Ankara Life Dergisi

Hijyen ve Spor Bir Arada

Bilindiği gibi Türkiye’de Bakanlık kararı ile bütün spor salonları Mart ortasında kapandı. Diğer salonlar gibi 2 aylık sürecin ardından EVO GYM olarak 1 Haziran’da açıldık.

Bir spor salonu olarak pandemi sürecinde aldığınız ekstra tedbirler neler oldu?
Üyelerimizin sağlığı açısından daha güvenli bir hizmet verebilmek için Bakanlığın da yönergelerine göre bir hafta içerisinde pandemiyle ilgili hazırlıklarımızı tamamladık.

EVO GYM, soyunma odaları, kafe bölgesi ve ofis odaları hariç sadece fitness alanı olarak 250 metrekarelik bir alana sahip. EVO GYM’de kapalı alanda aynı anda 40 kişiye hizmet verebilecek, minimum temasa uygun şekilde dizayn edilmiş bir alanımız bulunuyor. Fakat biz bu sayıyı 10-12 kişiyle sınırlandırdık. Pandemi devam ettiği sürece de aynı anda daha fazla üye kabul etmeyeceğiz.

Bu süreçte bildiğimiz üzere en önemli noktalardan biri temiz hava akımının düzgün bir biçimde sağlanabilmesi. Klima kullanamadığımız bu dönemde bunu nasıl sağlıyorsunuz?
Salonumuzda fitness alanı ve soyunma odalarında da bulunmak üzere diğer spor salonlarında olmayan sayıda cam bulunuyor. Temiz hava akımı bu şekilde sağlanıyor. Bununla birlikte havalandırma sistemimiz içerdeki kirli havayı vakumlayıp dışarıdan temiz hava alıyor. Bu şekilde %100 hava değişimi yapabiliyor.

Tesiste dezenfeksiyon ve günlük hijyen nasıl sağlanıyor?
Salonun birçok bölgesine dezenfeksiyon istasyonları yerleştirdik. Girişte her üyenin ateş ölçümü yapılıyor bunun yanı sıra zaten salona galoşsuz girmek yasak. Üyelerimiz kullandıkları dolapların anahtarını salondan çıkarken kullanılmış dolap ünitesine atıyor. Böylece bir sonraki üyenin kullanımından önce temizlik ekibimiz tarafından bütün dolap dezenfekte edilip, tekrar kullanıma açılıyor. EVO GYM’de bütün dolaplar her zaman temiz ve dezenfektedir.

Normalde diğer salonlarda, dışarıdan ULV cihazı kiralanarak yapılan dezenfeksiyon işlemini profesyonel cihazlarla kendimiz yapıyoruz. ULV cihazı, güçlü pulverize sistemi ile dezenfeksiyon kimyasalını daha çok alana yayarak, dezenfektanın sıkıldığı yerde 96 saate kadar aktif şekilde kalıyor. Bütün duşlar, soyunma odaları, kafe bölgesi ve fitness alanı ise bu cihazla gün aşırı dezenfekte ediliyor. Yoğun kullanımın olduğu günlerin ardından ise bütün salon ULV ile dezenfekte edilerek güvenilir bir ortam sağlanıyor.

Okuyucularımızın da bildiği üzere şahane bir terasınız var. Bu süreçte sizlere oldukça avantaj sağladığını düşünüyoruz. Temiz hava oldukça önemli ve pek çok insan bu sebeple spor salonlarını tercih etmekte tedirginlik yaşıyor. Siz bu konuda ne söylemek istersiniz?
Evet,EVO GYM’de şanslı olduğumuz noktalardan bir diğeri de terasımızın olması. Ankara’da birçok yerde olmayan açık havada spor imkanı EVO GYM’de var. Personal Training (PT) salonları içinde Türkiye’de terasa sahip olan nadir salonlardan biriyiz. Terasımız 1500 metrekare. Terasta antrenmanlara uygun özel parkurlar kurduk. 2 ayrı zone oluşturarak üyelerin birbirleriyle temasını en aza indiriyoruz. Eğitmenlerin antrenman sırasında maske takması zorunlu. Konu hakkında aşırı hassas olan eğitmenlerimiz sosyal mesafeye dikkat ederek antrenman yaptırıyorlar. Her eğitmen antrenman esnasında ve sonrasında kullanılan ekipmanları dezenfekte ederek bir sonraki üye için hazırlıyorlar.

Sonuç olarak, pandemiyle ilgili Bakanlığın verdiği kuralların hepsini sağlayıp, bunun da üzerine çıktık. EVO GYM’in hijyenik ortamında spor yaparken açık havanın da bütün yenileyici etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Sevgili sporseverlere ve üyelerinize müjdeli bir haberiniz var. Bu haberi direkt sizin ağzınızdan vermek isteriz. Havuzunuzun açılış tarihi ne zaman?
Ankara’da başka PT salonlarında bir eşi daha olmayan, EVO GYM’de sahip olduğumuz havuzumuzu temmuz başında açıyoruz. Temmuz ayında üye olan arkadaşlarımıza PT üyelikleri boyunca havuz kullanımını hediye ediyoruz. Sıcak yaz günlerinde spor sonrası kardiyo egzersizinizi yapmanız için havuz harika bir alternatif. Unutmadan hatırlatalım, bakanlığın kuralları gereği bir kulvarda 3 kişi yüzebiliyor. Buna uygun olarak üyeleri kabul edeceğiz. Covid-19 salgın tehdidi riskini minimuma indirecek bütün önlemleri aldık. Geriye sadece sizleri salonumuzda ağırlayıp beraber spor yapmak kalıyor.

Yorumlar

0 yorumlar