Ankara Life Dergisi

Herkes Alırken Sat, Herkes Satarken Al!

Emlak sektöründe adından sıkça söz ettiren EwArsa Gayrimenkul, Türkiye’nin birçok ilinde gayrimenkul projeleri geliştirmenin yanı sıra emlak komisyoncusu gibi değil daha çok yatırım ortaklığı üzerine anlaşmalar yapıyor. Yatırımcı gruplarına ham toprak arazi aldırmakla birlikte imarlı arsalar satarak kat karşılığı verme yöntemiyle ev sahibi yapması ise cabası. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul alınması durumunda oturum izni çıkarılması açısından da danışmanlık hizmeti sağlamaları oldukça tatminkâr olduklarını destekliyor. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak EwArsa Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Aksoy ile bir araya geldik, merak ettiğimiz sorularımızı yönelttik. Sektörün dinamiklerine yönelik gerçekleştirdiğimiz röportajımız sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Sezgin Bey emlak sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteriyorsunuz, ancak öncelikle sizi tanımak istiyoruz. Sezgin Aksoy kimdir? Mesleğe giriş hikayeniz nasıl ve ne zaman başladı?
1979’da Diyarbakır’da doğdum, 5 yaşımdan beri Ankara’da yaşıyorum. Öğrenim hayatıma ilk olarak Ankara’da başladım. Ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi İklimlendirme ve Soğutma Bölümü’nden mezun oldum. Aile şirketimiz iklimlendirme ve soğutma üzerineydi bu yüzden bu alana yöneldim. Sonrasında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdim. Ticarete başlamam ise; 13 yaşında babamın dükkanının önünde bisiklet satarak oldu. O yıllarda doğalgaz Ankara’ya yeni gelmişti, ısıtma soğutma konusunda Ankara’da öncü firmalardan olan aile şirketimizde çalışmaya başladım. Böylelikle uzun yıllar devlet taahhüt işleri, hastane, cezaevi gibi devlet kurumlarında faaliyet gösterdim. Bu süreçte ufak tefek gayrimenkul, arsa ve arazi alım satımları yapmaya başladım. Ankara’nın çeşitli yerlerinde çalışmalarda bulundum sonrasında gayrimenkulün cazibesine kapılıp bu alana tam anlamıyla yöneldim. 2008’den beri bu işin içerisindeyim, 2009 yılında kendi markam olan EwArsa Gayrimenkul’ü kurdum. Bu zaman diliminde ham toprağın taşınmaza gelene kadar bütün aşamalarında etkin rol aldım. Her zaman kaliteli ve güvenli yapılar inşa etmek için çalıştım ve müşteri memnuniyetini ön planda tuttum. Kıbrıs’ta EwArsa Cyprus olarak yeni bir şirket daha kurdum, böylelikle yarı zamanlı olarak orada yaşayıp aynı zamanda çalışıyorum.
EwArsa Gayrimenkul firması olarak bize danışanlarınıza sunduğunuz hizmetlerinizden kısaca bahseder misiniz?
Biz bir emlak şirketinden daha çok Türkiye’nin birçok ilinde gayrimenkul projeleri geliştiriyoruz. Aslında emlak komisyoncusu gibi değil daha çok yatırım ortaklığı kuruyoruz. Kendimizin de içerisinde olduğumuz yatırımcı gruplarımıza; ham toprak arazi aldırıp imar geçme aşamasında ve imarı geçen bölgelerden arsalar aldırarak kat karşılığı verme yöntemiyle ev sahibi yapıyoruz. Merkez ofisimiz Ankara Bağlıca’da bulunmasına rağmen Türkiye’nin her bölgesinde ve Kuzey Kıbrıs’ta aktif rol almaktayız.
Güncel projelerinizde neler yer alıyor?
