Ankara Life Dergisi

Gayrimenkul: En Güvenli Yatırım

Öncelikle biraz sizi tanıyabilir miyiz? Polatlı Emlakçılar Odası Başkanı Adnan Odacı kimdir?

1961 Ankara/Polatlı doğumluyum. Gençliğimden itibaren ticari faaliyetler içerisinde bulundum ama her zaman tarım ve üretimle uğraşmaya da devam ettim, halen de devam ediyorum. Bu da bana başkentin gayrimenkul ve inşaat sektörünü yakından takip ederek her zaman tam ortasında bulunma olanağı sağladı. Bunun yanında sektör ve bölgemizde birçok sivil toplum örgütü içerisinde çeşitli görevlerde bulundum, sosyal sorumluluk projelerinde yer aldım. Halihazırda Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, ASGİAD Üyeliği yanında, Polatlı Emlakçılar Odası Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Ayrıca Türkiye Emlakçılar Federasyonu’nda Denetim Kurulu Üyeliğim de devam etmektedir. Adnan Odacı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve EPA A.Ş. olarak sektörde Faaliyet göstermeye devam etmekteyiz. Bunun yanında Şenler Grup Konsorsiyumu olarak da birçok projeyi hayata geçirmiş ve yeni projeleri hayata geçirmeye devam etmekteyiz.

Sektörün sorunları nelerdir?

Gerek Emlakçılar Odası Genel merkezindeki görevim gerekse Polatlı Emlakçılar Odası Başkanlığı görevimden hareketle, sektöre dair en küçük sorunundan en genel sorunlarına kadar edinmiş olduğum sorumlulukla ifade etmek isterim ki kamuoyunun da yakından takip ettiği ve bildiği imar affı meselesi ve bunun getirdiği sıkıntılar her daim bir adım öne çıkıyor. Bu meselede adeta imar kanunu ve mevcut yasal düzenlemeler ile uyumlu olan yatırımcı ve malikler cezalandırılmıştır. Bu aynı zamanda yasal olmayan iş ve işlemlere de cesaret veren bir uygulama olmuştur. Tarım arazisine, kadastro yoluna, imar kanunu ile çelişen özelliklere bakılmaksızın yanlış uygulamaları yürürlüğe açmıştır. Sektöre dair sorunlardan bir başkası da inşaat girdilerindeki ithal mallar ve döviz kurlarıdır. Bu maliyet artışı alıcı durumundaki vatandaşlarımızın yükünü artırırken satışların ve alışverişin de azalması anlamına gelmektedir.

Yatırım alanında Ankara Life okuyucularına ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Öncelikle riskleri değerlendirmek lazım. Bu konuda akla ilk gelen yatırımlar döviz ve altın gibi nakdi yatırımları oluyor, gayrimenkul yatırımlarını döviz ve altın yatırımı ile kıyaslamak doğru bir yaklaşım olacaktır. Eğer üretim, sanayi, perakende gibi cari yatırımları ayrı tutarsak herkesin yapabileceği en güvenli ve en risksiz yatırım gayrimenkul yatırımıdır.

Yorumlar

0 yorumlar