Ankara Life Dergisi

Egospor Kulübü Sağlam Adımlarla Geliyor

2010 Bodybuilding Dünya İkinciliği ile bizi gururlandıran milli sporcumuz Akın Hondoroğlu, bugün Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın da katkılarıyla Egospor Kulübü Başkanı olarak karşımıza çıktı. Türkiye’de ilk defa milli bir sporcumuzun bir spor kulübünün başkanı olması ile de bir ilki gerçekleştiren Hondoroğlu, bu sayede sporcularımızın başarılarının daha da artmasında etkin rol oynayacağını belirtiyor. Sosyal sorumluluk projeleriyle de dikkat çeken Egospor Kulübü, her açıdan Ankaralıların yaralarını sarma sözü veriyor. Egospor ve projelerle ilgili detaylar röportajımızda…

Akın Bey, sizi ilk olarak dünya ikincisi milli sporcumuz olarak tanıdık, gurur duyduk. Şimdi ise Sayın Mansur Yavaş’ın katkılarıyla Egospor Kulübü’nün başkanısınız ve bu bizi ciddi anlamda mutlu etti. Türkiye’de ilk defa bir spor kulübünün başında milli bir sporcunun olmasının kazanımı nedir?
Egospor Kulübü’nün temeli daha sağlam oluyor. Antrenör ve sporcuların isteklerini, beklentilerini ve neye ihtiyaç duyduklarını onlar söylemeden anlayabiliyor olmak başarılı sonuçlar elde etmemizi kolaylaştırıyor.

Kendi sporculuk hayatımda yaşadığım olumlu ya da olumsuz deneyimlerle şu anda yönetmekte olduğum ABB Egospor Kulübü’ne önemli katkı sağladığımı düşünüyorum.

Siz bulunduğunuz konum açısından neler düşünüyorsunuz, ilklerden birisiniz artık…
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın liyakata ne kadar önem verdiğini herkes çok iyi biliyor. Bu kapsamda ABB Egospor Kulübü’ne milli sporcu bir başkanın gelmesi kulüp bünyemizdeki sporcularımızı ve antrenörlerimizi çok mutlu etti. Sporcunun ve antrenörün dilinden anlamak ve onların yaşadıklarını daha önceden yaşamış olmak, empati yapmamızı kolaylaştırıyor. Amacımız Egospor Kulübü’ndeki tüm sporcularımızı uluslararası platforma taşıyıp Avrupa, dünya ve olimpiyat dereceleri elde etmek, bayrağımızı göndere çektirip İstiklal Marşımızı okutmaktır.

Egospor’un sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol aldığını biliyoruz. Bundan sonra sizin de yer alacağınız sosyal sorumlululuk projeleri nelerdir?
İlk projemizi LÖSEV’le gerçekleştirdik. Kulübümüz ile LÖSEV bir protokol imzaladı, bu protokol kapsamında LÖSEV’in saha çalışmalarında ve insan gücüne ihtiyaç duyduğu her projesinde 5800 sporcumuzla gece-gündüz demeden yanlarında olacağımıza söz verdik. Tüm sporcu ve antrenörlerimizi lösemi hakkında bilgilendirip farkındalık yarattık.

İkinci projemiz kimsesiz çocuklarla alakalı yapacağımız bir proje. Bu projemizin başlığı ‘’Ankara’da kimse yalnız değildir.’’ Projemiz kapsamında Ankara’da bizlerin desteğine ihtiyaç duyan kardeşlerimizi Egospor Kulübü bünyesinde spora kazandırarak sporun birleştirici ve bütünleyici etkisiyle tanıştırıp onların hayatlarında yeni kapılar açmak istiyoruz. Sayın Mansur Yavaş’ın çocuklar hakkındaki hassasiyetini biliyoruz. Bizler de Ankara’da hiçbir kardeşimizin yalnız kalmasına müsaade etmeyeceğiz. ABB Egospor Kulübü olarak biz büyük bir aileyiz ve bu ailenin kapısı tüm Ankaralı kardeşlerimize her zaman açık olacaktır.

