Ankara Life Dergisi

Hüseyin Şen

“En önemli ilkem ve önceliğim dürüstlüktür.”

Şenler Grup Gayrimenkul A.Ş. kurucusu Hüseyin Şen, şehrin en çok okunan dergisi Ankara Life Dergisi’nde…

Finansal dalgalanmalar yaşanan şu zamanda, gayrimenkul için doğru zaman var mıdır, finansal planlama nasıl olmalıdır?

Gayrimenkul sektörü, demografik değişimler, ekonomideki değişim ve faiz oranlarındaki artış gibi gelişmelerden en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Sürdürülebilir rekabet, şirketlerin riskleri doğru hesaplamaları ve doğru fırsatları yakalamaları ancak mümkün olabilir. Gayrimenkul sektöründe artık önce sat sonra yap dönemi bitti. Projeleri üretmek için sağlam ekonomik ve finansal yapıya ve kararlılığa ihtiyaç var. Düşük faiz oranları yeni projelerin üretilmesi ve satılmasının en önemli etkenlerinden biriydi. Banka kredili satışların payı bu dönemde düşük kalacak. İnsanlar peşin veya senetli satışlara daha çok yönelecekler düşüncesindeyim.

Şenler Grup Gayrimenkul A.Ş. olarak iş yaşamındaki öncelikleriniz ve ilkeleriniz neler?


En önemli ilkem ve önceliğim dürüstlüktür. Sözünün eri ve güvenilir olmak önemli bir erdemdir. Dürüst olmayan insandan hiçbir şey olmaz bana göre. Yakaladığı başarılar ve zenginlikte tesadüfi ve geçicidir. Ayrıca iş hayatında daima araştırmacı ve kendinizi geliştiren bir yapınız olmalı. Yeni ufuklar her zaman yeni umutlarla doludur.

Ankara’da gayrimenkul sektörünü kendi perspektifinizden değerlendirir misiniz?

Son yıllarda büyük gelişme kaydeden bir sektörüz. Ankara’da çok güzel projeler görüyoruz. Ancak iyinin olduğu yerde mutlaka kötü de vardır. Daha işe başlamadan iskânları ipoteğe veren, banka kredisiyle inşaata başlayan firmalar, müşterilerine sıkıntılar yaşatmakta. Tabi kötü örnekler iyilerin kıymetinin anlaşılmasına da vesile oluyor. Ama genel olarak Ankara gayrimenkul sektöründe büyük bir ivme yakaladı diyebiliriz.

Günümüz teknolojinin altın çağlarını yaşıyor. Sizce, teknolojinin gayrimenkul sektörüne katkısı nedir?

Teknoloji, gayrimenkul sektörünü sürekli değiştiriyor. Teknolojinin gayrimenkul sektöründe ortaya çıkardığı yenilikler büyük bir hızla uygulamaya geçiyor. Teknoloji, verileri daha çok analiz etme imkânı sunuyor ve veriyi daha verimli kullanma hale getiriyor. Akıllı ev sistemlerinin sektörün içindeki yeri her geçen gün artıyor. Sanal gerçeklikler projelerin satışında oldukça fazla kullanılıyor, 3D proje gezmelerine çıkabiliyoruz. Drone görüntüleri yüksek çözünürlükte film ve video görüntüleri yeni projelerin artık vazgeçilmezi oldu. Biz de bu bilinç doğrultusunda hareket ederek pandemi sürecini göz önünde bulundurarak kısıtlamalardan sebep yurt dışı online satışlar gerçekleştirdik ve devam ediyor bu anlamda teknolojinden faydalanmak bize ve müşterilerimize hem güven hem kazanç sağlıyor.

Yorumlar

0 yorumlar