Ankara Life Dergisi

Gear Garage Filo; Sonraki Arabanızı Kolayca Bulmanıza Yardımcı Olur!

“TL bazında sermayemizin artması ancak ana sermayemizin günden güne erimesi bizi al sat yerine al ama kesinlikle satma kararını aldırdı.”

“Araç parkımızın yeni olması, full kaskolu, tüm bakımların yetkili serviste yapılması, hasar durumunda hızlı ikame araç desteği ve hasar yönetiminin şirketimiz tarafından yapılması gibi tüm filo kiralama şirketlerinin vermesi gerektiği hizmetleri Gear Garage Filo olarak eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz.”

“Filo kiralama hizmetinin ne anlama geldiğini iyi biliyor ve profesyonel bir şekilde hizmet sağlıyoruz. 24 saat ulaşılabilme imkânımız mevcut, bundan dolayı müşterilerimize karşı samimiyiz ve her türlü desteği vermeye hazırız.”

“Yaz aylarında yarı yolda bırakmadığımız müşterilerimiz, kış aylarında “daha ucuza araç var” diyerek bizi yarı yolda bırakmıyor.”

Gear Garage Filo sahibi Faruk Ensaroğlu, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Gear Garage Filo hakkında merak ettiklerimizin yanı sıra araç alım satımı, oto kiralamaya dair konulara da değinen Faruk Ensaroğlu, aynı zamanda sektörün dinamiklerinden de bahsetti. Vermiş olduğu yanıtlar ise şöyle;
Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Faruk Bey sizi tanıyarak başlayalım öncelikle. Faruk Ensaroğlu kimdir? Otomobile dair merakınız nasıl ve ne zaman başladı?
1984 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara’da tamamladım, lisans eğitimim için Kocaeli’ne gittim. Mezun olduktan sonra kısa bir süre İstanbul’da yaşadım. Ardından her Ankaralı gibi İstanbul’da yaşanmaz diyerek geri dönmek durumunda kaldım. Otomobil merakıma gelecek olursak; bunun adına otomobil merakından çok, otomobil sevdası demek daha doğru olur. Otomobil sevmeyen erkek bizim jenerasyonda yok desem yeridir. Geçmişte zor ulaşılabilir olduğundan mıdır yoksa ülkemizde çocukların çok daha farklı hobilere yönlendirilme eksikliğinden midir bilemem ama şu bir gerçek; ne zaman iki yetişkin erkek bir araya gelse konu bir şekilde otomobile geliyor. Yapılan araştırmalara göre futboldan sonra erkekler arasında en çok konuşulan konu otomobil olduğunu söyleyebilirim. Ancak otomobil piyasasındaki fahiş fiyat artışlarından sonra bu muhabbetin futbolun tacını elinden aldığını düşünüyorum. Hal böyle olunca bizim otomobil sevdamıza da bir nevi toplum yönlendirmesi diyebiliriz.

Gear Garage Filo’nun sektöre giriş hikayesi nasıl oldu?
Gear Garage Filo aslında kiralama sektörünün yanında ilaç, inşaat ve sigorta sektörlerinde de faaliyet gösteriyor. Bu grup şirketlerinin kendi içerisinde mevcut araç ihtiyaçları, pandemi öncesi araç alım satımı yapan Gear Garage’ı öncelik açısından operasyonel kiralamaya yönlendirdi. Pandemi öncesi ekonomik şartları da düşünecek olursak; otomobil parçası tedarik zincirindeki sorunlar ve düşük enflasyondan hızla yüksek enflasyona geçiş süreci nedeniyle al sat piyasasının içinde bulunduğu kâr gibi görünen ama aslında zarar edilen sistemden kaçış projesi olduğunu görmekteyiz. Konuyu açacak olursak; TL bazında sermayemizin artması ancak ana sermayemizin günden güne erimesi bizi al sat yerine al ama kesinlikle satma kararını aldırdı. Tekrar ediyorum al ama kesinlikle satma. Peki bu mümkün müdür ya da ne kadar sürdürülebilir? Operasyonel kiralama, finansal maliyetler ve kontrol edilebilir borçlanma açısından Türkiye bunu en mümkün kılan sektörlerden biri konumunda yer alıyor. En özet haliyle çiçeği burnunda dört yıllık mazisi ile Gear Garage’ın sektöre giriş hikayesi bu şekilde.

