Ankara Life Dergisi

Dursun Arda Aksoylu’nun Kutay Menajerlikle Başarıya Giden Yolu

Futbolun büyülü dünyasına çocuk yaşta adım atan ve tutkulu bir şekilde yetişen Dursun Arda Aksoy, şimdi adını Türk futbolunun önemli kulüplerinden Gençlerbirliği’nde duyuruyor. İncirlispor’dan başladığı yolculuğunda, Kutay Menajerlik ile karşılaşması, Arda’nın kariyerinde önemli bir dönüm noktası. Bu iş birliği sayesinde pek çok başarılı işe imza atan Arda, kendisine ilham veren isimlerden biri olan Cristiano Ronaldo’nun izinden giderek, sahadaki yeteneklerini geliştirmiş. Ayrıca, mesleğinde büyük katkılar sağlayan akıl hocası Avni Balaban’ın da rolü büyük. Arda, ailesinin ve menajeri Bülent Aktürk’ün destekleriyle her zaman güçlü kaldığını ve bunun kariyerindeki ilerlemesinde önemli bir etken olduğunu vurguluyor. Şampiyonluklarla dolu bir geçmişe sahip olan Arda, Gençlerbirliği’ne transfer olmasıyla milli takımın yolunu da buldu. Ay yıldızlı formayı giymenin gururunu yaşayan genç yetenek, Avrupa’nın zorlu futbol arenasında önemli bir yere sahip olmayı hayal ediyor. Bu süreçte, Kutay Menajerlik sahibi Bülent Aktürk ise genç sporcuların zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkıda bulunarak, onların potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için çalışıyor. Yabancı dil eğitimi gibi desteklerle genç yeteneklerin kariyerlerini sağlam temeller üzerine inşa etmeye odaklanan Kutay Menajerlik, diğer sporculara doğru adresin burası olduğunu gösteriyor. Arda Aksoylu’nun parıltılı kariyeri ve Kutay Menajerlik ile olan yolculuğu, geleceğin parlak futbolcularını şekillendirmede önemli bir örneği sunmada hayli etkili. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life dergisi olarak yola koyulduk ve kendilerini ziyaret ettik. Merak ettiğimiz sorularımızı yanıtlayan Dursun Arda Aksoylu ve Bülent Aktürk’ün çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Arda Bey öncelikle sizi tanıyalım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Dursun Arda Aksoylu kimdir? Futbol kariyerinizin başlangıcından bu yana geçen süreci bize anlatır mısınız? İlk futbol aşkınız nasıl başladı?
2010 Ankara doğumluyum, aslen Elazığlıyım. Lise bir öğrencisiyim. Bir kız kardeşim var, kendisi 10 yaşında ve voleybol oynuyor. Babamın elektrik elektronik üzerine bir şirketi bulunuyor, annem ise ev hanımı. Futbola başlamama en büyük etken ailem oldu. Mahallede sürekli top oynayan bir çocuktum, aslında küçüklüğümden beri futbola ilgiliydim ama bana futbolu daha da sevdiren kişi Cristiano Ronaldo’ydu. Küçüklüğümden beri hep onu izlerdim ve kendime örnek alırdım hala da örnek almaya devam ediyorum. Futbola ilk 2018 yılında İncirlispor’da başladım. Bu işe çok hevesliydim ve hiçbir zaman çalışmayı bırakmadım. Kulüpteki hocalarım çok iyilerdi, buradan Avni Balaban hocamı rahmetle anıyorum. Onun fikirleri, görüşü benim için çok kıymetliydi, nur içinde yatsın. Bunun haricinde İncirlispor ailem oldu diyebilirim. İstikrarlı bir şekilde çalışarak çok şükür ki ilk karşılığını aldığımı düşünüyorum, Gençlerbirliği’ne transfer oldum. Tabii ki ileride daha büyük hayallerim var, Avrupa’da büyük bir futbolcu olmak gibi bunun için de çalışmaya devam ediyorum. Futbol kariyerimin başından bu yana Bülent hocam bana çok yardımcı oldu. Ailem her zaman beni destekledi ve şu ana kadar çok iyi hocalara sahip oldum, onlara bu konuda ne kadar teşekkür etsem az. Kariyerimde en unutamadığım anlardan bir tanesi yakın zamanda Gençlerbirliği’yle attığım ilk gol diyebilirim ama İncirlispor için en unutamadığım an; geçen sene kendimden büyük üst yaş gruplarında oynarken şampiyonluk yolunda Karadenizgücü’ne karşı aldığımız 5-0’lık galibiyet oldu.
