Ankara Life Dergisi

‘Güzel Şeyler Zaman Alır!’

Yağmur Parmaksız, Resim sanatında yetenekli elleriyle muhteşem tablolar ortaya çıkaran başarılı bir isim. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz yıl ilk sergisini doğum gününde ‘Anahtarını bulabildiğim ilk başarıma’ diyerek açmıştı. Bu yıl da ise yine doğum gününde atölyesini açmak nasip oldu. İnandığı yolda başarı basamaklarını çıkan Yağmur Parmaksız, pozitif enerjisiyle gelen misafirlerine adeta ilham kaynağı oluyor. Biz de Ankara Life Dergisi olarak pek çok duygunun yer aldığı sanat atölyesinde ufak bir gezinti yaptık ve oldukça memnun kaldık. Merak ettiğimiz sorularımızı yanıtlayan Yağmur Parmaksız’ın çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Yağmur Hanım sonunda hayalini kurduğunuz butik atölyenizi açtınız, bize biraz duygularınızdan bahseder misiniz?
Açıkçası heyecanımı, hevesimi aktarabilmem kelimelere sığmayacak kadar büyük. İlk sergimi geçen yıl doğum günümde; ‘Anahtarını bulabildiğim ilk başarıma’ diyerek açmıştım. Bu yıl da doğum günümde atölyemi açmak nasip oldu. Kısaca her yaşın bir güzelliği var, daha öncede söylediğim gibi inanmak başarmaktır, ben başardım. Elbette bu sadece bir başlangıç, önümüzdeki yıllarda MOONART HOUSE’da sizlerle yeniden buluşacağız.

Peki atölyenizin işleyiş düzeni nasıl olacak?
Burayı gece gündüz tablolarımı yapabileceğim rahat bir ortam olması düşüncesi ile açtım. Ufak çaplı özel derslerimi burada vereceğim. Aynı zamanda resim, seramik ve özgün baskı dalları için ayrı ayrı workshoplar düzenlemeyi düşünüyorum.

Stüdyonuzdaki en vazgeçilmez şey nedir? Marie Kondo’nun ifadesiyle, sizde hangi eşyalar neşe uyandırıyor?
Duvarımın ve birkaç eşyamın sarı olması bana fazlasıyla neşe veriyor. Bilirsiniz ki sarı enerjide ana rengimiz, güneşten gelir. Bundan dolayı pozitifliği, dinginliği ve çakraların açılmasını temsil eder.

Ses ve müzikle ilişkiniz nasıl? İlham almak için ne dinlersiniz?
Çoğunlukla plak dinlemeyi tercih ediyorum, eskiye olan düşkünlüğüm beni daha çabuk adapte ediyor. Klasik müzikler de tercihlerim arasında ilk sırada. Son zamanlarda hafızamda sürekli dönüp duran bir cümle var; “Güzel Şeyler Zaman Alır.’’

Yorumlar

0 yorumlar