Ankara Life Dergisi

Gayrimenkul Sektörünün Yönünü Değiştiren Dr.Alp Gayrimenkul

Alper Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Dr.Alp Gayrimenkul kurucusu ve yöneticisiyim. Aslında Fizyoterapistim, Dr.Alp ismi de buradan gelmektedir. Uzun yıllar yatırımcı olarak devam ettirdiğim gayrimenkul sektöründeki çalışmalarımı 2015 yılında Dr.Alp Gayrimenkul markasını oluşturarak resmî olarak da sektörün içine giriş yaptım. Kısa bir süre içerisinde Dr.Alp’i internet üzerinden birçok insanla buluşturarak sektörde bu alandaki büyük bir açığı kapattığımızı düşünüyorum

10 yılı aşkın olan gayrimenkul sektörü deneyimimizi internet sitemiz üzerinden tüm dünyada Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen gayrimenkul yatırımcısı ile buluşturduk. Sitemizdeki blog yazılarımızla gayrimenkul yatırımcısına yatırım hakkında bilgi paylaşımında bulunuyor, aynı zamanda da doğru gayrimenkul yatırımı hakkında yatırımcıların sorularına birebir cevaplar vererek yatırımcıların kötü niyetli kişilere para kaptırmasını önleyerek arsa yatırımı konusunda yönlendirmeler yapıyoruz.

Dr.Alp Gayrimenkul neler yapıyor?
Dr.Alp Gayrimenkul olarak toplumda en alt seviyelerde olan emlakçılık imajını gerçekten yukarıya kaldırdığımızı düşünüyorum. Birçok insanın; işi gücü olmayan, bir iş üzerinde başarı sağlayamayan insanların mesleği olarak gördükleri emlakçılık algısını yükselterek, yabancı gayrimenkul firmalarında rastlanan kurumsallığı insanımızla buluşturduk, amatör ruhla profesyonel hizmet veriyoruz, insanımız da bizdeki samimiyeti ve işimize olan aşkımızı gözlemleyerek, dünyanın dört bir yanından tarafımıza ulaşmakta ve profesyonel yatırım danışmanlığı hizmeti almaktadır.

Bahsettiğim gibi internet üzerinden dünyanın dört bir yanından binlerce takipçi sayısına ulaştığımızı ve internet arama motorunda arsa yatırımı ile ilgili yapılan aramalarda çoğu zaman birinci sırada bizi bulduğu, sitemizi yakından takip ettiği ve binlerce kilometre uzaktan tarafımızı ziyarete geldiği birçok defa deneyimlenmiş, çok kısa sürede büyük bir başarıyı yakalamışızdır. Bunun da altında çoğu zaman günde on altı saat çalışma yatmaktadır.

Dr.Alp Konutları ve Dr. Alp Organik Yaşam Bahçeleri’nden de bahseder misiniz?
Son dönemde konut projelerine imza atarak Dr.Alp Konutları üzerinde çalışmalar yapmakta, büyük grupları bir araya getirerek yatırımcılarımızı arsa fiyatına daire sahibi yapmaktayız. Son olarak Yenimahalle Çakırlar bölgesinde yine bir grubumuza kişi başı 220 bin tl ödeyerek imarlı arsamızı alarak kat karşılığı sistemle müteahhit firmaya vermiş, üç yıl içerisinde 700-800 bin tl bandında satılan dairelerimizi teslim alacağız. Avantajlı konut projelerimize devam ederek, kısa süre içerisinde bu alanda da ismimizi duyurmaya kararlıyız.

Yine şehir insanının ihtiyaçları doğrultusunda, şehrin hengâmesinden uzaklaşma ve toprakla haşır neşir olma ihtiyacına yönelik, doğal ürünlerini de yetiştirebileceği ve bahçe keyfini süreceği Dr.Alp Organik Yaşam Bahçeleri projemizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Çok uygun rakamlarla 500 m²bahçe ve içerisinde ahşap, şirin bir eviyle hem güzel bir yatırım hem de bahçe keyfi sunmaktayız. Ankara’nın en hızlı gelişim aksı olan Eskişehir Yolu üzerinde şehre on beş-yirmi dakika mesafede Organik Yaşam Bahçeleri serimize de devam edeceğiz.

Gayrimenkul üzerine tüm çalışmaları yapıyor, arsa, konut, ticari gayrimenkul üzerine çalışan Ankara’da iki ofis ve 20’ye yakın gayrimenkul danışmanı ile tüm gayrimenkul ihtiyaçlarına yönelik profesyonel çözümler sunuyoruz. Gayrimenkul danışmanlarımızın sürekli hizmet içi eğitimlerle gelişimlerini sürdürmelerini sağlıyoruz.

Konut kredileri faiz oranlarının son dönemde yükselmesini gayrimenkul sektöründe yorumlayacak olursanız neler söyleyebilirsiniz?
Ülkemizde son dönemde yaşanan ekonomik krize bağlı olarak dövizdeki hızlı yükseliş ve buna bağlı olarak da faizlerdeki yükselme, gayrimenkul sektörü için ciddi bir durgunluğa yol açmış, faiz oranlarındaki yükselişe bağlı olarak da gayrimenkul satışlarının büyük çoğunluğu kredi ile olması nedeniyle gayrimenkul satışları belirgin bir şekilde düşüş yaşamıştır. Yatırımcılar paralarını daha çok finansal piyasalarda değerlendirmeye başlamışsa da dövizdeki yükseliş ve gayrimenkul rakamlarındaki gevşeme sonucu ciddi bir kazanç ortaya çıkmış, dövizin yükselmesi ile birlikte birkaç ay öncesine göre alacağı gayrimenkulü yarı fiyatına alma durumuna yol açmıştır.

