Ankara Life Dergisi

Genetik Diş Hekimliği

Bu terim size uzak mı geldi? Çok da uzak değil aslında. Sizde ya da çevrenizde genetiğin olumlu ve olumsuz etkilerini diş sağlığınız üzerinde sıklıkla görmeniz mümkün. Genetiğin birçok alanda etkilerini görüyoruz. Peki diş sağlığında genetiğin etkilerini biliyor musunuz? Kalp hastalıkları ve diabet gibi birçok hastalığın genetik geçişli olduğunu biliyorsunuz. Diş sağlığımızı etkileyen dişeti rahatsızlıklarının, diş çapraşıklıklarının, ağız kanserinin de genetik geçişli olduğunu duymak sizleri şaşırtacak. Diş Doktoru Tolga Kodaz Ankara Life Dergisi okurları için yazdı…

Genlerimiz ve Diş Eti Hastalıkları
Diş eti hastalığı, sinsi ilerleyen ve bazen etkisini yıllar sonra farkedebileceğiniz bir rahatsızlık ve diş etrafı kemik kaybına yol açacak bir rahatsızlık olup, bazı özel durumlarda genetik geçişli olabileceği ispatlanmıştır. Burada özellikle periodontitis olarak adlandırılan dişeti iltihabı sadece genetik faktörlerle bağlantılı olmayıp, çevresel faktörler ve yaşam kalitesi de bunda etkilidir. Tabi ki bizler genetik faktörler söz konusu olsa da, diş eti hastalığına en büyük katkıda bulunan faktörün hala iyi bir ağız bakımı eksikliği olduğunu göz önünde bulundurmaktayız.

Genlerimiz ve Diş Çapraşıklığı
Diş çapraşıklığına sahipseniz ve tedavi olacaksanız büyük ihtimalle ailenizde buna ihtiyacı olan tek kişi siz değilsiniz. Genetik, çene ve dişlerinizin boyutunu belirlemede önemli bir rol oynar. Yakın zamanda Türkiye’nin Dünya çapında zengin bir ailesindeki genetik geçişli alt çene ileriliği de bunun en bariz göstergesidir. Tabi ki bazı durumlarda da genetik farklı bir etki yaratmaktadır. Örneğin küçük çene yapsını annesinden ve büyük dişlerini babasından alan bir kişinin ister istemez diş çapraşıklığı ile ilgili bir tedavi görmesi kaçınılmazdır.

Genlerimiz ve Ağız Kanseri
Her yıl çok sayıda insan ağız kanseri nedeni ile yaşamını kaybetmektedir. Sigara ve alkol kullanımı gibi durumlar ağız kanseri riskini arttırmaktadır. Bu iki etkenin birlikte tüketilmesi ağız kanseri riskini daha da arttırmakla birlikte genetiğin de etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Genetiğimizi Değiştirmeyiz
Genetik kodu değiştirmeye yönelik günümüzde çokça çalışma yapılmakta olup, henüz menfi bir sonuç alınamamıştır. Burada ne mi yapmalıyız? Elbette üzerimize düşeni! İyi bir ağız hijyeni, altı aylık periotlarla diş hekimi kontrolü ve kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme ve uyku düzenimize çokça dikkat etmeliyiz. Güzel ve sağlıklı bir gülüş yıllarca sizinle olsun…

Yorumlar

0 yorumlar