Ankara Life Dergisi

Estetik Gülüş Tasarımında Değişim ve Dönüşümün Anahtarı Herkes İçin Aynı Mıdır?

“Kapalı Kapı Yoktur, Yanlış Anahtar Vardır…”
Mevlâna Celalettin RUMİ
Mevlana’nın bu sözüyle konuya girmek istedim ki, dile getirmek ve sizlerle paylaşmak istediklerimle birebir örtüşmekte. Hadi buradan biraz yol alalım, kim bilir belki yol açarız. Protez Uzmanı ve Estetik Diş Hekimi olarak çok uzun yıllara dayanan klinisyenlik ve hayat tecrübemi sentezleyerek, değişim ve dönüşümü estetik ve güzellik anlamında bütünsel bir bakış açısı ile ele almaya gayret edeceğim.
Estetik ve güzellik yüzyıllardır insanoğlunun konusu olmuştur, geçmişte de böyle bugün de böyle, gelecekte de böyle olacaktır. Zamanın ruhu estetik ve güzellik anlayışını ortaya çıkarmıştır. Anlayış değişkenlik gösterirken, değişmeyen asıl olan güzel bir gülümsemeye, gülüşe sahip olmaktır. Ağız güzelliği, bedensel güzelliğe açılan bir kapıdır. Peki bedensel güzellik yani fiziksel bedene dair şartlar yerine getirildiğinde bu yeterli olur mu? Elbette olmaz. İnsan bütünsel bir varlık, harika bir yazılımdır. İlahi matematik, ilahi geometri, estetik, sanat, ahenk ve uyum pek çok parametreyi kendisinde barındırır. O sebeptendir ki, kendimizi anlamak, kendimizi tanımak bu hayata geliş amacımızdır. Hal böyle olunca, kendimize iyi davranmak, bedenimize değer vermek, onu korumak ve her açıdan olabildiğimizin en üst versiyonuna ulaşmamız çaba ve ehemmiyet gerektirir. Bu şu anlama gelir; bizler ruh, beden ve zihin olarak dengeye gelmek için çaba gösterdiğimizde daha mutlu, kendimizle barışık ve neyi niçin yaptığımızı fark ederek yaşarız. Kendimize ve merkezimize yakın olmak istek ve ihtiyaçlarımızı belirlememizde netlik sağlar ve kendimiz için en doğru kararları verebiliriz… Bunu nereye bağlayacağım, tabii ki konumuz olan gülüş tasarımına, değişim ve dönüşümümüz için neyin gerekli neyin istek olduğu konusuna.
Gülüşümüzün bizi mutlu etmesi, kendimizi çok iyi hissetmemizi sağlarken özgüvenimizi güçlendiricidir. Peki bu sadece beni etkileyen bir şey midir? Değildir. Siz karşınızdaki kişiyle birbirinize gülümseyerek konuştuğunuzda, pozitif bir duygu halinde olursunuz, öyle ki sizi izleyen, gözlemleyen, ama sizin iletişiminize yani sohbetinize dahil olmayan üçüncü bir kişi varsa, o kişi de aynı oranda pozitif etkiye dahil olur. Sonuçta, gülümsemeniz güzel ve doğal olduğunda çevrenize de pozitif bir aktarımda bulunuyorsunuz. Bulaşıcı bir yanı var, hatta ben iddia ediyorum ki, Covid-19’dan bile çok daha bulaşıcı.
Ağız güzelliği ve etkileyici bir gülüşe sahip olmak hepimizin en büyük arzusu haklı olarak. Günümüzde sosyal medya ve selfie denilen öz-çekimler yaygınlaştıkça, değişim ve dönüşüm ihtiyaçtan çok isteğe kaydı. Gülüş tasarımı bir çılgınlığına dönüştü. Çoğu kişi yıllar boyu sevdiği dişleri ve gülümsemesinden mutsuzluk duyar oldu. ‘Ben de estetik laminalar, zirkonyum dişler yaptırmak istiyorum.’ diyerek kapımızı çalar oldular. Daha beyaz daha güzel dişlerim olsun düşüncesiyle. Elbette olsun, herkes güzel bir gülüşü hak eder. Biz hekimler de hastalarımızın mutlu ve sağlıklı olması için hizmet vermekteyiz. Siz hasta olarak koltuğumuza oturduğunuzda, sizleri en doğru şekilde anlayarak değişim ve dönüşüm istediğiniz bu konuda istek ve ihtiyaç mı sizin için beraberce ele almalıyız. Estetik ve kozmetik olarak ele aldığımız alan, soyut olabilmekte çoğu zaman. Somut olan çürük tedavisi, diş eksikliği, ağrının giderilmesi gibi ihtiyacınız olan sağlık hizmeti olmazsa olmazınızdır. Ancak konu doğal dişlerinizin geriye dönüşü olmayacak şekilde kesilerek estetik laminalar, zirkon kronlar gibi protezlerle değiştirecekseniz, gerçek anlamda kendi merkezinizde olduğunuzdan emin ve çok detaylı bir değerlendirme ile karar vermeniz gerekir. Bugünkü farkındalığınız ve bilinçli seçiminiz, gelecek bir zamanda mutsuz olmamanızı sağlayacaktır. Her hasta, her vaka kendi içinde değerlendirilir. Hastalık yoktur, hasta vardır, çokta gerçektir. Sizin için en doğrusu nediri ararken ve yolunuzu çizerken, hekiminiz ile kuracağınız açık ve net bir iletişim, doğru anahtarınız olacaktır ve sizin kapınız açılacaktır.

Yorumlar

0 yorumlar