Ankara Life Dergisi

Her Kişiden Araç Alınmaz Her Kişiye Araç Satılmaz!

Otomotiv sektöründe uzun yıllardan beri faaliyet gösteren Silahtaroğlu Otomotiv Danışmanı Hüseyin Orhan, şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Sektörün dinamiklerinden bahseden Hüseyin Orhan’ın çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Hüseyin Bey, Silahtaroğlu Otomotiv’de uzun yıllardır faaliyet gösteriyorsunuz. Öncelikle sizi tanıyalım. Hüseyin Orhan kimdir?
1963 yılında Bitlis Adilcevaz’da doğdum, Van Erciş’te büyüdüm. İlk, orta ve lise eğitimimi Van Erciş’te tamamladım. Lisans eğitimimi daha sonra Ankara’ya geldiğim yıllarda aldım. Memleketimde kalabalık bir aileye ve imkanlara sahip olmama rağmen 1989 yılında annemin rahatsızlığı sebebiyle Ankara’ya yerleştim. 1983 yılında evlendim, şu an ise 3 çocuk ve 4 torun sahibi şanslı bir insanım.

Otomotiv sektöründe ne zamandan beri çalışıyorsunuz? Otomotiv, size göre nasıl bir sektör?
1992 yılından itibaren otomotiv sektöründeyim. Bu sektör insanlarla yakın temasta olduğunuz, hem sattığınız ürünü iyi bilmeniz gereken hem de alıcı profilini iyi analiz etmeniz gereken bir alan. Otomotiv sektöründe güvenilir bir ortam sağlayıp müşterilerinize güven vermeniz gerekir. Her kişiden araç alınmaz, her kişiye araç satılmaz.

Bu sektörde çalışanlar hangi kriterlere uygun olmalı, nelere dikkat etmelidir?
Bu sektörde çalışanların gerçekten otomobil tutkularının olması lazım. Öncelikle her yeni araçta heyecanlanmaları gerekir, devamlı kendilerini yenileyip otomotiv teknolojisini yakından takip etmeleri lazım.

Otomotiv sektöründe satış ve pazarlamada nelere dikkat edilmeli, hangi yollar izlenmelidir?
Benim yıllardır önceliğim araba satmaktan ziyade müşterimin mutlu olacağı, kullanırken keyif alacağı aracı onlara sunabilmek. Müşteri diyorum ama Silahtaroğlu Otomotiv olarak 30 senenin sonunda aslında aile gibi olduğumuzu söylemeliyim. Bir ailede üç jenerasyon; hem kendisine hem oğluna hem de torununa araç satışı yaptığımız müşterilerimiz var. Bu sektörde en önemli konulardan bir diğeri ise satış sonrası verdiğimiz destek. Ardından müşterilerimiz adına araç bakımı, araç ekipmanı gibi ihtiyaçlarının yanı sıra diğer anlaşmalı olduğumuz çözüm ortaklarımız ile onların ihtiyaçlarını karşılayarak memnuniyetlerini en üstte tutmak yer alıyor.

Dünya üzerinde ve ülkemizde çeşitli markalarla araba üretimi gün geçtikçe çoğalmakta. Bu konuda neler söylersiniz?
Geldiğimiz teknoloji çağında çok farklı araçlar üretiliyor, hepsini de yakından takip ediyoruz. Ama bizi en çok mutlu eden ülkemizin aracı olan TOGG markamız olduğunu söyleyebilirim.
Ülkemiz adına bu sektörün geleceği için hangi öngörülerde bulunursunuz?
Özellikle pandemiden sonra çok fazla kişi kurumsal olmadan ülkemizden vergi kaçırarak bu işi yapmaya başladı. Umarım sektör tekrar eski haline dönerek bu işi kurumsal firmaların yaptığı günleri görmek istiyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar