Ankara Life Dergisi

Hukuk Hayatın Her Alanında Var!

Yetkin Hukuk Bürosu Kurucusu Meltem Temurer şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi’ne yine muhteşem bir röportaj verdi. Meltem Temurer ticaretten gayrimenkule, inşaattan imar planlamalarına kadar pek çok alanı kapsayan çalışmalarıyla başarılı işler çıkarmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra arabuluculuk üzerine de eğitim veren Meltem Temurer, özellikle son dönemlerde kira tespiti, tahliye, boşanma ve vasiyetname hazırlama konularında çok müracaat olduğunu dile getiriyor. İyi okumalar dileriz.

Meltem Hanım önceki sayımızda yer aldığınız gibi bu sayımızda da sizi tekrardan ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz, hoş geldiniz. Biliyoruz ki mesleğinizin avukatlık olması üzerine sizinle arabuluculuk konusuna dair röportaj gerçekleştirmiştik. Bu sefer ise daha çok hem sizi hem de Yetkin Avukatlık büronuz hakkında bilgi edinmek adına yakından tanımak istiyoruz. Yeni okurlarımıza kendinizi tanıtacak olursanız Meltem Temurer kimdir, neden avukatlık mesleğini seçmek istedi?
Öncelikle ilginiz için ben de çok teşekkür ederim. Ankara Life Ekibi ile beraber olmak çok keyifli. Çok güzel anılar biriktirerek çekiminizden ayrılıyorum. Biraz kendimi tanıtayım. Ankara doğumluyum. Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. 1991 yılında serbest avukatlığa başladım. O günden beri kurucusu olduğum Yetkin Hukuk Bürosu’nda çalışmalarıma devam ediyorum. Evliyim, iki güzel kızım var. Büyük kızım mimar, küçük kızım ise sanat tarihi okuyor. Neden avukatlık mesleğini seçtiğimi tüm gerçekliğiyle anlatacak olursam lise yıllarıma dayanıyor. Şöyle; lise yıllarımda bir çalışmaya katılmıştım. Bu çalışma sonucunda, en başarılı olacağım meslek dalları eğitim-siyaset-hukuk olarak belirlenmişti. Meslek analizi çalışması haklı çıktı. Nitekim, eşit ağırlık puanım yüksek olunca da hukuk fakültesini tercih ettim. Üç alanda da 32 yıldır keyifle çalışıyorum.

Peki Meltem Temurer’in hobileri nelerdir? En çok hangi konular üzerinde vakit geçirmekten hoşlanır?
Gençken gitar çalmayı çok severdim. Çalışma hayatına girince uzak kaldım. Ondan sonra en istikrarlı hobim çalışmak oldu. Hukuk hayatın her alanında var. Kız çocuklarının iyi eğitim almaları, kadınların sosyal ve siyaset haklarının gelişmesi için sivil toplum kuruluşlarında yer aldım. Bu çalışmalar özel zamanlarımda uğraşım oldu. Son dönemlerdeyse sağlıklı yaşam için gerekli doğal beslenme ve alternatif takviyeler ilgi alanım oldu. Kişi ne ile beslenirse odur derler. O sebepten arkadaşlarımla organik adaçayı, kekik, nane, melisa otu gibi bitkiler yetiştiriyoruz. Bitkileri koklamak, tarlaya gidip toprağa dokunmak ve üretmek bana müthiş bir haz veriyor. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum.

Yetkin Hukuk Bürosu hukuki anlamda ağırlıklı olarak hangi konular üzerine çalışmakta?
Büromuzda ağırlık olarak özel hukuk alanında çalışıyoruz. Uzun yıllara dair tecrübemiz ile şirketlere ve şahıslara avukatlık ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ticaret, gayrimenkul, inşaat, imar planlarına ilişkin konular başta olmak üzere, aile hukukundan icra hukukuna pek çok alanda müvekkillerimize hukuk hizmeti veriyoruz.

Aynı zamanda arabuluculuğa dair eğitimlerde vermektesiniz. Sizce bu eğitimleri vermenin en temel özellikleri nelerdir? Neden bu alan üzerinden eğitim alınması önemli bir nitelik taşımakta?
Arabuluculukta uzmanlık eğitimleri öncelikle kanun gereği zorunlu. Uygulamada ise anlaşma sağlanması için tarafların, vekillerinin ve arabulucunun karar analizi yapması adına konu hakkında son uygulamalar dahil bilgi sahibi olmaları gerek, ancak o şekilde gerçek müzakere yapılabilir. Arabuluculuk, dünyadaki diğer ülkelerin uygulamalarına bakıldığında ayrı bir meslek haline gelmiştir. Ülkemizde kimin nasıl arabulucu olabileceği kanunla düzenlenmiştir. Arabulucu olmak için hem konunun akademik hem de uygulama bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Arabuluculuk uzmanlık eğitimlerinin en dikkat çekici yönü; teorik bilgi ve en son uygulama esaslarını birlikte veriyor olmasıdır. Bizler öğrenci iken uygulama dersimiz olmazdı, staj ve meslekte kendimizi geliştirirdik. Arabulucu olacak kişinin tarafları bir araya getirirken uygun bir iletişim dili kullanması, tarafların müzakere edebilmelerine yardımcı olacak ortamı sağlaması, görüşmelerin tıkandığı noktada her iki tarafa uygun bir çözüm önerisi getirebilecek şekilde hukuki mevzuata hakim olması gerekir. Bu sebeple meslek içi bu eğitimler her yönüyle çok faydalı olmaktadır.

Yetkin Avukatlık Bürosu danışanlarına başka hangi hizmetleri sunuyor? Çalışma alanlarınız içinde danışanlarınız en çok hangi konu üzerine müraacat ediyor ve siz nasıl bir çözüm yolu sunuyorsunuz?
Yıllardır çalışmalarım sonucunda özellikle gayrimenkule ilişkin konularda; arazi geliştirme ve gayrimenkul yatırım alanında uzmanlığım oluştuğunu söyleyebilirim. Bu konularda müvekkillerime arazi, arsa nereden alınır, nerede yatırım yapılır vb. konularda danışmanlık yapmaktayım. Son dönemlere ilişkin dikkatimi çeken durum ise kira tespiti, tahliye, boşanma ve vasiyetname hazırlama konularında çok müracaat olmakta. Önce barışçıl yöntemleri çözüm olarak sunuyoruz, sonra dava yoluna başvuruyoruz.

Mesleğinizde güvenin önemli bir unsur olduğunu biliyoruz. Sizce bu durum müvekkil kazanmada önemli bir kriter midir, müvekkil nasıl kazanılır?
Güven her işin başıdır. Güven olmadan hiçbir sonuç alamazsınız. Müvekkillerimiz yılların verdiği güvenin yanında dürüstlük, sıkı takip ve bilgilendirme ile davanın sonucu ne olursa olsun memnun kalıyorlar. Çünkü konu hakkında tüm çabanın gösterildiğine dair inançları tam oluyor.

Son olarak avukatlık mesleğini yapmayı ve büro açmak isteyenlere yönelik ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?
Dünyanın en özgür ve kendini geliştiren meslek gruplarının içinde avukatlar olduğunu düşünüyorum. Büro açmak isteyen gençlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Ancak gelişen dünya ticaretinde en az bir konuda uzmanlık ve yabancı dil çok önemli kriterler. Bu sebeple, alanlarında uzman hukukçuların bir araya gelerek, daha güçlü yapılar oluşturmalarını tavsiye ederim.

Yorumlar

0 yorumlar