Ankara Life Dergisi

Evde Estetik İşlem Yapmayın !

Son zamanlarda evde estetik işlem yapan kişiler gündemde. Özellikle sosyal medyada özellikle vakumlayarak dudaklarını büyütmeye çalışan insanları görüyoruz. Geçici dolgunluk sağlasa da kalıcı olmadığı gibi enfeksiyon riskini de barındırıyor. Bu konuda Burun ve Yüz Estetiği uzmanı Op. Dr. Özgür Gülten’le konuştuk.

Merhaba Özgür Bey, nasılsınız? Sizi tekrar gördüğümüz için mutluyuz. Son dönemlerde gündemde olan evde estetik konusunda neler düşünüyorsunuz?

Merhaba çok teşekkür ederim iyiyim tekrar Ankara Life Dergisi ile tekrar buluşmaktan ben de mutluyum.

Sosyal medya ifade ettiğiniz gibi estetik uygulamaları tarifleriyle dolu. Vakumlayarak dudak büyütme, iki malzemeyle botoks, egzersizle burun dikleştirme, evde çene sivrileştirme… vb. uygulamaları görüyoruz. Kimi zaman da önce ve sonra çekilen videolarda hilelere başvurarak büyük bir değişim yaratılıyor. İnsanlar da bunları görüp evde kendi imkânlarıyla deniyor. Bu uygulamalar riskli olmakla birlikte kalıcı hasarlara da yol açabilir. Örneğin vakumla dudak büyütmede kan akışı kesilip bölgedeki damarların genişlemesine sebep olunduğu için bir büyüme sağlanıyor ancak bu kalıcı değil. Üstelik abartıya kaçıldığında morarmasına bile neden olabiliyor. Aynı şekilde birçok yağ dudak büyütme için kullanılıyor. Bunlar enfeksiyon riskini beraberinde getiriyor. Tarifi veren insana etki etmemiştir ama sizin için ciddi yan etkileri olabilir. Bazı insanlar ise dudağının üstüne yapıştırıcı sürüp dudağını katlayarak büyütmeye çalışıyor. Cilde yapıştırıcı sürmek başlı başına zarar.

Okuyucularımıza neler tavsiye ediyorsunuz Özgür Bey?

Öncelikle tüm bunlar evde yapılabilecek uygulamalar değil. Tavsiye etmiyorum. Estetik uygulamalar için merkezlerin seçilmesi gerekir. O nedenle güzellik merkezlerinde uzmanlar tarafından yapılmalı. Mağdur olunmaması için merkez seçimi de çok önemli.

Yorumlar

0 yorumlar