Ankara Life Dergisi

Estetiğin Altın Çağı

Tarih boyunca güzellik kavramı hep kadınlarla birlikte anılmış, estetik kavramı kadınlara atfedilmiştir. Toplumsallaşma sürecinin ilk dönemlerinden itibaren güzellik ve estetik algısıyla karşılaşan kadın, yıllar içerisinde değişen güzellik anlayışına göre cildine özen göstermeye, bedenini estetik operasyonlar ile değiştirmeye başlamıştır.

Mükemmelliği, özellikle ‘’kadın mükemmelliğini’’ ön plana çıkaran bir dünyadayız. Günümüzde sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte dış görünüşün önemi oldukça arttı. Güzelliği daha yoğun yaşamak isteyen kişilerin beğenilerinin ve takipçilerinin artması, diğer insanlarla iletişimlerini kolaylaştırmakta,  onları mutlu etmekte ve özgüvenlerini arttırmakta.

İnternet, hayatımıza müthiş yenilikler getirip, iletişim başarısını sağlamakla birlikte birtakım problemleri de beraberinde getirdi. Sosyal medyanın yarattığı ‘’mükemmel kadın’’ imajıyla birlikte doğal olmayan, tek tip dış görünüm her yerde karşımıza çıkabilmekte. Filtreler ve birtakım programlar, fotoğrafların daha iyi olmasını sağlamakla birlikte birebir iletişimde bu görünüme ulaşabilmek için estetik dokunuşlara ihtiyaç duyulabilmekte. Ünlülere benzemek için bir çaba içine girmek yerine kişiye özel bazen küçük dokunuşlar bazen de ameliyatlar ile görsel bütünlüğü tamamlayacak harika sonuçlar elde etmek, kariyer estetiği ile rekabet gücünü ve iş başarısını arttırmak artık daha mümkün.

Sosyal medyanın yanı sıra boşanma, iş değiştirme, doğum ve emzirme sonrası oluşan deformasyonlar gibi durumlar da kişilerin estetik cerrahiye olan ilgisini arttırdı. Kadının bu konudaki cesareti, yıllar içinde erkeklerin de estetiğe ve bakıma yönelmesini sağladı. Güzel olmak, hemcinsleri veya karşı cins tarafından beğenilme arzusu önemini korumakla birlikte sıradan kişiler bile göz önünde olan ünlüler, politikacılar gibi kendi bakımına önem vermeye başladı.

Estetiğin artışında, bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı bu dönemde sağlık turizmi de bundan pozitif etkilendi. Dünyanın bir ucundan işlem yaptırmak için gelen hasta sayısı oldukça yüksek. Özellikle estetik burun ve meme ameliyatlarında ülkemiz dünyanın ilk tercihi durumunda.

Estetik, doğal dokunuşlarla, uygun dozajlarda ve anatomiye uyumlu biçimde yapıldığında hayatımızda müthiş bir ivmelenme yaratmakta. Güzellikte trendler, her sene değişse de asıl hedef genç görünümü uzun süre muhafaza etmek. Bu konuda günümüzde cildin beslenmesini ve kollajen kapasitesini yüksek tutan uygulamalar, doğallığı bozmadan istediğimizi elde etmemizi sağlamakta.

Yorumlar

0 yorumlar