen diş kaynaklı problemlerin çözülmesini hedefler. Gülüş tasarımı ile çeşitli sebeplerden dolayı estetik görünüme sahip olmayan veya zaman ile estetiğini kaybetmiş dişler, diş etleri; daha sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşturulur. Örneğin zamanla dişlerde aşınmalar, kırılmalar veya renk değişiklikleri meydana gelmiş olabilir. Ya da çeşitli sebeplerden dolayı diş estetiği problemleri mevcut olabilir. Gülüş tasarımı tedavilerinde elde edilmek istenen sonuç; bütünsel bir estetiktir. Kişinin beklentisi, yüz formu, ten rengi, yaşı gibi birçok değerlendirme kriterine göre gülüş tasarımı tamamlanmaktadır. Gülüş tasarımı her zaman kompleks tedavi süreçleri içermemektedir. Başta da bahsettiğimiz gibi kişiye özel planlamlardır. Tek seansta çözülebilen tedaviler olabilmektedir. En önemli aşama kesinlikle ilk seans yani detaylı muayene aşamasıdır. Bu aşamada tüm beklenti ve imkanlar değerlendirilir. Eğer beklenti ve teknik, bilimsel olanaklar uygunsa tedaviye başlanır.

Tabii ki karar vermenize yardımcı olarak dijital yöntemlerden de destek alınması mümkündür. Detaylar için Gülüş Tasarımı Analizi Aşamaları kısmını inceleyebilirsiniz. Gülüşümüz ruh halimizi yansıtır ve beden dilimizin bir parçasıdır. Sağlıklı ve güzel bir gülüş, insanların kendine güvenini artırır ve sosyal hayatta daha rahat olmalarını sağlar. Bu esnada estetik problem olduğunu düşünenler; dişlerini gizlemeye çalışır, dudak baskılanır veya ağız kapatma ihtiyacı hissedilebilir. Bu da kişinin ruhsal durumuna ve sosyal ilişkilerine direkt olarak olumsuz etki eder. Gülüş tasarımı uygulamaları nelerdir? Gülüşünüzün güzelliğine dişlerinizin ve diş etinizin sağlığı ciddi etkide bulunur. Ancak bunun dışında diş etinin seviyesi ve simetrisi de gülüşünüzdeki estetiğe doğrudan etki eder. Gülüş tasarımı için birbirinden farklı işlemler yapılır.

• Laminate Veneer (Yaprak Porselen)

• Tam Seramik Kaplamalar • Diş Beyazlatma • Zirkonyum Kaplamalar

• Bonding (Kompozit Lamina)

• Şeffaf Plak Tedavileri

• Pembe Estetik Uygulamaları

• Diş ve Diş Eti Seviyeleme Gülüş tasarımı için gerçekleştirilen bu uygulamalar ile ağız, çevre dokular ve diş arasındaki uyum sağlanır.

Amaç kişinin beklentisine uygun bir gülüş oluşturmaktır. Bu da doğal, sağlıklı ve güçlü dişler ile olur. Kısacası; ağız, diş ve diş eti yapısıyla ilgili düzensizlikler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Fakat tedaviyi belirleyecek olan, hekim ve hasta diyaloğudur. ‘‘Planlama bu işin en temel taşıdır’’ Doğru planlama olmadıktan sonra başarılı bir sonuç elde edilmesi tesadüf olacaktır. Estetik problem ve rahatsızlık kaynağını iyi açıklayan bir hasta, analizler sonucu diş sağlığı da korunarak gülüş tasarımı sonunda başarıya ulaşılır.

05327278876 03125043550

@ercebelecoglu

info@ercebelecoglu.com.tr

Maidan İş Merkezi A Blok Ofis:121 Mustafa Kemal Mah. / Ankara

Yorumlar

0 yorumlar