İncirlispor ve Gençler Birliği’nden Kutay Menajerlik’e transfer süreciniz nasıl gerçekleşti? Bu değişim sırasında karşılaştığınız zorluklar ve öğrendikleriniz neler?
İncirlispor’dan Gençlerbirliği’ne transfer olma sürecim tabii ki kolay olmadı, hep çalıştım. İncirlispor ile birçok şampiyonluklar yaşadım ve performansım artınca milli takım karmasına çağırıldım. Orada beni izleyip beğenen birçok kulüp vardı ama hocalarım, ailem ve benim kararımla en doğru kararın Gençlerbirliği olacağını gördük. Bir yandan milli takım seçmelerine katılıyordum diğer yandan Gençlerbirliği’ne transferim gerçekleşmişti. Bu arada sakatlanmam oldu, zorlu bir süreç yaşadım. Doktorum 1 ay dinlenmemi söylemişti, bu süreçte biraz form düşüklüğü yaşadım ama kısa süre içerisinde geri toparlandım.
Milli takıma seçilmeniz nasıl bir duygu? Bu süreçteki en unutulmaz anınız nedir?
Milli takıma tekrar çağırıldığımı duyduğumda sevincimi, mutluluğumu anlatamam, benim için çok gurur vericiydi. Ay yıldızlı formayı taşımak bana da nasip oldu, bu yönden çok mutluyum. Milli takımda en unutamadığım an; ilk seçmelerde kaptan olarak çıktığım ilk maçımdı diyebilirim. Hayallerim, hedeflerim var, inşallah kavuşurum. Futbol göründüğü gibi kolay bir spor değil, çok zorlu bir süreci var. Antrenmanları aksatmamanız gerekiyor, yediğinize, içtiğinize dikkat etmeniz gerekiyor ve bunu disiplinli olarak devam ettirmeniz gerekiyor. Annem babam başımın tacı her sakatlandığımda, hastalandığımda yanımda oldular.
Şu an Kutay Menajerlik’te çalışıyorsunuz. Bu alandaki hedeflerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?
Kutay Menajerlik’te Bülent hocamla birlikteyim, mutluyum. Buradaki hedeflerimde ise; Kutay Menajerliği en iyi şekilde temsil ederek diğer sporculara doğru adresin burası olduğunu göstermek yer alıyor.
Bülent Bey, Arda gibi genç yeteneklerle çalışma kararı nasıl alındı? Genç yeteneklere destek vermede misyonunuz nedir?
Yeni nesil sporcularımızın futbolculukları ile birlikte hem zihinsel hem de bedensel gelişimlerine olumluluk katmak adına bu işleyiş belirdi.
Genç futbolcuların menajerleriyle olan ilişkilerinde hangi değerlere önem veriyorsunuz? Profesyonel bir menajerin sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Öncelikle menajer ve futbolcu çok yakın bir iletişim içinde olmalı yani futbolcu ile menajer sadece sözleşme yenileme zamanlarında değil, her daim birlikte hareket etmelidir.
Gelecekte Kutay Menajerlik olarak hedefleriniz nelerdir? Genç yetenekleri keşfetme ve geliştirme konusundaki vizyonunuz nedir?
Kutay Menajerlik olarak hedefimiz; sporcunun hem futbolcu olarak gelişiminde doğru kararlar vermesine yardımcı olmak hem de futbolcumuzun eğitimini en üst seviyede almasını sağlamaktır. Biz bu konuda çok hassas yaklaşım sergiliyoruz. En az bir yabancı lisan öğrenmesine katkıda bulunarak onların gelişimini her anlamda sağlamak adına tüm gayretimizle çabalıyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar