Dr. Fatma Polat

Gençlik Aşısı Hakkında Merak Edilenler

DD Derm’den dermatolog Dr. Fatma Polat, cildin beslenmesi, her daim genç ve güzel kalması için birçok farklı yöntem olduğunu söylüyor. Son zamanların en popüler uygulamalarından birinin ise gençlik aşısı olduğunu belirten Dr. Polat, aşının içeriğinde yer alan hyalüronik asit sayesinde gençlik aşısının cilt bakım ürünlerinden besin desteklerine kadar, gençlik ve güzelliğin vazgeçilmezi olduğunu açıklıyor.

Peki gençlik aşısı nedir? Etkileri ne seviyededir? Kentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak gençlik aşısı hakkında tüm merak edilenleri dermatolog Dr. Fatma Polat’a sorduk.

 Hyalüronik asit nedir?

Hyalüronik asit cilt bağ dokusunun ana maddesi olup derimizi, nemli, sıkı ve parlak tutar. Aslında tüm ciltlerde bulunan ancak zamanla azalan hyalüronik asidin tükenmeye yüz tutmasıyla direnci zayıflayan cilt matlaşır, kırışır ve sarkar. Ardından yanaklar çöker ve dudaklar incelir. Kötü gidişat bu kadarla da bitmez. Cildimizin stres, sigara, güneş, kimyasallar gibi bozucu etmenlere maruz kalmasına genetik mirasımız da eklenince ciltteki deformasyon daha da artar.

Gençlik aşısı nedir?

Gençlik aşısı, ciltteki bu olumsuz gidişatı durdurabilmenin sayılı yöntemlerinden biridir aslında. Dokularda giderek azalan hyalüronik asite takviye amaçlı yapılır. Bu işlem cildin esneklik ve canlılığa tekrardan kavuşmasını sağlar. Gençlik aşısı aslında üretici firmanın ürününe verdiği bir isimdir. Hepsi sıvı hyalüronik içerikli ürünlerdir. Bu ismin verilme sebebi, cilde canlılık verdiği içindir.

Gençlik aşısının içinde neler var?

Gençlik aşısında cildin ihtiyaç duyduğu hemen her şey var. Hatta bazı gençlik aşılarının içinde hyalüronik asite ek olarak vitaminler, mineraller, DMAE ve aminoasitler de bulunabiliyor. Bunlar eklendiğinde, ciltte daha yoğun bir toparlanma ve canlanma sağlanıyor. Hatta lekeli ciltlere özel geliştirilen formüllerde renk açıcı içerikler de bulunabiliyor.

Gençlik aşısı uygulaması nasıl yapılıyor?

Uygulama kısa bir öğle molasında dahi yapılabiliyor. İşlem ortalama 15 gün aralıklarla 3 seans halinde tekrarlanıyor. Sonrasında seanslar 4-6 ay aralarında yineleniyor. Cilt özellikleri kişiden kişiye değiştiği için seans sayıları haliyle artırılabilir ya da azaltılabilir.

Gençlik aşısının herhangi bir yan etkisi var mı?

Bildiğiniz gibi gençlik aşının en sık uygulandığı bölgeler el, yüz ve dekolte bölgesi. Uygulama sonrasında kısa sürede geçen kızarıklık, minik morarmalar duruma göre olabilir. Lakin bu kızarık ya da morarmalar makyajla kapatılabilir. Günlük hayatı etkileyen bir uygulama değildir. Zaten kullanılan formüllerin kıvamı oldukça yumuşaktır. Bu nedenle uygulama sonrası gergin, nemli, taze bir görünüm oluşturur. Açık söylemek gerekirse, gençlik aşısı tedavisi, genç ve sağlıklı cilt görünümü isteyen ama değişimden ve doğal ifadeyi kaybetmekten korkanlar için güzel bir seçenek.

İlgili Makaleler

Tuğba Ünal

Müzik dünyasının sevilen isimlerinden Tuğba Ünal, yeni albümünü çıkarmasına günler kala sevenlerine sürpriz yaptı. 'Kalbince' albümünde yer alan 'İzler Durur' isimli şarkılarını kliplendirmeye karar veren...

Şule Erkoçak

Jule Beauté Güzellik Merkezi’nde Mesafeli & Sıcak Kutlama

Serkan Melikoğlu

Tiyatrodan sinemaya, eğitmenlikten oyunculuğa hayatının her hücresi sanat ile dolu dolu olan Serkan Melikoğlu, sahnenin perdesini bu kez Ankara Life Dergisi okuyucuları için araladı.

Alara ünlü

Kalıcı makyajın uzan ismi Alara Ünlü, pandeminin güzellik sektörüne etkilerini ve kış mevsimi için cildinize güzel bakmanın yollarını Ankara Life Dergisi okuyucuları için paylaştı.

Melih Aydın

Biz yaklaşık 60 yıldır lunapark sektöründe faaliyet gösteren bir aileyiz.

En son Konular

Ayşe yıldız sönmez

Yonca Butik Organizasyon

SIRA DIŞI BİR ORTAM, EŞSİZ BİR ORGANİZASYON Ankara’nın ilk ve tek kişiye özel romantik mekanı YONCA...

Cemiyet Spor Evimde Dedi

İş çevresinin yakından tanıdığı Tuğçe Hondoroğlu’nun girişimleriyle kurulan ve Türkiye’de spor yapma alışkanlığına farklı bir soluk getiren “Spor Evimde” seçkin bir davetli grubuna tanıtıldı.

Ankara Evlilik Teklifi

Ankara evlilik teklifi organizasyonu için çok ayrıcalıklı sıra dışı bir mekan eveeet.com