Ankara Life Dergisi

Gülcan Nalbantoğlu: “Çocuklarımızın Gelişimi İçin En Önemli Nokta Sevgi ve Güvendir “

Okul öncesi eğitim bir çocuğun eğitim hayatının en önemli aşamasını oluşturuyor. Çocuğun fiziksel ve zihinsel olarak hem hayata, hem de zorunlu eğitim dönemine hazırlanmasını sağlayan eğitim sürecidir. Okul öncesi eğitim konusunda Ankara’nın köklü kuruluşlarından Sevgim Anaokullarının kurucu müdürü Gülcan Nalbantoğlu ile çocuk ve okul öncesi eğitim üzerine konuştuk. Keyifli okumalar.

Merhaba Gülcan Hanım, nasılsınız ? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhabalar  ben Gülcan Nalbantoğlu, evli ve iki çocuk annesi  bir girişimciyim. İstanbul Üniversitesi çocuk gelişimi ve Anadolu Üniversitesi  işletme fakültelerinde yüksek öğrenimimi tamamladım. Uzun yıllar farklı alanlarda tecrübeler geliştirdikten sonra şu an halen işletmekte olduğum Sevgim Anaokullarını kurdum ve 20 yılı aşkın süredir kendini okul öncesi çocuklarımızın eğitimine adamış bir şekilde iş yaşantımı sürdürmekteyim.  Her zaman sosyal yaşantım ve insan ilişkileri benim için öncelikli olmuştur bu nedenle yoğun bir iş temposunun yanında sosyal ilişkilerimi sürdürmek ve aileme vakit ayırmak benim için her zaman önceliklidir.

Sevgim anaokulları’nın kuruluş aşaması nasıl oldu? Şuanda neler yapmaktasınız?

Okul öncesi eğitimi çocuklarımızın yaşamsal ve akademik tüm eğitim süreçlerinin başlangıcıdır, bir nevi öğrenim süreçlerinde giyecekleri gömleğin ilk düğmesi. Her zaman bu alanda geleceğimizi şekillendirecek çocuklarımızın gelişim süreçlerine en iyi katkıyı sunmayı hayal ederek çıktık bu yola, öncelikli hedefimiz çocuklarımızın sevgiyi temel alarak özgüveni yüksek ve sosyal fobilerinden arınmış güçlü kişilikler kazanmalarını amaç edinerek yetiştirmek oldu. 2000 yılında kurulan Sevgim Anaokulu şu anda bir kampüs içinde 3 ayrı bina ile çocuklarımızın büyüme ve gelişme sürecine rehberlik ediyor. Okulumuzun en büyük özelliği kampüsümüz içinde bulunan bu binaların her birinin ayrı yaş guruplarının eğitim ve gelişimlerine özel olarak tasarlanmış ve sadece o yaş guruplarına hizmet veriyor olmasıdır.

Çocuk eğitiminde en önemli nokta nedir sizce?

Çocuklarımızın gelişimi için en önemli nokta tabi ki sevgi ve güvendir. En değerli varlıklarımız olan  çocuklarımızı “İyi Eğitim, Mutlu Çocuklar, Güçlü Bir Gelecek” felsefesini belirleyerek Ulu Önder Atatürk’ün bizlere işaret ettiği yönde, kendine güvenen, özgüveni yüksek, etkili iletişim kurabilen, problem çözebilen, yaratıcı, özgür düşünen ve sorgulayan bireyler olarak geleceğe hazırlıyoruz.

Okulunuzda uyguladığınız eğitim modeli nedir?

Öncelikle Sevgim Anaokulları bünyesinde görev alan tüm eğitim personelimiz, üniversitelerin çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitim bölümlerinden mezun kişiler arasından dikkatle seçilmekte olup, hizmet içi eğitimden geçer. Uzman Psikoloğumuz eşliğinde çocuklarımızın gelişimi bireysel olarak takip edilir. Eğitim programlarımız Eğitim Kordinatörümüz tarafından hazırlanır ve takip edilir. Tek bir eğitim sistemini temel almıyoruz. Hem çağın gereklerini karşılayan hem de çoklu zekâyı temel alan harmanladığımız bir eğitim sistemi kurguluyoruz. Her çocuğun öğrenme stilini kapsayan bir eğitim programımız var.

Okulunuzda verilen eğitimler nelerdir?

Bizim için öncelikle beş gelişim alanını bütüncül şekilde desteklemek önemlidir.  Ana dili İngilizce olan öğretmenlerimizle tam zamanlı İngilizce derslerimiz yaş gruplarına göre ayrılmıştır. Alanında uzman branş öğretmenlerimizce verilen müzik-orff, drama, akıl oyunları-satranç, görsel sanatlar, dans, jimnastik ve bale derslerimiz okulumuzda verilmektedir.

Sohbetiniz için çok teşekkür ederiz Gülcan Hanım, son olarak okuyucularımıza söylemek istedikleriniz var mı?

Bir bireyin gelişiminde altın çağı olan 0-6 yaş döneminde çocuklarımızı yaşama ve geleceğe sevgi ve güven temelinde güçlü bireyler olarak hazırlıyoruz. Kişilik ve karakter gelişimi için son derece öneli olan 0-6 yaş dönemini önemsiyor ve çocuklarımızla ailelerimizin yaşamlarında işbirliğini temel alarak yer alıyoruz. Bu vesile ile tüm okurlara çocuklarımızın her aşamada eğitimlerini planlarken detaylı bir planlama içinde olmaları gerektiğini hatırlatmak isterim. Tüm Sevgim ailemiz adına Ankara Life okuyucularına sevgilerimizle…

Yorumlar

0 yorumlar