Ankara Life Dergisi

Gayrimenkul Sektöründen Zeynep Türkoğlu

Ankara’nın en sevilen dergisi Ankara Life Dergisi olarak, gayrimenkul sektörünün genel sorunlarını, seçimlerin sektöre etkilerini, ekspertiz süreci, doğru fiyatlandırma ve pazarlamanın önemi gibi konuları sektörün önemli isimlerinden Zeynep Türkoğlu ile masaya yatırdık.

Misyonunuzun bir parçası olarak alıcı ve satıcıyı bir araya getirme noktasında, günümüzde giderek kalabalıklaşan gayrimenkul sektörü içinde ne gibi problemlerle karşılaşıyorsunuz?

Kontrolsüz artan, “merdiven altı” olarak tabir edilen gayrimenkul firmalarının vurgun politikaları, sektörel anlamda son derece ciddi problemler doğuruyor. Mevcut halde, müşterilerin çoğunluğu, mal sahibinin malının üzerinden, adil olmayan hizmet bedelleri alınmasından yakınıyor. Bunun yanı sıra birden fazla firmada satışa sunulan mülkün, firmalar arasındaki fiyat farklılıkları da sektöre olan güvensizliği ne yazık ki perçinliyor. Şeffaf olmayan hizmet bedelleri, yanlış fiyatlandırma politikaları, mülkü alacak olanı da satacak olanı da sektörden uzaklaştırıyor.

Sektörün geleceğini nasıl öngörüyorsunuz?

Sürekli güncellik talep eden bir işleyişi var. Bu işleyişte sistemin gerisinde kalanların, sektör içerisinde ayakta kalması çok zorlaşacak. Aynı zamanda çoğalan bu şirketlerin içinde bilgi ve donanım eksikliği olanlar, işlerine gereken önemi vermeyenler, tabii ki zamanla tercih edilmemelerine neden olacaktır. İlerleyen süreçte pazarlama stratejilerine daha fazla önem verilecek ve doğru fiyat üzerinden doğru alıcıya daha kısa sürede satış gerçekleştirmenin yolları sağlanacak. Rekabet o yöne doğru gidiyor.

Gayrimenkulde hangi faktörler fiyatı etkilemektedir?

Gayrimenkul sektöründe yaşanan proje yarışı, risk almak istemeyen şirketleri fizibilite araştırmalarına yöneltiyor. Tüketici ihtiyaçlarının iyi belirlenmesi proje satışını kolaylaştırıyor. Fiyatı etkileyen bazı faktörler, doğru konum (Kazançlı bir yatırım yapmak isteyenler, doğru yerde, doğru projede yer almak istiyor.) Sosyal olanaklarve AVM etkisi, (Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar AVM’ye yakın gayrimenkul tercih ediyor) olarak sıralanabilir.

Gayrimenkul değerinin tespit edilmesi, fiyatının belirlenmesi işlemleri nasıl gerçekleştirilmelidir ve neden önemlidir?

Gayrimenkul değerinin tespit edilmesi için öncelikle, mutlaka gayrimenkul yerinde görülmesi gerekir.  Fiyatın yanlış belirlenmesi gayrimenkul satış sürecini uzatır ve satışı engeller.

Yorumlar

0 yorumlar