Ankara Life Dergisi

Geleceğinizin Teminatı İçin Dialog’ta Kalın!

“Geniş network ve online ağımız ile hızlı aksiyon alarak müşteri memnuniyetini sağlamak önceliğimizdir.”
Sosyal medyada ‘Emlakçı Adam’ lakabıyla emlak sektörüne dair çalışmaları ile hayli dikkat çeken Dialog Fanus Gayrimenkul Ortakları Melih Savaş ve Dilek Nermin Özer, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. “Yapay zekâ programları ile işimiz daha da kolaylaştı, bu konu da tek felsefemiz vardır; ‘Reklam her şeydir!’” diyerek rekabet ortamında farkını ortaya koyma da ise oldukça iddialılar. Kurumsal yerli firmalardan biri olan Dialog Real Estate çatısı altında kendi bayiliklerini alarak başarılı projelere imza atan ikili, hem firmaları hem de sektörün dinamikleri hakkında oldukça ilgi çekici açıklamalarda bulunuyor. Keyifli geçen röportajımız sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Melih Bey diğer bir tabirle Emlakçı Adam, biliyorsunuz ki gayrimenkul sektörü günümüzde sonu olmayan bir alan. Siz de uzun yıllardır bu sektörde faaliyet göstererek pek çok başarıya imza atıyorsunuz. Öncelikle sizi tanıyalım. Melih Savaş kimdir, mesleğini nasıl ve ne zaman seçti?
1997 yılında başladığım ticaret hayatıma 2018 senesinde bir emlak ofisinin reklam ajanslığını yaparak atıldım. İnsanlarla birebir iletişim içinde olmayı sevdiğimden dolayı böylelikle emlak sektörüne karşı ilk adımımı atmış oldum. ‘Emlakçı Adam’ lakabı ile sosyal medyada kendime bir karakter oluşturdum, bu sayede sektörün ve halkımızın dertlerine değinerek insanların güvenini ve sempatisini kazandım. 4 yıl boyunca ofis, broker manager ve gayrimenkul danışmanlığı yaptım. Aynı ofiste birlikte çalıştığım Dilek Nermin Özer ile 2022 Mayıs ayında kurumsal yerli firma olan Dialog Real Estate ile anlaşarak Ankara’da ilk bayiliğimizi aldık. Ardından Dialog Fanus Gayrimenkul olarak kendi firmamızı kurduk, kısa sürede ekibimizi çoğaltarak Dialog Real Estate’de birçok ödülün sahibi olduk.
Peki, Dilek Hanım sizi de tanıyalım. Dilek Nermin Özer kimdir, mesleğini nasıl ve ne zaman seçti?
2019 yılında bir emlak ofisinde ofis asistanı olarak sektör içine adım attım. 6 aylık çalışmam sonucu gayrimenkul danışmanlığının daha yüksek gelire sahip olduğunu bunun yanı sıra özgür iş modeli olduğunu görünce yapmak istedim ve ilk işlemimi 3 gün içerisinde gerçekleştirdim. İlk 3 gün içerisinde iş yapmak beni çok motive etti. En önemli konu olan ‘Uzmanlık Bölgesi’ çalışmalarında kısa sürede bölgemde ismimi duyurdum. Daha fazla başarılara imza atmak için Melih Bey ile birlikte kurumsal firma çatısı altına girerek kısa sürede büyük bir ivme kazandık.
Dialog Fanus Gayrimenkul olarak danışmanlar neden sizi tercih ediyor?
Birçok kurumsal firmada bir kişi gayrimenkul danışmanı olmak istediği zaman eğitim, masa parası vb. birçok işlem için ücret istiyor. Biz Dialog franchise ofisleri olarak buna karşıyız ve amacımız danışmanların cebinden paralarını almak değil, en az maliyetle işi öğretip, hızlı ve donanımlı şekilde beraber kazanmaktır. Ücretsiz giriş eğitimi, ilan sitelerine ücretsiz ilan girmeleri, portföy desteği, pazarlama ve reklam desteği gibi hizmetler veriyoruz.
Dialog Real Estate’i biraz açar mısınız? Neden o kadar firma arasından tercihiniz oldu?