Şirketimizde şu an güncel olarak Kıbrıs projelerimiz yer alıyor. Kuzey Kıbrıs’ın en güzel sahillerinde bulunan projelerimiz hem çeşitli imkanlar sağlıyor hem de size harika olacak şekilde yeni bir hayat sunuyor. Kıbrıs’ın en büyük iki inşaat şirketinin Türkiye satış ayağını yürütüyoruz. Yine Kıbrıs’ın Tatlısu, Esentepe gibi çok tercih edilen, yatırım değeri yüksek olan bölgelerde de çalışmalarımız bulunuyor. Çeşitli müşteri profiline uygun birçok konut projelerimiz var. Her müşteri profilli bizden yatırım yapmak ya da yaşamak için konut bulabilir. Aynı zamanda sağladığı imkanlar açısından size 5 yıldızlı bir otel deneyimi sunmanın yanı sıra Spa, spor salonu ve lüks restoranlar her projemizin içinde barınıyor. Şirket vizyonumuz olarak kaliteli ev ve yaşam alanı sunmanın yanında sosyalleşmeye ve yeni anılar biriktirmeye önem veriyoruz. Yani bizden sadece ev değil aynı zamanda deneyim satın alıyorsunuz. Kıbrıs’ta olmanın en büyük artılarından biri ise döviz kira getirisinin olmasıdır, fiyatların dövizle olması enflasyondan daha az etkilenmenize sebep oluyor. Gayrimenkul fiyatları sterlin bazında yıllık minimum %15 artıyor. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul alınması durumunda oturum izni çıkarılması açısından da danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Kıbrıs’ta açtığımız EwArsa Cyprus şirketimiz ile müşterilerimize gayrimenkul alımı ve sonrasında avukatlarımız ile hukuki danışmanlık hizmeti veriyoruz. Satışını tamamladığımız mülklerin kiralama hizmetlerini ise yine biz yürütüyoruz. Bu şekilde yorulmadan hem ev sahibi olup hem de döviz kira getirisi alabiliyorsunuz.
Alanında en çok tercih ve tavsiye edilen firmalar arasında yer alıyorsunuz. Başarınızın sırrı nedir? Sizi faklı kılan yön nedir?
Başarı sırrımızın ince detaylara önem vermek olduğunu düşünüyorum. Uzun süreli deneyimlerimle birlikte bize gelen müşteriye bir müşteri gözüyle değil bir ortağımız gözüyle bakıyorum. Her gelen yeni müşterimize uzun yıllar ortaklık yapacağımız kişiler olarak görüyorum. Parolamız; kazan kazan!
Yatırım veya oturum amaçlı konut ya da farklı bir taşınmaz satın almanın en uygun zamanını nasıl belirleyebiliriz? Bu konuda emlak firmasıyla çalışmanın faydaları nelerdir?
Yatırım veya oturum amaçlı konut ya da farklı bir taşınmaz satın almanın en uygun zamanını belirlemek için bazı faktörleri göz önünde bulundurmak faydalı olabilir. Bunlar arasında piyasa koşulları, faiz oranları, ekonomik durum, bölgesel gelişmeler, inşaat sektöründeki trendler ve gelecekteki projeler gibi faktörler yer alabilir. Bizimle çalışmanın faydaları arasında uzmanlık ve deneyimden yararlanma, piyasa analizi ve trendleri hakkında bilgi edinme, doğru konut veya taşınmazı bulma konusunda yardım alma, hukuki süreçler ve evrak işlemleri konusunda destek alma gibi avantajlar bulunuyor. EwArsa Gayrimenkul olarak; piyasa koşulları, bölgesel gelişmeler ve gelecekteki projeler hakkında müşterilerimizi bilgilendirdiğimiz için doğru zamanda ve doğru yerde yatırım yapmanıza yardımcı oluyoruz. Ayrıca elimizdeki geniş portföy ile ihtiyaçlarınıza uygun bir konut veya taşınmaz bulmanıza yardımcı oluyoruz, seçme şansınız artıyor. Herkes alırken sat, herkes satarken al! mantığıyla yaklaşıyoruz.
Bu aralar piyasalar nasıl, sıkıntılar var mı ne durumda? Ekonomik krize rağmen hareketli sanki, ev fiyatları arttığı halde alıcı buluyor, bu açıdan sizin değerlendirmeleriniz nedir?
Piyasa açısından baktığımızda herkesin satım yaptığını görüyoruz. Şirket olarak mottomuz ise; herkes alırken sat, herkes satarken al yönündedir. Yani şu an alım yapmak için gerçekten doğru bir zamandayız, yatırımcıların beklememesi konusunda öneride bulunabiliriz.
Genç yatırımcılara ve emlak işi ile uğraşanlara tavsiyeleriniz neler olur?
Öncelikle motivasyonlarını yüksek tutmaları gerekiyor, hemen pes etmemeliler. Mutlaka karşılarına önemli bir fırsat çıkacaktır. Bu fırsatı yakalamak adına çok çalışmalı, asla bıkmamalılar. İşe başlamaları için ise en önemli yollardan biri eski usul kapı kapı dolaşmaları ve çekirdekten başlamalarıdır.

Yorumlar

0 yorumlar