Ankara Life Dergisi

I Have a Dream

Bir sevdadır diş hekimliği… Laf olsun diye girilmez. Zoraki yapılmaz. Sonuçta bir meslektir ama sağlık vardır, sanat vardır, ruh vardır. Zaman zaman kan ve gözyaşı olsa bile sonuçta huzur vardır mutluluk vardır.

Kıyıya vuran dalgalar misali nihayetinde su damlalarıdır belki ama vura vura kıyıdaki kayaları nakış olur işler. Gün gelir o bizi şekillendirir gün gelir biz onu derken Hemhal olur gideriz. Ülke sevdalısı bir insan olarak yanlış politikalar sonucu sanki ülke menfaatleri ile örtüşmeyen hedeflere odaklanmış gibi bir ortam yaratılmış olsa da dediğimiz gibi merkezde ülke ve milletimiz halka hizmet hakka hizmet yörüngesinde bir yaşam şeklimizin olması gerektiğini düşünüyorum.

Sistem daha iyi organize olmalı ve diş hekimliğini kazanan bir öğrenci meslek odasının direkt himayesine girmeli. Onun rehberliğinde oluşturulacak burs, kurs ve etkinliklerden istifade etmeli. Okulu bittiğinde de devraldığı bayrak yarışını çok daha iyi seviyelere taşıyacaktır.

Gün gelip çalışma hayatına atılmak ve kendi kliniğini açmak istediğinde devlete ya da sisteme rağmen değil onun anlayış standart ve rehberliğinde çok daha yüksek motivasyon ve kalitede yarın endişesi olmaksızın hizmet ve meslek aşkı ile görevini yapıyor olmalıdır.

Avrupa’da klinik açmak isteyen bir hekim, Diş Hekimleri Odası’na başvurduğunda hangi bölgelerde hizmet açığı olduğu kendisine beyan ediliyor vereceği karara istinaden o bölgede yaşayan insanlar yönlendirilmek kaydıyla klinik ortamı gerçekleştiriliyor ve hizmet başlıyor.
Elbette ki bir başımıza fazla bir güç arz etmeyebiliriz. Sonuçta etimiz ne budumuz ne. Ama elimizden geldiğince gücümüzün yettiğince diş hekimliğinde aile hekimliğini başlatmak istiyoruz. Eksiğimiz gediğimiz olursa affola.

Bundan böyle kliniğimiz bünyesinde tedavi gören hastalarımızı büyük bir aile olarak değerlendiriyor ve onların ağız-diş sağlığı işlemleri tüm yıl itibari ile firmamızda gerçekleştirmek istiyoruz. Bu vesile ile artık yangın büyümeden hastalıklar engellenecek ve üyelerimiz düzenli kontroller neticesi büyük problemlerle karşılaşmayacaklar.

Belçika’da diş hekimleri yapacak iş bulamıyorlar. Neden?

Herkes yeterli kültürel olgunlukta ve gereken kontrolleri düzenli yaptırdığı için büyük sorun oluşturacak ortam kalmıyor ve ağızlarda küçük dolgular diş taşı temizliği ve kontroller dışında yapılacak iş kalmıyor.Ülkemizde diş tedavileri bu denli düzenli olmayınca bir nebze kontrolden çıkmıştır ve şu an için ilk başlangıç itibariyle düzene koyması bir kaç yıl için pahalı bir sektör halini almıştır. Aslında ülkemiz güçlüdür. Ama bu bir siyasi tercih ve öncelik meselesidir.

Meyve veren ağaç taşlanır misali şimdi bize tepkiler taşlamalar olacak. Tüzük ve Yönetmeliklerden dem vurulacak şikayetler olacak reklam ve rekabet yasalarından bahsedilecek velhasıl kelam gündüz gözüne gördüğümüz düş eminim ki kabusa çevrilecek ama olsun ülkemiz için her şeye gönlümüz razı.

Yorumlar

0 yorumlar