Ankara Life Dergisi

Her Yeni Günün Altına Kadın İmzasını Atar!

Şehrin en çok okunan yayını Ankara Life dergisi olarak güzellik sektöründe öncü isimlerden Funda Kurt’u ağırladık. Eğitmen, sağlıkçı ve güzellik uzmanı olan Funda Kurt, sektördeki eksiklikleri tespit ederek dünyayı dolaşıp araştırmalar yapmış ve bu deneyimleriyle Funda Kurt Healthy Beauty ve Academy’nin sahibi olarak sektöre katkı sağlamış önemli bir isim. Funda Kurt, güzellik sektöründe kalıcı ve sağlıklı güzelliği taahhüt ederken, kadınların bilinç düzeyini yükseltmenin önemine vurgu yaptı. Aynı zamanda kadınların başarılı, mutlu, sağlıklı ve güzel olabilmeleri için kendilerine güvenmeleri ve başarıya inanmaları gerektiğine dair sözleriyle hayli dikkat çekti. Başkentin en kaliteli ürünleri ve son teknoloji cihazlarıyla hizmet veren Funda Kurt, işindeki titizliği ve uzman kadrosuyla güvenilir bir adres olmayı hedefliyor. Keyifli geçen röportajımız sizlerle, iyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Funda Hanım öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?
Eğitmen, sağlıkçı aynı zamanda güzellik uzmanıyım. Yüksek lisansımı sağlık kurumları işletmeciliği, doktoramı uluslararası ticaret hukuku üzerine tamamladım. Ülkemizde güzellik sektöründe birçok eksik olduğunu gözlemledim ve bu eksiklikleri göz önünde bulundurarak sektördeki yenilik ve gelişmeleri incelemek üzere dünyanın birçok ülkesini gezerek araştırmalar yaptım. Bu araştırmalar vizyonuma büyük katkı sağladı. Tespit ettiğim eksikleri tamamlama misyonunu üstlenerek Funda Kurt Healthy Beauty ve Academy’yi kurma kararı aldım.

Sektörel uzmanlık ve eğitim odaklı yaklaşımınızla Funda Kurt Academy’nin uzman adaylarına ve sektöre katkısı nedir?
Hem sağlık hem de güzellik sektörüne olan hakimiyetimle bu alanda kariyer yapmak isteyen uzman adaylarımızın nelere ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyorum. Tam da bu noktada son teknoloji cihazlarla uygulamalı eğitimler ve sürekli kendini güncelleyen sektörel yeniklere dair hem teorik hem de pratik bilgilerle uzman adaylarımızın yoluna ışık tutuyoruz. Kalıcı ve sağlıklı güzelliği taahhüt ederken FUNDA KURT ACADEMY ile mesleğini icra etmek isteyen aday meslektaşlarımıza üst düzey eğitim vererek onları meslek sahibi yaparken öte yandan sektöre konusuna hâkim uzmanlar yetiştirme hedefindeyiz.

İşinizdeki disiplin, güncellik, sorumluluk ve ciddiyet ilkeleriyle Funda Kurt Healthy Beauty ve Academy’nin başarısı nasıl sağlanıyor?
Her ne yaparsanız en iyisini yapmalı, altına imzanızı atmalısınız. Benim hayat düsturum budur. Ve bu misyondan yola çıkarak yaptığımız işte disiplinli, sürekli kendini güncelleyen bir sektörde varlık gösterdiğimiz için yenilikçi olmalıyız. İnsanlar size cildini, bedenini emanet ediyor bu nedenle sorumluluk sahibi olmak, hijyene önem vermek ve işinizi son derece ciddiye almak zorundasınız. Tüm bu prensipler bize çok şey kazandırdı; başta hizmetlerimizden memnun ve bize güvenen danışanlarımızı…

Funda Kurt Healthy Beauty ve Academy’de üretkenlik ve iş birliğinin önemi nedir ve nasıl bir kültür oluşturuyorsunuz?
Çalışmak ve üretmek kişiye hayatı, yaşamayı, başarıyı ve mutluluğu kazandırır. Hatta üretmek aynı zamanda bir tedavi yöntemidir de. Üreten kişi daha sağlıklı olur. Üretmek için de yaşadığınız toplumda size statü kazandırır. Ben çalıştığımda ve ürettiğimde yaşadığımı, yaşadığım hayatın bir parçası olduğumu hissediyorum. Çarkın bir dişlisi gibi. Ürettiğinizde sürekli yeni ve parlak fikirleriniz oluyor. Ve bu fikirler sizi daha ileri taşıyor. Tek başınıza siz olarak çıktığınız yolda bir ekip olarak ilerliyor ve sonunda bütüne hizmet eden önemli bir parça oluyorsunuz. Biz bunu Funda Kurt Healthy Beauty ve Academy’de her gün deneyimliyoruz.
Kadınların güçlenmesi ve iş hayatına katılımının ülkemizdeki rolü hakkında ne düşünüyorsunuz?
21. yüzyıldayız ve geldiğimiz noktada Türkiye nezdinde bir değerlendirme yapacak olursak artık her kadın kendi gücünü keşfetti ve bunun için neler yapmaları gerektiğini gayet iyi biliyor. Kadın hayatın her yerinde. Bugünün Türkiye’sine baktığımızda ayrım gözetmeksizin kadınlarımızın çağdaş ülkemize gayet güzel uyum sağladığını ve hatta bu gelişimin bir parçası olduğunu görüyoruz. Kadının iş gücüne katılımı, ekonomik ve sosyal yaşamın sürdürülebilirliği açısından bir gerekliliktir. Kadının dokunuşu mucizevidir; dokunduğu her şeyi güzelleştirir ve çoğaltır.

