Ankara Life Dergisi

Gayrimenkulde Sosyal Medya Etkisi!

Günümüzde sanal dünyanın realiteden daha baskın hale geldiğini görmekteyiz. Bütün işlerimizi tek bir tuşla gerçekleştirdiğimiz şu dönemde, sektör fark etmeksizin pek çok paylaşımlarda bulunuyoruz. Gayrimenkul alanı da bunlardan bir tanesi. Görselliğin önemi oldukça fazla. Peki her şey bir yana sosyal medyayı doğru kullanıyor muyuz? Özellikle pazarlamada sosyal medyanın sağlıklı platform olabilmesi için bazı püf noktaları biliyor olmamız gerekiyor. İşin uzmanları elbette bilinçli bir yaklaşımla istenilen hedef kitleye ulaşmada başarılı, ancak bazı durumlarda sosyal medyanın gücü bambaşka olmakta. Bundan dolayı her yeni projesiyle bizlere ön bilgi sunan, kaliteli ve güvenilir yönüyle birçok danışanın gönlünde taht kuran Gayrimenkul Danışmanı Ömer Sabri Yolaş, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ile bir araya geldi. Merak ettiğimiz sorularımızı yanıtlayan Ömer Sabri Yolaş’ın çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.

Ömer Bey, gayrimenkulde etkili sosyal medya pazarlama yöntemi sizce nasıl olmalıdır?
Öncelikli olarak hedef kitlesini iyi belirlemek gerekiyor. Ardından mevcut ve potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik stratejiyi belirlemek önem arz ediyor. Bu durumda hitap edilen kitlenin demografik özelliklerinden ne tür sayfa ve içerikle etkileşim kurduğuna kadar her türlü analizi çıkarabilmek için sosyal medyanın sunduğu içgörülerden faydalanmak lazım.
Burada etkileşime teşvik etmede çok önemli değil mi? Bunu nasıl başarabiliriz?
Elbette, etkileşimin hem platform hem de iletişim yöntemi bazında pek çok yolu var. Örneğin; Instagram’da başvurulabilecek en iyi yöntemlerden biri; dönemsel kampanyalardır. Bunun için yapılan paylaşımla hedef kitleyi sayfayı takip etmeye ya da arkadaşlarını etiketledikleri yorumlar yapmaya teşvik edecek çekilişler düzenlenebilir. Aynı şekilde takipçi olanlara ya da misafir olarak katılım sağlayanlara sayfalarında paylaşım yapabilecekleri bilgisini verebilirler.
Peki gayrimenkul yönetimi alanında bilgilendirmeler nasıl yapılmalıdır?
Asıl can alıcı nokta bu sorunuz. Gayrimenkul yönetimi alanında sosyal medya sadece satış amaçlı kullanılırsa yeteri kadar verim alınmayabilir. Eğer kendinizi hedef kitlenizin çeşitli bilgiler edinebileceği bir referans noktası olarak konumlandırırsanız, güvenilirliğiniz de kitlenizle kurduğunuz iletişimin kalitesi de artmış olur. Bu bilgilerin hizmet sunulan sektörün kapsama alanı içinde olması önemli. Bu, hem sektörde sizin otoritenizi kitlenize gösterecek hem de sizi daha fazla araştırmaya yönelteceğinden dolayı kendi alanınızda gelişmenize olanak tanıyacak.
Farklı mecralarda yer almak da önemli midir? Gerek var mıdır?
Her sosyal medya platformlarının kendine özgü dinamiği, yapısı ve kitlesi bulunuyor. Bu çeşitlilikten olabildiğince yararlanmak hem kitlenizi genişletebilir hem de çok yönlü renkli bir sosyal medya kimliği oluşturabilirsiniz. Örneklerle açıklayacak olursam; Facebook’ta yoğun olarak kullanılan gruplara üye olabilir, LinkedIn üzerinden hizmet alanınızdaki yerinizi gösterebilir ağınızı geliştirerek sektördeki konumunuzu sağlamlaştırabilirsiniz. Yine aynı şekilde Twitter’da gündemin bir parçası olmanıza, daha genç ve dinamik yönünüzü sergileyebilmenize yardımcı olur.
Peki, gayrimenkul yönetimi için yararlanabileceğimiz diğer sosyal medya taktikleri var mı? Kısaca paylaşır mısınız?
Tabii ki de bulunuyor. Bunlara; konu etiketleri, konu, analiz, diğer mecralar, reklam ve grupları örnek verebiliriz. Bu yolları da kullanarak etkin bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

0 yorumlar