Müşterilerinize sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?
Gear Garage’da günlük kiralama hizmeti bulunmuyor, bu bizim için üç aydan daha düşük bir süre anlamına gelmekte, 3-6-12 ay süre ile kiralama hizmeti vermekteyiz. Bu tarz kiralamalar ülkemizde genellikle şirketler tarafından tercih ediliyor. Araç almak için sermayesi yeterli olmayan ya da mevcut sermayesini veya kredibilitesini araç yatırımı yapmak yerine mevcut işinde değerlendirmeyi tercih eden şirketler filo kiralamaya yöneliyor. Tabii bu şirketleri kiralamaya yönlendiren tek neden finansal sebepler değil. Aynı zamanda müşterilerimizin bizden kiraladıkları araçla birlikte hizmet satın almalarından da kaynaklanıyor. Kısaca şöyle diyebiliriz; aracın yakıtı bitmesi haricinde tüm sorunları ile biz ilgileniyoruz, müşteri de bu arada bakım, muayene gibi sorunlar için düşünmeden mevcut işinde maksimum verimle çalışıyor.

Gear Garage Filo’nun diğer oto kiralama servislerinden farkı nedir? Neden tercih sebebi olmalısınız?
Yukarıda da belirttiğim gibi Gear Garage Filo, çiçeği burnunda 4 yıllık bir şirket. Araç parkımız her gün artmakla beraber 250 civarında seyrediyor. Araç parkı sayısı itibarıyla aslında sistem bizi kurumsallaşmaya mecbur bıraktı. Gear Garage her ne kadar kurumsal bir şirket olsa da sektördeki büyük rakiplerinden ayrılan en önemli özelliği; müşterilerin 24 saat kolaylıkla ulaşabilmesidir. Sektördeki çok büyük firmaların eksikliği nedir derseniz ulaşılamaz olmaları derim. Çoğunda mesai saati haricinde müşterilerin arayabilecekleri irtibat numarası bile yok, hatta bazıları sadece mail ile irtibat kuruyorlar. Kaza riski yüksek ve insan hayatı ile doğrudan alakalı bir sektörde araç parkı ne kadar büyük olursa olsun ulaşılabilir olmak çok önemli bir konu. Bunun haricinde araç parkımızın yeni olması, full kaskolu, tüm bakımların yetkili serviste yapılması, hasar durumunda hızlı ikame araç desteği ve hasar yönetiminin şirketimiz tarafından yapılması gibi tüm filo kiralama şirketlerinin vermesi gerektiği hizmetleri Gear Garage Filo olarak eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz. Konuyla alakalı olarak şunu da söylemeden geçemeyeceğim; bugüne kadar araç verdiğimiz müşterilerimizden hiçbirinin bizi bırakıp başka firmadan araç kiraladığını görmedim. Samimiyetine inandığımız birebir dokunuşta olduğumuz müşterilerimizin zaman zaman ödemelerinde yaşanan aksaklıklarını anlayışla karşılamak bile benim için değerli bir hizmettir. Hele ki ticaretin zorlaştığı böyle bir dönemde… Özetle neden tercih edilmeliyiz ve ediliyoruz; filo kiralama hizmetinin ne anlama geldiğini iyi biliyor ve profesyonel bir şekilde hizmet sağlıyoruz. 24 saat ulaşılabilme imkânımız mevcut, bundan dolayı müşterilerimize karşı samimiyiz ve her türlü desteği vermeye hazırız.

