Ankara Life Dergisi

Her Detayıyla Estetik Cerrahi

Estetik hakkında merak edilen soruları Op.Dr. Özerk Demiralp Ankara Life Dergisi için cevapladı.

İp askı istediğimiz çekiklikte ayarlanabiliyor mu?
Hastanın istediği çekiklik miktarını önceden konuşmak lazım. İşlem sırasında da çekiklik biraz daha artırılabilir. Ameliyat öncesi son çıkış olarak kullanabiliyoruz.

Her kadının beğendiği başka bir kadın olabiliyor. Ona yapılan bir işlem bende de iyi durabilir diye düşünüyor. Bu konuda müdahale edebiliyor musun?
Evet, müdahale etmem gerekebiliyor. Fotoğraflarla gelen kişi sayısı çok fazla. O ünlüye benzer sonuç elde etmek, kişide istenmeyen bir sonuç oluşturabiliyor. O noktada devreye girmem gerekiyor. Kişiye özel yaklaşımda bulunmak gerekiyor.

Badem göz ameliyatı yapıyor musun?
Evet yapıyorum. Bu aralar badem göz, bişektomi, Hollywood yanağı gibi terimler popüler oldu. Herkese yapmamak lazım. Uygun adaylarda minimal dokunuşlarla güzel sonuç almayı hedeflemek lazım.Burun estetiği ile ilgili çok soru gelmiş…Biliyorsun en sık yaptığım ameliyat burun cerrahisi. Özellikle selfie modasından sonra burun estetiğine ilgi arttı. Herkes kendi burnunu daha büyük görüyor.

Evet, özellikle makro çekim kullanıldığı için daha büyük gözüküyor. En ufak detayları saptamaya başlıyor. Burun ile ilgili bir sürü yapılacak şey olabiliyor. Büyütme, küçültme, daraltma, genişletme ve kaldırma gibi. Bir yandan da nefes almayı düzeltebiliyoruz.

Rinoplasti kalıcı bir işlem mi?
Rinoplasti, kalıcılığı en yüksek ameliyatlardan biri. Anatomik oluşumlara dikkat edilip korunursa burunda şekil bozukluğu olmayabiliyor. Kıkırdaklar, ameliyattan önce çok eğri ve deforme ise kıkırdak hafızasından dolayı hafif eğrilikler oluşabiliyor. Yaşlandıkça yer çekiminin etkisi ve cilt kalitesinin azalmasıyla burun yapısında farklılıklar görülebiliyor.

Ameliyatsız burun estetiği var mı?
Ameliyatsız burun estetiğini olarak dolguyu sadece belirli durumlarda kamuflaj amaçlı yapıyorum. Tamamen yeni bir şekil vermek için dolgu ya da botoks yapmak hem tehlikeli hem de uzun dönemde sorun çıkarabiliyor.
Meme büyütme ile ilgili çok soru geldi. Bu ameliyatı biraz anlatabilir misin?
Meme büyütme ameliyatı herkesin çekindiği gibi çok ağrılı, çok zor bir ameliyat değil. Sosyal hayata dönme maksimum 1 hafta içerisinde gerçekleşiyor. Belirli bir süre şişlik, 1-2 gün hafif ağrı olabiliyor. Meme altı kesesini kullanıyorum. Kas altı planı tercih ediyorum.

Silikon kullanılan memede çatlak, sarkma oluyor mu? Emzirme ile ilgili sorunlar oluşabiliyor mu?
Normal bir meme nasıl sarkacaksa silikon konmuş memede uzun sürede sarkacaktır. Silikon özellikle kas altına konduğu zaman emzirme ile ilgili problemlerle karşılaşma oranını düşürüyor.

Bu aralar en çok hangi işlem talepleriyle geliyorlar?
Burun ve meme cerrahisi en çok talep gören operasyonlar. Klinikte ise inanılmaz bir dudak dolgusu isteği var. En çok onu yapıyorum.

Meme küçültmeyle ilgili işlemler yapıyor musun?
Evet, çok keyifle yaptığım bir ameliyat. Özel tekniklerim var hatta bunları yayınladım. Kalıcılığı da oldukça uzun süreli.Burun ve meme cerrahisi en çok talep gören operasyonlar. Klinikte ise inanılmaz bir dudak dolgusu isteği var. En çok onu yapıyorum.

Korona sürecinde estetik ameliyatlar ne ölçüde güvenli?
En az 2 sene daha hayatımızda olacak olan bir virüs. 2 aydır elektif ameliyatları yapmıyoruz. Bu sıralar maksimum korunma ile normal işimize ve ameliyatlarımıza dönmek zorundayız.

Aynı anda birkaç farklı estetik operasyon geçirebilir miyiz?
Ameliyatın ne olduğuna ve süresine göre değişir. Özellikle 3 saatten uzun süreli operasyonlar anestezi süresini uzattığından özellikle corona virüsün aktif olduğu bu dönemde sorunla karşılaşma olasılığını artıracaktır.

Botoksla ilgili söylemek istediğin bir şey var mı?
Botoks kırışıklıklar, diş sıkma, badem göz ve terlemenin azaltılması için yapılabiliyor. Etkisi ortalama 5-6 ay sürüyor.

Yorumlar

0 yorumlar