Ankara Life Dergisi

Et’in Başkenti, Steakhouse Kültürünün Öncüsü; Butcha Steakhouse!

Et’in Başkenti, Steakhouse Kültürünün Öncüsü; Butcha Steakhouse!
İşimiz gücümüz yemek köşemizde bu ay etin başkentine götüreceğim sizi, şehrin ilk Steak restoranı bu akımın öncüsü Butcha Steakhouse ile leziz bir yolculuğa çıkacağız. Görsel Sanat Yönetmeni’m Yüksel Balcı ile yine bir lezzet macerasındayız ve bizi nelerin beklediğini henüz bilmiyoruz. Bizi tüm enerjisi ve güler yüzü ile sevgili Bülent Altınbaş karşılıyor ve keyifli bir sohbete dalıyoruz hemen, Salon Şefi İlkay Masal, Executive Mutfak Şefi İlker Aslan ve serviste Evren Oral ile sohbet çok keyifli başlıyor ve Bülent Bey başlıyor anlatmaya;
2009 yılında Şubat’ın 14’ünde açtık restoranımızı ve Park Caddesi’ndeki Butcha olarak başladık. Ankara’ya steak kültürünü tanıtan, et kültürü aşılayan restoran konseptini ilk olarak biz başlattık. Proje ortaklarımız yatırımcı ortak Osman Sungur bilişim sektöründe tanınan birisi, şef Şehmuz Acar ve Ayhan Sevilir Günaydın restoranın ve daha önceki çalışanları ile oradaki yöneticileriyle Ankara’da böyle bir marka kurdular, o gün bugündür markayı büyütmeye çalıştık. Yurt dışında açılan ilk Türk markası yine Butcha olarak 2015 yılında Dubai’de ilk şubemizi açtık. Arkasından Cidde, Katar, Azerbaycan ve şimdi de Özbekistan ve Taşkent’te yeni bir projemiz var. Pandemi dolayısıyla Türkiye’deki bazı markalarımızı kapatmak zorunda kaldık, Ankara’da sadece Tepe Prime restoranı olarak devam ediyoruz.
Peki diğer steakhouse restoranlardan farkınız ne, niye sizi tercih ediyorlar?
Gelen misafirlerimize ette standardı bozmamaya gayret ederek o günden beri hep en iyisini en kalitelisini sunmaya çalıştık. Şu dönemlerde her restoran gibi seçkin et bulmakta biraz sıkıntı yaşıyoruz, çünkü maalesef hayvancılık ve üretim azaldığından et tedarik etmede birçok marka kaliteli eti bulmakta zorluk çekiyor, bizim de çalışmış olduğumuz 4-5 markamız var. Kuzu grubunda Balıkesir kıvırcık dediğimiz kuzu türünü tercih ediyoruz, bizim için öncelik yaylım hayvan olmaması gerekiyor. Hayvanda biliyorsunuz ki çok fazla yağ dokusu oluşmaz kasları sertleşmiş olur, o yüzden kuzuları genellikle çok tercih edilen Afyon bölgesinden getirmeye çalışıyoruz. Çünkü onların hayvanları yaylım hayvanı değil, dokuları daha yağlı ve daha dengeli bir mermersi yapıya sahip tam istediğimiz gibi. Ama bunu maalesef çoğu kimse bilmiyor, ya yağlı et olarak algılanıyor ya da kıpkırmızı etin iyi olduğu düşünülüyor. Bizim için en doğrusu içerisindeki mermersi dokusu veya dokusunun dengeli bir şekle gelmiş olması gerekiyor, kıpkırmızı içinde hiç beyazlık olmayan et aslında makbul et değil bunu hep yanlış biliyoruz.
Etlerin lezzet sırrı ne, etlerinizi nasıl dinlendiriyorsunuz?
