Ankara Life Dergisi

Güvenceniz Bizim İşimiz!

“Çağa uygun hamleler yapmayan kurumlar yakın zamanda çok çok gerilerde kalacaklar. Çünkü müşteriler yakın gelecekte farklı bir alışveriş tarzına geçecekler. Bunu diğer sektörlerde gördük. Sigorta sektörü de bunu yaşayacaktır.”

Günümüzde her alanın değer kazandığı gibi sigortacılık sektörünün de bu değerler içinde yer aldığını görmekteyiz. Pek çok konu üzerinden sigorta işlemleri gerçekleştirdiğimiz şu anki dönemimizde, siz değerli okurlarımıza adından çokça söz ettiren Neolife Sigorta Brokerlık’ı anlatmak istiyoruz. Neolife Sigorta Brokerlık şirketi; yaklaşık 20 yıllık tecrübeye sahip profesyonel kadrodan oluşan bir ekibe sahip konumda yer almakta. Danışanlarının hatalı ve eksik poliçe almalarının yanı sıra doğru teminatlarıyla en doğru ürünleri almaları konusunda ise oldukça yardımcı. Dijitalleşmenin de etkisiyle paket dijital yazılımlar ve özellikle kendi yapılarına özel olarak hazırlanmış yazılımlarla kalitesi yüksek hizmet anlayışı sunuyor. Biz de bu kalitenin öneminden bahsetmek için sizler adına yola çıktık. Neolife Sigorta Brokerlık Şirketi’nden Emrah Yiğitoğlu ile bir araya gelerek merak ettiğimiz sorularımızı yönelttik. İyi okumalar dileriz.

Emrah Bey, Neolife Sigorta Brokerlık olarak hizmetlerinizden bahseder misiniz?
Neolife Brokerlık olarak 30’dan fazla personelle çalışıyoruz. Bu personelin büyük kısmı alanında uzmanlaşmış ortalama 20 yıllık tecrübeye sahip profesyonel kişilerden oluşuyor. Mesleğe yeni adım atmış genç arkadaşlarımızı da bu tecrübeli personellerin yanında yetiştiriyoruz. Sektöre iyi yetişmiş, bilgili yeni sigortacılar kazandırıyoruz. Biz şirket olarak butik hizmet veren, hizmet kalitesi ile ön plana çıkmayı hedefleyen bir yapı kurmak için yola çıktık. Geldiğimiz noktada da bunu başardığımızı söyleyebilirim. Müşterileri mize doğru poliçeyi doğru fiyatlarla almalarını sağlamanın yanı sıra, poliçe kesildikten sonra ve özellikle hasar süreçlerinin yönetilmesi konusunda da hizmet veriyoruz. Bununla birlikte müşterilerimize sigorta danışmanlığı da yapıyoruz. Bu danışmanlık hizmetini de açmak gerekirse; önce ihtiyacı belirliyoruz, sonra bu ihtiyaçlara göre teminatlar ve bedeller düzenleniyor. Bu kapsamda da sigorta şirketleri ile görüşerek teklifleri hazırlıyoruz. Burada müşterilerimizin her anlamda yanında yer alarak içeriği tam olan ürünleri uygun fiyata almalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Brokerlık kurumunun diğer sigorta aracılarından ayırılan özellikleri nelerdir?
Ülkemizde bankalar, acenteler, sigorta şirketlerinin direkt satış personelleri ve brokerlar satış yapmaya yetkilidir. Bu satış kanalları sigorta aracıları olarak adlandırılırlar. Bu aracılar sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki bağı kurarlar. Sigorta aracıları içinde sigorta brokerları diğer aracılardan farklı olarak sigorta şirketlerinin değil müşterilerin temsilcileri olan bağımsız yapılardır. Neolife Brokerlık olarak biz de portföyümüzde bulunan müşterilerimizi sigorta anlamında temsil ediyoruz. Onları teminatları doğru belirlenmiş olan doğru ürünleri almaları konusunda yönlendiriyoruz.

