Ankara Life Dergisi

Erkeklerin Kabusu; Prematür Ejakülasyon

Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi, Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kıraç ile bir araya geldi. Prematür Ejakülayon hakkında merak ettiklerimizi kendisine yönelttik.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Mustafa Hocam öncelikle sizi tanıyalım. Mustafa Kıraç kimdir? Mesleğinizi seçmeye nasıl ve ne zaman karar verdiniz?
1978 Ankara doğumluyum. Eğitimlerimi Ankara’da tamamladım. Tıp eğitimim ve asistanlık sürecimi Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladım. Mesleğimi seçmem çok ilginç oldu aslında. Lise son sınıfta iken bir hocam tıp yazmam gerektiğini söyledi. Ben bu isteğe başlangıçta çok güldüm ve ‘İmkânsız hocam!’ dedim, ancak ısrarla beni yönlendirdi, tıp yazdım ve kazandım. Ürolog olma sürecim ise tamamen benim hevesim ve isteğim ile oldu.

Prematür Ejakülasyon nedir? Bu rahatsızlığın çeşitleri nelerdir?
Prematür Ejekülasyon tıbbi bir ifadedir ve karşılığı erken boşalmadır. Erken boşalma; hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Ancak biz çoğunlukla erkek hastalar ile karşılaşmaktayız. Erken boşalmanın tanımı net değildir, kişisel olarak farklılık gösterir. Biz bir dakikanın altında gerçekleşen boşalmaya ya da partner tatmin olmadan gerçekleşen boşalmaya Prematür Ejakülasyon deriz. Bu rahatsızlık iki tip olarak karşımıza çıkar. Başlangıçtan beri olan tipi; primer sonradan gelişen tipi ise; sekonder erken boşalmadır.

Ejakülasyon bozukluğunun semptomları neler? Hastalar ne zaman doktora başvurabilir?
Bu hastalığın semptomları aslında bir tanedir. Genellikle hastalar çok erken boşaldıklarını ifade eder. Bazen süre normaldir ancak hasta daha uzun bir boşalma süresi isteyebilir. Hastanın eşi bu durumdan rahatsız olabilir ve bazen tek semptom partner mutsuzluğudur. Hastalar eğer boşalma süresinden memnun değilse ya da partner bu durumdan rahatsız ise doktora başvurmalıdır. Çünkü bu durum çiftin ortak problemidir.

Bu rahatsızlığın nedenleri nelerdir? Prematür Ejakülasyon engellenebilir mi?
En önemli neden; boşalmayı yanlış öğrenmek ve ergenlik döneminde yapılan yanlış cinsel deneyimlerdir. Ayrıca sünnet hataları ve cerrahi sorunlar da erken boşalmaya neden olmaktadır. Bu rahatsızlık elbette önlenebilir. Öncelikle iyi bir cinsel eğitim süreci çok önemlidir, fakat erken boşalma var ise tedavisi mümkündür. Bu gün için erken boşalmanın etkin tedavileri vardır. Bunlar; davranış tedavisi, psikoterapi, ilaç tedavisi etkin olanlardır. Son zamanlarda kullanılmaya başlanan yeni tedaviler ise; penis başına dolgu uygulaması ve dorsal sinirin yani penisin uyarılma sinirinin nöromodülasyonudur. Bu tedaviler ile hastaların büyük çoğunluğunda sonuç alınmaktadır.

Son olarak okurlarımıza ileteceğiniz bir konu var mı?
Bilinmelidir ki bu problem yalnızca erkeğin ya da yalnızca kadının bir problemi değildir, çiftin ortak sorunudur, cinsel hayatı tamamen etkileyebilir. Hastalarımız böyle bir sorun ile karşı karşıya iseler muhakkak doktora başvursunlar. Çünkü artık bu durum etkin tedaviler sayesinde kâbus olmaktan çıkmıştır.

Yorumlar

0 yorumlar