Oto kiralamaların yoğun olduğu bir dönem oluyor mu? Eğer oluyorsa siz nasıl bir strateji izliyorsunuz?
Kiralama sektörü gerek filo gerek günlük olsun yaz döneminde çok hızlı geçiyor. Özellikle günlük kiralama yapanların parayı asıl kazandıkları dönem yaz aylarıdır. Filo kiralamada ise yaz kış ayrımı olmamasına rağmen bazı merdiven altı firmalar diye tabir ettiğimiz oto kiralama şirketleri, kışın arabayı verdiği müşteriden yaz aylarının başında bir şekilde alarak daha yüksek fiyatlardan günlük kiraya vermeleriyle müşterisini mağdur ediyor. Haliyle bu durum yaz aylarında filo kiralamaya olan talebi de artırıyor. Bu nedenle Gear Garage olarak filo kiralamada yaz aylarında oluşan pazar payındaki boşluğu değerlendirmek adına yıl sonu itibari ile finansal tablonun elverdiği ölçüde araç alımına ağırlık veriyoruz. Yaz aylarında yarı yolda bırakmadığımız müşterilerimiz, kış aylarında “daha ucuza araç var” diyerek bizi yarı yolda bırakmıyor. Böylece yaz kış finansal dengeyi sağlayarak araç alımına devam edebiliyoruz.

Sizce bir araba kiralanırken dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir?
Filo kiralama sözleşmeleri çok uzun, kimi şirket sahibi hiç okumaz imzalar kimi ise avukatına ya da varsa şirketindeki hukuk birimine inceletir. Şahsen ben bilinçli müşteriyi tercih ederim. Ticari hayatımda kendisine zarar gelmesinden çekinen müşterilerin çalıştığı firmalara zarar vermediği tecrübesini edindim. Bu yüzden araç kiralamada en dikkat edilmesi gereken birinci madde; neyi imzaladıklarını okumaları, ikincisi mümkünse referanslı kurumsal firmalardan kiralamaları, üçüncüsü araç full kaskolu denilmesine aldanmamalılar, kasko poliçesini istemeliler. Piyasadaki kiralık araçların büyük çoğunluğu kaskosuz, ama kaskosu yok diyeni maalesef çok görmedim.

Araç fiyatlarının artmasını sektörel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu durum sizin açınızdan sevindirici mi?
Ülkemiz şartlarında araç fiyatları artık kabul edilebilir olmaktan çıkması ve buna yüzlerce arabası olan biri olarak sevinmeli miyim yoksa üzülmeli miyim? ‘Hadi yine iyisin fiyatlar artıyor’ gibi kahvehane yorumlarına her gün maruz kaldığımız oluyor. Bana göre bir arabası olan da 1000 arabası olan da bu duruma kâr ettim gözüyle bakmamalı, ortada kâr edilen hiçbir şey yok. Tam tersi bu bir yatırım değil; kullanılan, teknolojisi eskiyen, kaza riski olan, değeri her an düşme riskiyle karşı karşıya olan bir araç sadece. Araç fiyatları ne kadar artarsa unutmayalım yenileme maliyetlerimiz de o kadar artacak. Aslında elimizdeki araç eskiyor ama maalesef bizim paramız o kadar değer kaybediyor ki eskiyen araçlarımız sayesinde para kazandığımızı sanıyoruz.

Son olarak sektöre dair genel bir değerlendirme yapacak olursanız neler söylersiniz? Önümüzdeki beş yılı nasıl öngörüyorsunuz?
Öncelikle sektörün Avrupa’daki durumuna bakalım. Avrupa’da şirketler öz mal olarak araç mı alıyor yoksa kiralama mı tercih ediyor? Sizin de tahmin ettiğiniz gibi %80 üzeri şirketler kiralama tercih ediyor. Biz de ise şirketler açısından araçların bir yatırım aracı olduğundan dolayı bu oran şimdilerde %25 seviyesinde yer alıyor. Ülkemizin Avrupa’yı 8-10 yıl geriden takip ettiğini düşünürsek bu oran artarak devam edecektir. Zaten 2022 ve 2023 sektörel büyüme verileri de bunu gösteriyor. Ancak sektörün büyümesindeki en önemli etkenin finansal destek yani bankaların kredi verme iştahı da diyebiliriz. Gelecek dönem sektörün büyümesini ve önündeki en büyük engelin yüksek faiz oranlarının olacağını düşünüyorum.

Yorumlar

0 yorumlar