Hayat ve hayat dışı branşlarda risk danışmanlığı yapıyorsunuz. Bu hizmetinizden de kısaca bahseder misiniz? Çalışma süreciniz neleri kapsıyor, süreç nasıl işliyor?
Tüm sigorta ürünleri kişilerin ya da kurumların standartlarının düşmemesini sağlamaya çalışır. Hayat sigortaları bireysel bir üründür. Kişiyi ve ailesini korur. Hayat ve hayat dışı branşları ayıran en önemli fark budur. Her branş için önce biz uzman kadromuz ile danışmanlık verdiğimiz müşterilerimizin hayat standartlarını belirleyerek onlar için uygun olan ürünü belirliyoruz. Sonra da teklif aşamasına geçiyoruz. Bunun dışında poliçelerini biz kesmesek de danışmanlık hizmeti verdiğimiz müşterilerimiz de var. Bu müşterilerimize de mevcut poliçelerinin analizleri yaparak, gerekli aksiyonları almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Şu konunun altını da özellikle çizmek isteriz; danışmanlığını yaptığımız müşterilerimize hasar konusunda uyarılarda bulunarak hasarın önlenmesi yönünde de geliştirmeye çalışıyoruz. Sigorta sektörünün gelişmesi toplumdaki sigorta bilincinin artması ile mümkün olabilir.

Size gelen danışanlarınıza ne gibi teminatlar sağlıyorsunuz?
Sigorta sektörü her gün değişen özellikleri olan dinamik bir sektördür. Bu değişiklikleri müşterilerimizin takip etmesi mümkün değildir. Biz işte burada danışmanlık hizmeti verdiğimiz firmalara kendilerini ilgilendiren konularla ilgili bilgi veriyoruz. Hatalı ve eksik poliçe almalarının önüne geçiyoruz.

Ülkemizde bireysel emeklilik uygulamaları, uluslararası örnekleriyle karşılaştırıldığında nasıl bir konumda?
Bireysel Emeklilik sistemi dünyanın her yerinde aynı temel üzerine kurulmuştur. Bireylerin çalışma hayatının içindeyken gelirlerinin bir kısmını yatırıma ayırması ve bu yatırımın emeklilik döneminde çalışmadan hayatını devam ettirmesini sağlamayı hedefler. Kişinin hayat standardının çalıştığı dönemdeki seviyede kalmasını hedefler. Bunun için kazancının belli bir kısmın ayırması gerekir. Bu durum dünyadaki tüm emeklilik sistemleri için geçerlidir. Türkiye’deki uygulamalara baktığımızda dünyadaki uygulamalardan birkaç farklılık görülmektedir en önemli fark; devlet katkısı. Türkiye’de devlet, vatandaşlarının yatırdığı tutarın üzerine %30 oranında bir katkı daha sağlamaktadır. Bu birikiminizin otomatik olarak %30 oranında yükselmesine neden olur ve ciddi bir rakamdır. Dünyanın bazı ülkelerindeki bireysel emeklilik sistemlerinde sigortalıların sözleşmelerini başka kişilere devretmelerine izin veriliyor. Bu ülkemizdeki bireysel emeklilik siteminde olmayan bir özellik, olmaması da doğru. Çünkü bu özellik bireysel emeklilik sözleşmelerinin alım satıma konu olmaya başlamasına ve sistem amacının dışına çıkmasına neden olur. Bir diğer farklılık da şudur; ülkemizde bireysel emeklilik fonları SPK tarafından da denetlenir. Ve fon yöneticilerinin kurallar dışına çıkması engellenir. Kurallar da kanun tarafından belirlenmiştir ve fonların en iyi şekilde yönetilmesini sağlar.

Bu sektör sene başından beri nasıl bir gelişim gösterdi? Sigortacılık sektörünün önümüzdeki on yıl içinde nasıl bir geleceği olacağını öngörüyorsunuz?
Tüm sektörler gelişiyor, değişiyor ve dijitalleşiyor. Müşteri alışkanlıkları da değişiyor. Bu değişime sigorta sektörü de zaman içinde ayak uydurmak zorunda kalacaktır. Biz de dijitalleşme alanına ciddi yatırım yapan bir firmayız. Paket dijital yazılımlar ve özellikle kendi yapımıza özel olarak hazırlanmış yazılımlar ile hizmet kalitemizi yükselttik. Bu alana yatırım yapmaya devam edeceğiz. Çağa uygun hamleler yapmayan kurumlar yakın zamanda çok çok gerilerde kalacaklar. Çünkü müşteriler yakın gelecekte farklı bir alışveriş tarzına geçecekler. Bunu diğer sektörlerde gördük. Sigorta sektörü de bunu yaşayacaktır.

Yorumlar

0 yorumlar