Üçüncü projemiz madde bağımlısı vatandaşlarımızla yapacağımız bir proje. Projemizin başlığı ise ‘’Tek bağımlılığımız spor olsun.’’

AMATEM’le birlikte yürüteceğimiz bu proje, tedavisi tamamlanmış olan kişileri Egospor Kulübü bünyesinde sporla tanıştırarak tekrar bu çıkmazın içerisinde kaybolmasını engellemek için onlara birer antrenör, takım arkadaşı, abi, abla ve kardeş olarak destek verip belki de çok başarılı birer sporcu olmasını sağlayıp ülkesinin bayrağını dalgalandıran sağlıklı bireyler haline getirmek olacaktır.
Dördüncü projemizi huzur evleriyle birlikte yürüteceğiz. Her şeyden önce huzur evlerinde bulunan büyüklerimiz hatırlanmak ve en azından arada da olsa ziyaret edilmek isterler. Biz de bu kapsamda Ankara’daki huzur evlerini gezerek büyüklerimizin elini öpüp onların yalnız olmadığını, Egospor Kulübü olarak bizlerin de birer evlatları olduğumuzu gösterip yapabilecekleri ölçüde spor ve egzersizleri yaptırıp mutlu etmek istiyoruz. Ankara’daki huzur evleri arasında yakın zamanda Bocce dalında bir sportif yarışma yapmayı planlıyoruz.

Bocce’yi huzur evleri için seçmenizin özel bir sebebi var mı?
Eski zamanlarda herkesin oynadığı misket oyununa benzeyen ama misketten büyük toplarla oynanan, amacının ise topların hedefe en yakın şekilde atılmasıyla, çok büyük efor sarf etmeden herkesin yapabileceği özel bir branş olmasından dolayı huzur evleri projemizde bu dalı seçtik.

Projeleriniz bitmiyor ama değil mi? Diğerlerinden de bahseder misiniz?
Evet, bir diğer projemiz ise engelli vatandaşlarımızı spora kazandırmak amaçlı ‘’Engelleri sporla kaldıralım’’ başlığı altında yapılacaktır. Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile yaptığımız protokol kapsamında yaklaşık 25 ilçemizde bulunan aile yaşam merkezlerinde engelli kardeşlerimizin yapabilecekleri sportif branşta faaliyet göstermelerini sağlamak olacaktır.

Sayın Mansur Yavaş’ın engelli vatandaşlarımıza gösterdiği hassasiyeti hepimiz biliyoruz. Bizler de Egospor Kulübü olarak Ankara’daki tüm engelli vatandaşlarımızın ayağına kadar hizmet götürmeye, bulundukları her ilçede sportif faaliyetlerde bulunabilmeleri için Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile bu projeyi yürüteceğiz. Unutmayalım ki hepimiz bir engelli adayıyız.

En önemli projelerimizden biri olan ‘’Kadına şiddete hayır’’ projemiz de bir farkındalık projesi. Sincan’daki kapalı spor salonunda başlattığımız bu proje kapsamında tüm Ankaralı kadınlarımıza ücretsiz ‘’self defense’’ savunma dersleri vermeye başladık.

Sayın Mansur Yavaş’ın talimatları ile Egospor ve Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile yapılan protokol kapsamında Ankara’nın yaklaşık 25 ilçesindeki aile yaşam merkezlerinde bu uygulamayı gerçekleştirmek istiyoruz.

Projeleriniz gerçekten gurur verici. Başta sizi ve Egospor’u kutluyoruz. Peki, Egospor’da hangi branşlar var, kısaca bahseder misiniz?
ABB Egospor bünyesinde futbol hariç 20 branşta faaliyet göstermekteyiz. Kulübümüz bünyesinde işitme engellilerden başlayıp olimpik, paralimpik branşların birçoğu bulunmaktadır.

Son olarak kulüp olarak hedefleriniz nelerdir?
Egospor Kulübü olarak hedefimiz, her gittiğimiz uluslararası platformda bayrağımızı göndere çektirip İstiklal Marşımızı okutmak olduğu gibi ahlaklı, prensipli, vatanına ve milletine sadık gençler yetiştirmektir.

Yorumlar

0 yorumlar