Bizde özel koşullu dinlendirme dolapları var %80 nem oranı +4 – 4 olarak ayarlanıyor, karkas olarak hayvan eti alınır alındıktan sonra iç yağla birlikte hava almasını engellenir. Bunları iç yağıyla birlikte kapattığımız zaman içerisindeki havayla temasını kesiyor, içerisindeki sinir dokuları bekledikçe bu özel koşullu dolaplarda dokular parçalanıyor ve et aroma kazanmaya başlıyor sonra asıl püf noktası pişirme metoduna geçiyoruz. Doğru marinasyon ve doğru pişirme teknikleri ile lezzet zirveye çıkıyor, mesela biz genelde meşe kömürü kullanıyoruz, aslında idealinde odunda olması gerekiyor. O pişerken ki kokuyla aroma kazanıyor ama maalesef AVM’lerde buna çok fazla müsaade etmiyorlar. Bizim ilk dükkanımızda vardı, bağımsız bir çatı altında tek bir bloktaydı o yüzden rahattı ama AVM’lerde davlumbazın tutuşma olasılığından dolayı çok fazla müsaade etmiyorlar. Pişirme ızgaralarında ise izli döküm tercih ediyoruz, çünkü deneme yanılma yöntemi ile en iyisinin bu olduğuna karar verdik, bunun sebebi her tarafını aynı derecede ısı versin diye.
En çok tercih edilen menünüzdeki ürünler neler?
Türkiye genelinde lokumumuz birinci seçildi, bunun yanı sıra istiridye mantarlı biftek, barbekü soslu dana kaburgamız var yaklaşık 5,5 saat fırında pişirdiğimiz, tandır kıvamında çok yumuşak bir lezzeti oluyor. Son zamanlarda bunun hamburgerini de yapmaya başladık, özel kuzu kolumuz bulunuyor onu da yine aynı şekilde özel marinasyondan geçirip dışını kapattıktan sonra fırında pişiyoruz ve yine 5,5 saat pişiriliyor. Aynı zamanda Dallas Steak dediğimiz dana pirzolanın daha büyük olanı çok tercih ediliyor, son bir yılda ise meze seçeneğini de sunduk, menümüzde 4-5 çeşit meze bulunuyor.
3 peynirli köz soğan
Atom
Sultan ezme
Girit kabak yatağında baharatlı tortilla ekmeği
Kuşkonmaz
Tulum peynirli salata
Benim favorim 3 peynirli köz soğan sadece bunun için bile gelirim buraya çok leziz bir meze bayıla bayıla yedim. 3 farklı peynir var köz patlıcan da ezdikten sonra iyice çırpıp birazcık yoğurt ve sarımsakla servis ediliyor. Bir not eşsiz bir Asado deneyimini mutlaka tavsiye ediyorum.
Menüde yeni lezzetler olacak mı?
Yeni menümüzde damak zevkine göre beklentiyi karşılayacak fırın ürünleri de olacak ancak deneme aşamasında oldukları için netleşmedi daha sonra açıklama yapmak istiyorum.
Peki tatlılar?
Katmer, prenses kremalı profiterol, San Sebastian, Cheese Cake bulunuyor. Aynı zamanda Sinan Akçıl ve Cem Adrian da bu tatlıların müdavimi. Bize özgü zencefilli armut tatlımız, bunun yanı sıra pişmaniyeli dondurmamız var. Onun hikayesi de çok ilginç, bir pazar günü tesadüfen oluşturmuş olduğumuz bir tat.
Ben de en çok armut tatlısına bayıldım, pişmaniye ve dondurma ile çok özel bir lezzet olmuş gerçekten. İlkay Şef bize spesiyal bir şov eşliğinde İstiridye mantarlı sütlü patates yatağında bonfile dilimleri sundu. Masada tereyağında cızır cızır, sıcacık sulu ve lezzetli bir tabak hazırladı ve menüde en çok tercih edilen yemeklerdendi. Mekan Tepe Prime’da oldukça geniş bir alanda ferah ve nezih bir atmosferde hizmet veriyor. Yenilenen dekorasyonu ile göz alıcı ve şık, yarı açık ve açık alana sahip, masalar arasındaki mesafe geniş ve ferah, mekanın tam ortasındaki ada bar her noktaya hakim ve ışıltısıyla göz alıcı. Konfordan taviz vermeden lezzetli yemeklerle sağlıklı menülerle dolu bir deneyim yaşadık. Sosyal medya hesaplarından ve web sitesinden daha fazla bilgiye ulaşabilir iletişime geçebilirsiniz. Yeni lezzet noktalarında tekrar görüşmek üzere, tavsiyeleriniz ve mekan önerileriniz için bana Özgür Aksuna hesaplarından ulaşabilirsiniz. Lezzetle ve sağlıkla kalın.

Yorumlar

0 yorumlar