Ankara Life Dergisi

Girişimcilikte Kadının Gücü

SS Ankara Karaali Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emel Ceylan, ülkemizin başarılı kadın girişimcilerinden. Kendisi başarılı ve cesaret veren bir kadın girişimci olmasının yanı sıra çok ses getiren arsa projeleriyle de tanınan bir isim. Emel Ceylan ile iş yaşamının kilometre taşlarından hedeflerine, kadın girişimciliğinin önemi ve ülkemizdeki durumuna kadar pek çok konuyu konuştuk.  Ceylan özellikle hobi bahçeleri konusunda hatırı sayılır bir isim ve yeni bahçe projeleri konusunda oldukça iddialı. Şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne verdiği röportajda ‘Karaali Köyü’nü Ankara’nın yeni İncek’i yapacağım’ diyen Emel Ceylan, bu konuda da oldukça iddialı…  

Kadın Girişimci Olmak Zor

Ankaralı iş kadını Emel Ceylan, Ankara Life Dergisi’ne verdiği röportajda Türkiye’de kadın girişimci olmanın zor olduğunu söylüyor. Kadın girişimlerinin ve girişimciliğin desteklenmesinde, kadınların iş hayatında yer almasında ve iş hayatında erkeklerle eşit etkiye sahip olması anlamında hem dünyada hem de ülkemizde büyük eksiklikler olduğunu kaydeden Ceylan, Türkiye nüfusunun yaklaşık 40 milyonunun kadın olduğunu lakin bu oranın sadece yüzde yirmisinin çalıştığını belirtiyor. Kadın iş gücü oranlarının yüzde 60 civarındaki OECD ortalamalarının yüzde ellisinde olmasından dem vuran Ceylan şöyle devam ediyor; “Maalesef bu benzer tablo girişimcilik alanında da var. 2021 verilerine göre, uluslararası start-up ekosisteminde kadın girişimcilerin oranı yüzde 20’ye yakın. Türkiye’de bu oran yüzde 9 bile değil! Bir başka deyişle ülkemizde 300 bine yakın kadın girişimcimiz var.”

Türkiye’de kadın girişimci olmanın neden zor olduğunu düşünüyorsunuz?

Bir kadın girişimci olmak her anlamda zor. Kültürel kodlarımız, kadınlara yüklenen görevler, önceden belirlenmiş davranış biçimleri var. Sosyal baskıları bir tarafa bırakacak olursak, adaletsizlik en büyük sorun. Örneğin; eşit işe eşit ücret politikası maalesef iş hayatının her basamağında mevcut. Özellikle de ücret meselesi son derece adaletsiz. Mesela, Türkiye’de kadınların erkeklerden yüzde 20 daha az kazandığını biliyor muydunuz? Oysaki kadınlar iş hayatında daha avantajlı bir konuma sahip. 

Kadınların iş hayatında daha avantajlı olduğunu düşündüğünüzü söylüyorsunuz, sizce bunun sebebi nedir?

Kadın girişimciliği, üzerine uzun yıllardır kafa yorduğum ve farklı platformlarda aktif olarak çalıştığım bir alan, çünkü kadınların farkındalığı daha yüksek. Kendilerini geliştirmeye yönelik yaklaşımları daha net, daha cesurlar. Üstelik kadınlar yapıları gereği de erkeklere göre daha mücadeleci ve korkusuzlar. Günümüzde artık finansal araçlar da önceki yıllara göre çok daha çeşitli ve erişilebilir. Kadın girişimciler için oluşturulan kredi garanti fonları, melek yatırımcılık, iş geliştirme merkezleri ve benzeri pek çok kavram hayatımızda yer alıyor. Kadınların bunlardan faydalanma imkanı daha yüksek.

Çalışmalarınızda edinmiş olduğunuz ilke ve amaçlarınız nedir diye sorsak, neler söylemek istersiniz?

İlkemiz; üstün iş ahlakıdır. Amacımız da ise; hayata geçirilen ‘Benim Bahçem Hobi Bahçeleri, Mogan Doğal Yaşam 1 ve 2, Gazelle Kasabası, Begonvil Life Temelli’ projeleri kapsamında kentin gürültü ve kalabalığından uzaklaşarak gelişen yaşam alanları oluşturmaktır.

Hayat geçireceğiniz yeni projeleriniz var mı, bilgi alabilir miyiz?

Elbette var, Türkiye Çiftçiler Birliği güvencesi ile hayata geçireceğimiz birçok projemiz yer almaktadır. Benim Bahçem Hobi Bahçeleri proje kapsamında kentin gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşarak kendimize yeni bir yaşam alanı kuruyoruz. Bu proje kapsamı sayesinde; ‘Domatesimi, biberimi kendim üretiyor, misafirlerimi ağırlayabiliyorum.’ diyebileceğiniz minik bir toprak parçasının bu kadar işlevsel olabileceğini hayal bile edemeyeceğimiz, yüksek binalardan uzaklaşıp yeşil bir dünya kuracağımız sizlerin de desteği ile hayata geçiyor. Zaten sizlerden gelen yoğun ilgi ve talebin de artmasıyla yeni projeler oluşturmaya ve devam etmeye karar verdik.

Peki hedefleriniz arasında neler yer alıyor, bundan biraz bahseder misiniz?

Hedefimiz; “Daima en iyisi olmaktır.” diyerek çıktığımız bu yolda son 30 bahçemiz kaldı. Malzeme ve işçilikten  dolayı aşırı artan fiyatlardan bahçemizin fiyatı da 26 Eylül’den itibaren 109.000 olarak güncellenecektir. Bizlerin güvencesiyle artık ev ve çitlerinizi yaptırabilirsiniz. Projelerinizi ve bahçenin anahtarını ise; Balgat’ta bulunan ofisimizden teslim alabilirsiniz.  Yine bizim tarafımızdan su, elektrik ve yol için prosedürler tamamlanmış olup altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Girişimci kadınlara önerileriniz nelerdir?

Cesur olmaları çok önemli. Kafalarına koyduklarını hayata geçirebileceklerine inansınlar. Bir fikre, bir işe tutkuyla bağlanmaktan korkmasınlar. Bununla birlikte günümüzde devlet ve özel sektör tarafından sunulan imkanları, araçları çok iyi araştırsınlar. Bugün iyi bir fikri olan, cesur bir girişimcinin sermaye bulabilmesi ve ilk adımı atabilmesi için pek çok destek ve teşvik söz konusu. Parayı iyi yönetmeyi öğrenmeliler. Girişimde bulundukları işe fazlasıyla odaklanmak, başarı için olmazsa olmaz.

Yorumlar

0 yorumlar