Özellikle yurt dışı yatırımcı aynı gayrimenkule döviz üzerinden yarı fiyatını ödeyerek sahip olma şansı yakalamıştır, ayrıca dövizdeki yükselme inşaat maliyetlerini artırmış, bir dönem sonra gayrimenkul rakamlarına da bu farkın yukarı yönde yansıyacağını bizlere düşündürmektedir. Ancak belli bir dönem piyasada stokların erimesi sonrasında bu durumun ortaya çıkacağını düşünüyoruz.

Kurumsal gayrimenkul şirketlerini seçmenin avantajlı olduğu söyleniyor, neler söyleyebilirsiniz?
Bir kere kurumsallık denilince yabancı gayrimenkul firmaları akla gelmemeli, bizler de kurumsallığı yakalamış firmalar olarak gerekli tüm özellikleri bünyemizde barındırıyoruz, gayrimenkul danışmanlığı bireysel bir iştir, kişide başlar ve kişide biter, yani bu işteki başarı tamamen size bağlıdır, gerekli eğitimleri aldıktan sonra ve kişisel gelişim odaklı olduktan sonra başarı kendiliğinden gelecektir. Yabancı firmalar şapkadan kuş çıkartmıyor sonuçta.

Eskiden fark neydi? Sadece sundukları eğitimdi ancak şu anda aynı eğitimleri sağlayan birçok yerli kurumsal firma da bulunmakta ve gayet başarılı çalışmalar yapmaktadır. Benim bir sloganım vardır; “gayrimenkulünüzü alan Türk, satan Türk, aracılık eden Türk, bu durumda hizmet bedeli neden yurt dışına gitsin?” Değil mi? Hiç gereği yok bence. İşini takip eden, gerekli eğitimlerle danışmanlarının eğitimini sürekli güncelleyen yerli gayrimenkul firmalarında da aynı kurumsallığı bulacağınıza eminim, zira bizler bunun için sürekli çalışmalar yürütüyoruz.

Yatırım olarak bugün gayrimenkulü seçmek ne kadar doğru bir seçim olur?
Yatırım denilince benim aklıma öncelikle arsa yatırımı gelir. Yıllardır arsa yatırımından ciddi kazançlar elde etmiş birisi olarak bugünkü konjonktürde her ne kadar gayrimenkul pazarının durgun seyretmesine bağlı yatırımda kazanç anlamında yetersiz kalıyorsa da krizler her zaman içerisinde büyük fırsatlar da barındırmaktadır.

Şu anki piyasaya göre rakamlarda ciddi durgunluk ve gevşeme söz konusu. Dolayısıyla bana göre tam yatırım zamanıdır ve gayrimenkul piyasasının ufak bir hareketlenmesiyle ciddi getiri sağlayacağı aşikârdır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde her geçen gün artan nüfusa bağlı olarak ortaya çıkacak olan gayrimenkul ihtiyacı hiçbir zaman azalmayacaktır. İnsanımıza ev lazım, iş yeri lazım, buna bağlı olarak yeni imar bölgeleri açılması lazım ve de görülecektir ki gayrimenkul yine her türlü yatırım aracından çok daha yüksek getiri sağlayacaktır, bilindiği üzere ülkemizde “arsa zengini” diye bir tabir vardır, doğru arsa yatırımı gerçekten kişiyi zengin eder, yeni yeni arsa zenginleri her dönemde ortaya çıkmıştır.

Peki, gayrimenkul sektörünün bugün Türkiye’de büyümeye olan etkisi nedir ve son yıllardaki inşaat sektöründeki yoğun hareketlerin olumsuz yönleri nelerdir?
Sadece inşaat ve gayrimenkul ile büyüme olmaz, bunu son dönem yaşanan sıkıntı ile herkesin anlamış olması gerekir ama gayrimenkul bizim gibi ülkeler için lokomotif görevi görmektedir. Bakın eskiden gayrimenkul para etmiyordu, arsanın yüzüne bakan yoktu bu nedenle insanımız da fakirdi, zengin parmakla gösterilirdi, ama şu an gayrimenkul para edince birçok zengin türedi ve bunun büyük çoğunluğu da gayrimenkul sayesinde oldu. Dolayısıyla ülkede aslında gayrimenkul sayesinde para çoğaldı ama bu çoğalan para sadece inşaata aktarıldığı için teknoloji, tarım, hayvancılık gibi alanlarda üretim olmadığı ve paranın bu alanlarla değerlendirilmediği için kriz kaçınılmaz oldu.

Mesela; Hollanda küçücük toprak parçasında dünyaya tarım ve hayvancılık dersi veriyor. Norveç balık endüstrisini kurmuş para basıyor, her tarafımız deniz olmasına rağmen balık endüstrimiz yok, teknolojimiz yok, aslında çok basit kalkınmak, bu ülkeler ne yapıyorsa aynısını yapmamız lazım değil mi? Bundan sonra artık gelen paranın üretimle değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum, yoksa bu sarmaldan inşaat ve gayrimenkul ile çıkmamız mümkün değildir.

Bu keyifli sohbet için size teşekkür ediyoruz, son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Gayrimenkul yatırımcıları bizi sosyal medyadan, internet sitemizden takip etmeye devam etsinler, gayrimenkul adına daha yapacak çok işimiz var, avantajlı fırsatlarımızı, tavsiye ettiğimiz yatırım bölgelerini değerlendirerek gayrimenkul yatırımındaki farklı bakış açımızı ve “kazandırmazsak, kaybederiz” düşüncesi ile doğru yatırımda yol gösterici olduğumuzu göreceklerdir.

Yorumlar

0 yorumlar