Ankara Life Dergisi

”Halis Muhlis Döner”

Türk kültürünün ülke sınırlarını aşan lezzeti döner… Son yıllarda fast food zincirlerinin etrafımızı sarmasına rağmen lezzete değer veren ve bildiği tatlardan asla vazgeçemeyenlerin tercihi dönerciler oluyor. Bir yemek bu denli ilgi görünce neredeyse her yerde de ulaşılabilecek üreticileri oluyor doğal olarak. Bu çeşitlilik hem fiyatlarda hem de lezzette ve bunlara bağlı olarak da kalitede çeşitliliği doğuruyor. O özlediği tadı arayanlara, yumuşacık et dönerle ve köfteyle damağını şımartmak isteyenlere müjdeli haber geldi! Halis Döner Salonu…

Halis Döner Salonu, atalarından gördüğü lezzeti yine onlardan öğrendiği tekniklerle birleştirerek benzersiz bir deneyim yaşatıyor müşterilerine. Etin tadının en güzel odun ateşinde kendisini göstereceğini çok iyi bilen ve bunun için de kuzu but ve dana antrikotla hazırladıkları kıyma karıştırılmamış leziz dönerlerini meşe kömüründe pişirerek adeta bir sanat eseri yaratan Halis Döner Salonu, Ankaralılar ile buluştu. Menülerinde bol seçenek sunmak yerine eski usul döner ve el yapımı, dana ve kuzu eti karışımıyla hazırlanmış köftelerde en iyiyi sunarak gönüllere taht kuruyor. Sadece bir porsiyon döner ya da köfteyle karşılaşmıyorsunuz elbette ki.Çemenli ekmek ve lavaş ile servis edilen yumuşacık etin dengeli yağ oranı, kaliteli ve kıvamlı et döner yemek isteyenler için sürpriz niteliğinde.

Masaya oturup siparişinizi verdiğiniz anda masanız parmak ısırtan humus, cin biber, domates, soğan ve çubuk turşu ile donatılıyor. Siz daha humusun zeytinyağı ve tahininin tutkulu dansının etkisinden çıkmadan közlenmiş biber ile birlikte yemeğiniz servis ediliyor.

Odun ateşinde okşanmış, dumanı üzerinde dönerinizi veya kömür ateşinde pişirilmiş yumuşacık köftenizi yerken yanına memleketin farklı yerlerinde üretilmiş gazozlar eşlik ediyor. Fakat burayı benzerlerinden ayıran çok önemli bir özelliği var. Özel tarifle hazırlanmış turşu suyu! O ev yapımı, katkısız köftenin ve dönerin yanına daha iyi bir eşlikçi düşünülemezdi. Sadelik, doğallık ve kalite çizgisini bozmayan Halis Döner diğer gazlı içecek seçeneklerini menülerinde bulundurmuyor. Çünkü memleket gazozlarını ve turşu suyunu bir kez tadan, deyim yerindeyse müptelası oluyor.

İçeri girdiğiniz anda sevgiyle hazırlanmış mis gibi döner ve köfte kokusunun ardından ikramlarla ve yemeğinizle şenlenen damaklar, yemeğin sonunda mis gibi kaymaklı kadayıf tatlısı ile şımartılmaya devam ediyor. Ve tabi ki yiyenleri alıp rüyalar ülkesine götüren kadayıf tatlısı da el yapımı dökme kadayıftan. Pamuk gibi etin üzerine altın oranla yapılmış şerbetle hazırlanmış, içi cevizle doldurulmuş ve bembeyaz kaymakla dengelendikten sonra yemyeşil fıstık ile süslenmiş kaymaklı kadayıf tatlısı, gelen herkesin Halis Döner’den güler yüzle ayrılmasını sağlıyor.

Esnaf lokantası kültürünü, usta-çırak ilişkisiyle nesilden nesle aktarılan tariflerle ve modern vizyonla harmanlayarak sunan Halis Döner, doğal lezzete hasret kalanları kendisine çekiyor. Tadı damağınızda kalan turşu suyu, benzersiz humusu, ender bulunan memleket gazozları ve odun ateşinde pişmiş yumuşacık etlerinin yanı sıra geçmişe olan saygılarının ifadesi olarak duvarlarına asılmış eski döner bıçakları ve dekorları ile misafirlerini adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor. Ankara’da döner gibi döner yemek isteyenlerin şüpheye yer yok ki tek adresi olmaya aday Halis Döner Salonu!

Yorumlar

0 yorumlar