Kadınlarımızın iş alanında yaşadıkları zorluklar sizce nelerdir?
Kadınlarımızın iş alanında yaşadığı en önemli zorlukların başında hiç kuşkusuz cinsiyet eşitsizliği geliyor. Bu birçok sektörde kanayan yaradır. Lakin güzellik sektörü bu anlamda neredeyse kadınların tekelinde diyebiliriz. Bu anlamda sektörde böylesi bir zorluk yaşamadığımız için kendimizi şanslı addedebiliriz.

Funda Kurt Healthy Beauty ve Academy’nin kalite ve güven odaklı yaklaşımıyla başarıya ulaşmasında stratejik noktalar ve işletme ilkeleri nelerdir?
Sektörümüz alternatifi bol bir platform. Bu kadar alternatifin arasından başarıyla sıyrılmanız gerekir. Bu yüzden biz merkezimizde ve akademimizde en kaliteli ürünleri, son teknoloji cihazları ve alanında uzman olan eğitmen bir kadroyla çalışıyoruz. Güvenilir olmak çok önemlidir daha önce de belirttiğim gibi danışanlarınız kendilerini size emanet ediyorlar. Yapılan yanlış bir uygulama kişinin hayatını ve sağlığını doğrudan etkiliyor. Riskli bir iş yapıyoruz. Bu yüzden ince eleyip sık dokumalı her ince ayrıntıya vakıf olmalı ve elbette işinizin ehli olmalısınız.

Kadın girişimcilere ve iş hayatına yeni atılanlara yönelik başarı için temel ilke ve stratejiler doğrultusunda Funda Kurt Healthy Beauty ve Academy’nin bakış açısıyla neler önerirsiniz?
İş hayatına yeni atılan kadınlara tavsiyem; vazgeçmemeleri, kendilerini sürekli güncellemeleri, kendilerine yatırım yapmaları ve “hep daha ileri” düşüncesiyle hareket etmeleri olacaktır. Başarı tekrarların bütünüdür. Ne kadar tecrübe kazanırlarsa başarıya o kadar yaklaşırlar. Ve başarıyı yakaladıklarında ondan asla vazgeçemezler. Ve kadın bilinç düzeyini ne kadar yüksek tutar hayatı ne kadar algılayarak ve fark ederek yaşarsa; o kadar başarılı, o kadar mutlu, sağlıklı ve güzel olur. Kendinize güvenin ve başarılı olacağınıza inanın. İnanmak başarmanın yarısıdır. Kendinize mentor bulun. Kendinizi geliştirmeniz ve öğreneceğiniz birçok şey olacaktır. Ağınızı genişletin. İş dünyasında iyi bir ağa sahip olmak, size daha fazla fırsat sunabilir. Farklı roller ve projeler üstlenin. Kendinizi geliştirecek farklı deneyimler edinmeniz, kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilir. Kariyer hedeflerinizi belirleyin ve bunlara ulaşmak için bir plan yapın. Kendinizi iyi tanıyın. Hangi becerilere sahip olduğunuzu ve nelerden zevk aldığınızı belirleyin.

Son olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü size ne anlam ifade ediyor?
8 Mart Dünya Kadınlar Gününün dünya genelinde kadınların hak ettiği farkındalığı yarattığını düşünmüyorum. Zira kadınların emeğini tek bir güne sığdıramazsınız. Her yeni günün altına kadın imzasını atar. Çocuklarını büyüterek, eşine destek olarak, girişimleriyle ekonomiye destek olarak, bilgi ve birikimiyle toplumsal gelişime destek olarak bu örnekleri sayfalarca çoğaltabiliriz. Neden dünya erkekler günü yok? Çünkü gerek yok. Bence dünya kadınlar gününe de gerek yok. Çünkü her gün bizim günümüz ve biz bu dünyayı dünya yapan varlıklarız. Bir düşünün kadının var olmadığı bir dünya nasıl olurdu? Aysız bir gece, güneşsiz bir gündüz gibi olurdu. Bir gün değil her gün bizim günümüz. Kadınıyla erkeğiyle bir bütün olan ahenk içinde üreten, gelişen mutlu bir dünya…

Yorumlar

0 yorumlar