Ankara Life Dergisi

GÜLŞAH SAM : HELPA KİŞİSEL GELİŞİM AKADEMİSİ

“BİZİ VE TOPLUMUMUZU ANCAK GÜÇLÜ KADINLAR KURTARABİLİR”

Helpa Kişisel Gelişim Akademi’si Kurucusu, aynı zamanda Ankara Life Dergisi’nin eski yazarlarından Gülşah Sam ile tüm dünya ve bizler için önem arz eden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel söyleştik. Kadın olmanın toplumdaki ve iş dünyasındaki zorlukları hakkında paylaşımlarda bulunan Sam’ı ağırlamaktan çok keyif aldık. Keyifli okumalar.

Ankara Life Dergimizin eski yazarlarımızdansınız. Yine de sizi yeni okuyucularımıza hatırlatmak isteriz…

Evet, bir dönem her ay derginizde keyifle yazıyordum. Ankara Life’tan hiçbir zaman kopmadım. Kalitesinden hiç bir zaman ödün vermediğini düşünüyorum. Ben Gülşah Sam, Ankara’da faaliyet gösteren Helpa Akademi isimli bir kurumsal ve bireysel kişisel gelişim eğitimleri veren firmanın kurucusuyum. Firmamı 2011 yılında kurdum. Bireysel koçluk görüşmeleriyle başlayarak geniş çapta bir eğitim merkezine dönüştürdüm. Şu an Ankara başta olmak üzere, İzmir, Manisa, Antalya, Muğla, Eskişehir, İstanbul gibi illerde, kendi mezunum olan iş ortaklarımla çalışmaya devam eden bir firma durumuna geldik.

Sizin eğitiminiz nedir? Böyle bir sektörde yol almak için gerekli olan eğitimler var mıdır?

Asıl mesleğim Endüstri Mühendisliğ. Fakat sonrasında uluslararası bir üniversitede Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimlerine katıldım. Bunların yanı sıra koçluk ve kişisel gelişim alanında uzmanlardan çok sayıda eğitim ve belge aldım. Donanımımı geliştirmeden işe başlamak istemedim. Şu anda da tüm bu veriler ışığında çok güzel rol almaktayız.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün sizin için anlamı nedir?

Geçen yıl pandemi yaygınlaşmadan önce Ankara bazında, Alfa Kadın Projesi içinde En İyi Girişimci Kadın seçilmiştim. Çok güzel bir kutlama yapmıştık. Bu sene pandemiden dolayı bir kutlama gerçekleşmedi maalesef. Kadının sadece 8 Martlarda değil her zaman adı olsun istiyorum. Kadının özgür olduğu, hem dişiliğini hem de kişiliğini özgürce yaşadığı bir Türkiye’ nin yaratımında aktif rol oynamak istiyorum. Kadın olarak; kadına saygılı erkekler yetiştirmek ve yetiştirme süreçlerinde rol oynamak istiyorum.

Kadın olarak yaşadığınız zorluklar var mı? Ev iş dengesini nasıl kuruyorsunuz?

Pandemi dönemini hariç tutarak konuştuğumda, bir eğitmen olarak bazı zamanlarda şehir dışında kurumsal eğitimlerim olur. Üniversitelerde, hastanelerde, kurum ve kuruluşlarda, sivil toplum örgütlerinde eğitimler veririm. Böyle durumlarda 7 yaşındaki oğlumu bir yardımcım eşliğinde çoğunlukla yanımda götürürüm. Ofis içi eğitimlerimi ise genellikle öğleden sonra bitirip okuldan çıkacak olan oğluma göre ayarlarım. Onu okuldan almak, günün kritiğini yapmak benim için çok büyük bir zevktir. Genellikle iş durumumu oğlumun bundan etkilenmeyeceği şekilde ayarlarım.

İş hayatındaki kadınların evlilik ve çocuk sahibi olma gibi sorunları var bu sorunlar düzeltilebilir mi?

Nasıl ki her zaman erkeklere eve iş getirmemelerini söyleriz, aynı şey kadınlar için de geçerlidir. Bir evin içine aile mefhumundan daha fazla iş olgusu girerse o ailede bazı çatlaklar oluşmaya başlar. Duygulardan çok düşünceler ön planda olmaya başladığında ise karşılıklı çatışmalar baş gösterir. Evde duygu, işte düşünce diyoruz. Ancak bu yolla aile hayatı düzenlenebilir.

Çocuğunuzu yetiştirirken bilinçlendirmek amaçlı verdiğiniz eğitim ve öğütler var mıdır?

Hayatta bir insanı insan yapan en önemli duygunun merhamet olduğuna inanırım. Oğlum Aras 7 yaşında ve o kadar şanslıyım ki, karakter olarak hayalimdeki çocuğa sahibim. Hem insanlara hem de hayvanlara karşı çok merhametli bir çocuk. 2 köpeği, 1 kedisi, kuşu ve kaplumbağası var. Ona verdiğim en önemli öğüt; “Paylaş… Sevgini, duygularını, eşyalarını…” Paylaşmak azaltmaz, çoğaltır. Hep bunu söyledim bugüne kadar. Ve elbette kadınlara karşı her zaman nazik olmasını.

Okuyucularımız için Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir mesajınız var mı?

Hayatta güvendikleri tek şey kendileri olsun. Bizi ve toplumumuzu ancak güçlü kadınlar kurtarabilir. Unutmamalıyız ki, güçlü kadınlar güçlü erkekler doğurur. Çocuk yetiştirirken doğruyu öğrenmekten korkmasınlar, içsel güçlerini açığa çıkarmak için gerekirse yardım almaktan çekinmesinler.

Yorumlar

0 yorumlar