Dialog Real Estate; Übeyt Işık, Selma Arabacı, Prof. Dr. Elif Karakurt Tosun tarafından Türkiye’den dünyaya, yenilikçi bir gayrimenkul şirketi olma hedefi ile 2017 yılında kurulmuştur. Yerli bir marka olarak dünyaya ulaşma hedefi ile ülkenin ekonomisine ivme kazandırırken, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründeki gücünü dünyaya kanıtlamaktadır. Tecrübesini teknolojinin ayrıcalıkları ile buluşturan, gelecek kuşakların da gayrimenkul markası olması hedeflenirken, herkesin uyum içinde çalıştığı, sürdürülebilir bir şirket olma amacı esas alınmıştır. Gayrimenkul sektörü konusunda yapmış olduğu öncü atılımlar ile sürekli üreten bir marka haline gelmiştir. Dialog Eğitim Akademisi ile dünyaya örnek nitelikte bir eğitim sistemi ile markasını geleceğe taşımakta, uluslararası gelişim stratejisinin de temel taşı olan eğitim modeliyle her gayrimenkul danışmanını markanın güçlü bir temsilcisi haline getirerek geleceklerini inşa etme fırsatı vermektedir. Profesyonel ekibi, vizyonu ve misyonu, tabii ki en önemlisi yerli sermaye olması tercih etmemizi sağladı.
Konut veya ticari amaçlı emlak işlemlerinde gözümüze takılan ilk detay emlakçıdır. İyi bir gayrimenkul danışmanı bulmak için ne gibi kriterleri esas almalıyız?
Sektörümüzde ismimizi kötüleyen meslektaşlarımız yüzünden işini iyi yapan meslektaşlarımızın işi çok zor. Sektörü temsil edecek iyi bir gayrimenkul danışmanının itibarlı, iletişim becerileri, kişisel yaklaşımı, pazarlama tekniği ve işine hakimiyeti çok önemlidir. İyi bir müzakereci olmalı ve analitik düşünebilmelidir. Bunun için çalışma şartlarına ve referanslarına bakmak gerekir.
Fahiş fiyatların olmasıyla birlikte alım gücünün de değiştiği zamanlardan birini yaşamaktayız. Haliyle pek çok rakip firma da bulunuyor. Peki, bu durumda Dialog Fanus Gayrimenkul olarak sizi farklı kılan nedir? Hangi hizmetleri sunarak danışanlarınıza konforlu yaşam alanlarının teminatını veriyorsunuz?
Ortağımla birlikte öncelikle kendimizi ve danışmanlarımızı, eğitimlerle ve sektörümüzde gördüğümüz eksikliklere karşı geliştiriyoruz. Eğitimci ve kurumsal kimliğimizle ön plana çıkıyoruz. Geniş network ve online ağımız ile hızlı aksiyon alarak müşteri memnuniyetini sağlamak önceliğimizdir. Bir gayrimenkulün pazarlanması için neler gerekiyor önce bunu analiz ediyoruz. Reklam ve 4 büyük ilan sitesinde ilanlarımızı girerek geniş bir kitleye ulaşmaya çalışıyoruz.
Bir gayrimenkul danışanı yatırım yaparken sizce hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıdır?
Yatırım yapacak danışanların fiyatından çok lokasyon, deprem yönetmeliğine uygunluğu, sosyal donatıları, piyasa koşullarına göre yüksek getirisini göz önünde bulundurmalıdır. Kolay satılabilirliği ve ne kadar sürede kendini amorti edebileceğini, bölgede sunulan hizmetler, ulaşım imkânı, yatırımlık alanın altyapı çalışmaları durumunu bilmelidir.
Dijitalleşmeyle birlikte sosyal medyanın gücü de hayli etkili bir durumda. Sizler bu çemberin içinde yer alıyor musunuz? Sosyal medyadaki gücünüz ne kadar etkili oluyor?
Sosyal medyada Türkiye’de emlak sektörünün reklamını yapan ilk kişilerden biriyim. 2017 yılında pek az kişi emlak reklamları yapıyordu. Pandemi sonrasında her şeyin online mecraya taşınmasıyla emlak sektörü de bu yelpaze arasında yerini aldı. Dialog Fanus Gayrimenkul olarak dijitalleşmeyi en güncel şekilde kullanıyoruz. Yapay zekâ programları ile işimiz daha da kolaylaştı, bu konu da tek felsefemiz vardır; ‘Reklam her şeydir!’
Son olarak ülkemizde sektörün geleceğini nasıl öngörüyorsunuz?
Ülkemizde atalarımızdan gelmekte olan bir düşünce bulunur; ‘Başını sokacağın bir evin olsun.’ Bundan dolayı eskiden ev sadece başımızı sokacağımız bir dört duvardı, artık günümüzde en güvenilir, en iyi yatırım aracı olmaya başladı. Gayrimenkul sektörü her durumda iş yapan bir sektör olduğundan dolayı her zaman gelişecektir. Kurumsal firmaların gelmesiyle gerçek bir meslek olarak kabul görmeye başlayan sektörümüzde tabii ki en büyük sıkıntı; bilinçsiz, eğitimsiz ve etik kurallar dışı iş yapan kişilerdir.

Yorumlar

0 yorumlar