Ankara Life Dergisi

Güvene Dayanan Kaliteli Memnuniyet; İYY Grup!

İYY Grup Yönetim Kurulu Başkanı Harun Karayel; profesyonel anlayış, çağdaş yönetim modeli ve uzman ekibiyle kamuya yönelik çalışmalarında adından çokça söz ettiren bir isim. Muhtelif yerlerde sondaj kuyularının açılması, sosyal merkez, misafirhane güçlendirme ve onarımı, alt temel, asfalt kaplama, drenaj yapıları ile sanat yapıları gibi pek çok faaliyetlerde bulunan Harun Karayel, aynı zamanda maden ocağı çalışmalarında da yer alıyor. Yaptıkları işin güvenirliliği, sağlamlığı gibi konularda öncelik sağlanılmasına yönelik dikkat çeken açıklamalarıyla bu ay kentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuştu. İYY Grup’un sektördeki konumu ve projelerinden bahsedilen röportajımız sizlerle.

İnşaat sektörünün Türkiye’deki gelişimi ne yönde ilerliyor?
İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin %60’ını belirlemekte. Büyük ölçüde ulusal sermayeye dayanan inşaat sektörü, yüzlerce meslek dalını ilgilendirmesi nedeniyle istihdam ve üretim sürecini önemli ölçüde etkiliyor. Bu sektör hemen hemen bütün üretimi, yatırım malı olarak saydığını görmekteyiz. Sektöre girdi sağlayan ve faaliyetlerini bu gelişmelere bağlı olarak devam ettiren öteki sektörlerin katkısı da dikkate alındığında, GSMH içindeki payının yaklaşık %30 düzeyinde olduğu görülmektedir.

İYY Grup olarak müşterilerinize hangi katma değerleri sunuyorsunuz?
Biz tamamen kamuya dayalı hizmetler yürütüyoruz. Yaptığımız her işin kalitesi, sağlamlığı ve güvenli olması İYY Grup için önem arz ediyor.

Devam etmekte olan projeleriniz ne durumda? Yeni projeleriniz bulunuyor mu?
Genel manada kamuya yönelik çalışmalarda bulunuyoruz. Şu an için ise 19 tane projemiz bulunuyor, elbette biten ve hala devam edenler de var. Kısaca süreklilik bizim için her zaman devam eden bir nitelik taşıyor.

Günümüz Ekonomik Koşullarında İnşaat Sektörü De Bu Durumdan Nasibini Almış!

Sektörel sorunlarınız nelerdir?
Finansal koşullardaki belirsizlikle birlikte sektörde hakediş ödemelerinde dikkat çeken uzun süreli gecikmeler ve artan vergi yüküyle birlikte yüksek borçluluk sürmekte. BDDK’nın verilerine göre inşaat sektöründe kullanılan nakdi kredi toplamı Mayıs ayında yıllık %51 artışla 513,5 milyar TL oldu. Sektörün takipteki kredi oranı, 30 milyar TL kredi tutarı ile yaklaşık %6. İstihdam potansiyeliyle de öne çıkan inşaat sektöründe; Nisan 2022 itibarıyla mevsim etkisinden arındırıldığında yıllık %4,4’e çıkan kayıp ayrıca dikkat çekici bir nitelik taşıyor. Aynı zamanda devalüasyondan dolayı malzeme alımında ve işçi alımlarında sıkıntılar yaşanması sektörün sorunları arasında yer alıyor.

Pandemi sonrası inşaat sektöründe durumlar şu an nasıl?
Pandemi süreci tüm dünyada çeşitli endişelere sebep olurken, Türkiye’de de yüksek enflasyon oranlarının görülmesi ve cari dengedeki sorunlar endişe yarattı. Cari açık baskı unsuru olarak devam etmek ile birlikte pandemiden kaynaklı oluşan belirsizliklerin oluşabilecek ek diğer belirsizliklere olan tahammülü azalttığı da açıkça gözlemlendi. Bundan kaynaklı da maliyetler pandemi sonrasında %300 kadar arttı. Önümüzdeki dönemde yatırım planları, ekonomi politikaları, ulusal ve küresel pazardaki gelişmeler ekonomik gelişim için kritik olacağını düşünüyorum.

İYY Grup’un gelecekteki hedeflerinden bahseder misiniz?
Geleceğe yönelik hedeflerimiz içinde önceliğimiz kamudan yana. Bunun haricinde maden ocaklarına dair pek çok proje yönetmekteyiz. Bu çalışmalarımızla İYY Grup olarak daha da ilerlemeyi amaçlıyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar