Ankara Life Dergisi

“Evlilik Öncesi Danışmanlık Geleceğinize Yatırım Yapmaktır”

Son yıllarda gerek çiftlerin birbirlerini iyi tanımamasından gerek beklentilerin gerçekleşmemesinden kaynaklı boşanmaların artması akıllara evlilik öncesi danışmanlığı getirmeye başladı. Çiftlerin aslında farkında olmadan yaptıkları hatalar ve birbirlerine söyleyemedikleri beklentiler, evlilik öncesi danışman sayesinde açığa çıkıyor ve çoğu da boşanmaların önünü kesiyor. Evlilik öncesi danışmanlıkla ilgili Ankara’nın tanınmış simalarından Psikolog Emel Yorgancıgil ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Emel Hanım, çiftler neden size başvuruyorlar?
İlişkileri konusunda destek almak amacıyla terapiye başvuran çiftlerin büyük bölümü birkaç yıldır devam etmekte olan hatta içinden çıkılmaz bir hale gelmiş sorunlarla birlikte gelirler. Yıllardır bu problemlerle boğuşmaları sonucunda yıpranmış, tahammülsüzleşmiş, kırılmış ve umudunu neredeyse kaybetmiş durumda terapi koltuğuna oturmaları son derece doğaldır.

Bunun yanı sıra, sayıca daha az olmakla birlikte “en baştan doğru başlayalım” düşüncesiyle evlilik öncesinde danışmanlık almak isteyen çiftler de yok değildir.

İlişkilerde sorunların kaynağı ne sizce?
Dünya üzerindeki birbirinden farklı birçok kültürün aşk ve evlilik üzerine oldukça romantik öğretileri vardır. Evliliğin “mutlu son” olduğu genellikle çocukluktan itibaren öğretilir. Çocuklukta okuduğumuz, dinlediğimiz masallarda, ergenlikte ve yetişkinlikte izlenen filmlerde, dizilerde verilen mesaj çok benzerdir; “evlendiler ve sonsuza dek mutlu yaşadılar.” Bu nedenle evlilik kurumu, insanların kafasında, üzerine bilinçli bir emek harcamadan, kendi kendine yolunda gidecek bir sistem olarak şekillenir.

Baştan hiç kimsenin söylemediği ise ilişkiye düzenli ve bilinçli olarak bakım verilmezse, ilişkinin başında kendiliğinden gelen heyecan ve tutku gibi hislerin zamanla azalacağı, hatta yerini anlaşılmama, önemsenmeme, kırgınlık gibi olumsuz duygulara bırakacağıdır. Bunun sonucunda, birbirlerini artık eskisi gibi sevmediklerini fark eden, birlikte zaman geçirmeyen, uzun zamandır cinsel ilişki yaşamamış çiftlerle sık karşılaşırız. İş ve ev hayatlarının sorumluluklarını yerine getirirken ev arkadaşı gibi yaşamaya başlamış ve sevgili ya da karı-koca bağını kaybetmiş çiftler…

Mutlu ve başarılı bir evliliğin sırrı nedir?
İlişkiler üzerine uzun yıllardır yapılan çalışmalar göstermektedir ki; doğru iletişim kurabilme, çatışma yönetimi, fikir alışverişi ve işbirliği yapabilme, duygusal ve cinsel yakınlığı besleyebilme becerileri mutlu ve başarılı bir evlilik için hayati düzeyde önemlidir. Bu önemin evlenmeden önce farkında olan ve söz konusu becerileri evlilik öncesinde birlikte geliştirmeye odaklanan çiftler için evlilik hayatı birçok bakımdan kolaylaşabilecektir.

Evlilik öncesi danışmanlık neden önemlidir? Çiftlere ne katkısı olur?
Evlilik öncesi danışmanlıkta, gelecekte olası çatışma alanlarının erken dönemde belirlenmesi; çiftin, bu alanları yönetmesi için etkili stratejiler ve çatışma çözümü için yöntemler geliştirmesini amaçlar. Aile dinamikleri, finansal konular, evdeki iş bölümü, kariyer hedefleri gibi konulardaki beklentilerin, potansiyel çatışma ve uzlaşma alanlarının önceden konuşulmuş olması çifti ilerleyen yıllar için daha hazırlıklı hale getirecektir. Evlenen çiftlerin çoğu, evlilik süresince duygusal, sosyal, ekonomik, cinsel tüm beklentilerinin eşleri tarafından karşılanacağı varsayımıyla hareket eder ancak bu beklenti çok da gerçekçi olmadığından kısa zamanda hayal kırıklıkları ve anlaşmazlıklar baş gösterebilir. Evlilik öncesi alınan danışmanlık, çiftin evliliğe hazırlanmasına, evliliğe dair gerçekçi beklentiler oluşturmasına ve karşılaşabilecekleri sorunları önceden belirleyerek doğru yaklaşımları ve baş etme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Çiftlerin, düğün hazırlıklarına harcanan günler hatta aylar düşünüldüğünde evlilik öncesi danışmanlığı da bu hazırlıklar arasına eklemek geleceğe yapılmış akıllıca bir yatırım olacaktır ve çiftin yola çok daha donanımlı halde çıkmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

0 yorumlar