Ankara Life Dergisi

“Emlak Adam Cantaş Şenlik; Mülk Çoğu İnsanın Kutsalıdır!”

Şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi ekibi, gayrimenkul sektörünün başarılı isimlerinden Cantaş Şenlik ile bir araya geldi. Cantaş Şenlik, emlakçılık sektörüne dair merak ettiğimiz sorularımızı yanıtladı.
Cantaş Bey sizi tanıyabilir miyiz?
Ankara doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara’da tamamladım. 2015 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Babam ve annem iş insanı, kız kardeşim ise Avukat. Çalışkan, dinamik, güçlü ve birbirine çok bağlı çekirdek bir aileye sahibim, evlilik dünyasına henüz adım atmadım.

Cantaş Bey sizi gayrimenkul sektörüne çeken şey neydi? Neden bu mesleği tercih ettiniz?
Ülkemizde üniversite okurken müthiş bir kaygı içindesiniz. ‘Okul bitecek mi?, İş bulabilecek miyim?, Kazancım ile neler yapabileceğim?’ gibi pek çok soru aklınızda dönüyor. Her şey derin uyku diye tabir ettiğim bu düşüncelerden uyanmam ile başladı. Uyanır uyanmaz ilk düşüncem ise; ‘Severek yapacağın bir iş!’ oldu. Anladım ki severek yaptığın ve mutlu olduğun işte başarı ve kazanç sağlayabiliyorsunuz. Kendi işimi yapmam gerektiğini biliyordum, fakat bu felsefeyle yola çıkarak aktif çalıştığım mühendislik firmasından ayrılma kararı aldım. Ardından tutkuyla yaptığım mesleğime ilk adımımı attım. Ticari hayatım, küçük yaşlarda babamın galeri & emlak dükkanındaki satış ve kiralamalarda danışanlara anahtar teslimi yaptığı esnada aldığım harçlıklarla başladı. Mülk çoğu insanın kutsalıdır, satın aldıklarında gözlerinin içi güler, küçük yaşlarda bunu fark etmiştim. Gayrimenkul pazarlayan, bu işi profesyonelce yapan insanları sürekli takip ediyordum. Sektöre girdiğimde insanların mülk edinme hayallerini dinlemek, onların arayışlarına beklentilerine çözüm bulmak, mülkleri doğru şekilde pazarlamaya çalışmak beni daha da çok işime bağladı. Beklentinin çok yüksek olduğu, zor ve yoğun bir sektördeyiz. Tüm bu aksiyon ve dinamizm aslında tam olarak benim karakteristik yapım, bu sebeple sektörün içindeyim ve işimi tutkuyla yapıyorum.

Emlakçılık ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Nasıl bir hedefiniz var?
İnsanlar gayrimenkul danışmanına güvenip mülklerini emanet ediyorlar. Bazıları yılların birikimini, bazıları hayallerini, bazıları ise geleceğini… Yaptığımız işi bu yüzden çok kıymetli olarak görüyorum. Size güvenen, inanan insanlara yapacağınız yanlış bir danışmanlık, belki onlara tarifi zor bir zarar verebilir. Bu yüzden ilk günden beri hedefim danışanlarıma doğru şekilde güvenli ve kaliteli hizmet vermektir. Bu ülkede ‘Emlak Adam’ olarak anılmak istiyorum, tabii bunun için sürekli enerjimi yüksek tutuyorum.

Enerjinizi nasıl koruyorsunuz? Danışanlarınıza nasıl bir hizmet sunuyorsunuz?
İş, her zaman benim ilk önceliğimdir. Bunun haricinde düzenli olarak spor yapıyorum ve her zaman erken uyanmaya dikkat ediyorum. Kurumsal bir firmada emlakçılık faaliyetimi ekibimle birlikte yürütmekteyim, dinamik ve çalışkan bir ekibim var. Danışanlarımız, çok kıymetli mülklerini bize emanet ediyorlar. Bu sebeple sürekli sektörün nabzını tutuyoruz. Güncel piyasa koşullarını, en iyi kabul edilen pazarlama tekniklerini, güncel pazarlama faaliyetlerini takip ediyor, uyguluyoruz. Danışanlarıma kesinlikle piyasaya aykırı ve gerçekliği olmayan beyanlarda bulunmuyorum, gerçek dışı vaatlerde bulunulmasına mani oluyorum.

Gayrimenkul sektöründe ne gibi zorluklarla uğraşıyorsunuz ?
Yoğun ve zor bir organizasyon yönetiyoruz, kolay değil. Mülkü araştırıyoruz, pazarlıyoruz. Alıcı ve satıcı adaylarımızı ikna sürecini yönetiyoruz. Güvenli şekilde para transfer sürecini yönetiyoruz, anlaşmazlıkları yönetiyoruz, taşınmazı satışa uygun hale getiriyoruz. Her satış ve kiralamada sayısız problemle karşılaşabiliyoruz. Tüm bu organizasyon ciddi bir emek gerektiriyor. İşimi tutkuyla yaptığım için zorluklarla uğraşması da keyifli hale geliyor.

Size göre başarının sırrı nedir?
İdealist bir iş insanıyım. Hayallerim, hedeflerim ve bir idealim var. Bunları erken uyanarak, spor yaparak, çalışkanlık ve dürüstlük ile her gün besliyorum. Başarı benim dünyamda bu başlıklardır.

Mesleğinizin artıları ve eksileri nelerdir ?
Sonu ve sınırı olmayan bir meslek, her çeşit insanla tanışabiliyorsunuz. Örnek verecek olursam; bir gün kahvecide yan masada tanıştığım aileye ev sattım, hafta sonu havuzda tanıştığım kişinin kardeşinin evini kiraladım. Pazarlamasına başladığım her portföyümle aslında tanımadığım onlarca yeni insan hayatıma giriş yapıyor. En büyük eksileri, çok yoğun olduğumdan ötürü sevdiklerime yeteri kadar zaman ayıramıyorum ve yoğun telefon trafiği yaşıyorum.

Yorumlar

0 yorumlar