Ankara Life Dergisi

İKİ KALEM BİR KİTAP

Bu ay, “Motivasyon İkizleri” ismi ile bilinen Mustafa ve Kemal Altıntaş kardeşler, Ankara Life Dergisi’nin konuğu oldu. Türkiye’de ilk kez ikiz kardeşler olarak kitap yazan Motivasyon İkizleri’nin, “İsminiz Kaderinizdir” kitabına dair çok özel bir söyleşi gerçekleştirdik. Keyifli okumalar.

Mustafa ve Kemal Altıntaş kimdir?

5 Ocak 1976 yılında Almanya’da emekçi bir ailenin çocukları olarak dünyaya gelmişiz. 8 yıl kadar Almanya’da ailemiz ile birlikte kaldıktan sonra ablamızın yanına bırakılarak eğitim hayatımıza Türkiye’de devam ettik. İlk orta ve lise tahsilimizi Ankara’da tamamladık. 16 yaşında ilk iş deneyimiz o zamanlar telefoncu diye tabir edilen bayilerde çalışmaktı. Yine ilginç bir şey yaparak 1998 yılında aynı günde iki gelin iki damat olarak evlendik. Erken yaşta evlenmek ve erken yaşta baba olmak en büyük hayalimizdi. Bunu da gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sanırız gençlik yıllarımızda fazla enerjik ve fazla haylaz olduğumuzdan üniversite tahsilimizi yapmaya fırsatımız olmadı. 2010 yılında üniversite diplomamız olmamasına rağmen çalışmayı çok istediğimiz ve en büyük hayalimiz olan Türkiye’nin en bilindik GSM operatöründe hem de aynı departmanda, o günkü CEO Sayın Süreyya Ciliv’in onayıyla işe alındık. Askerlik vazifesi dışında hiç ayrılmadık ve iş anlamında da ayrılmamak için 2016 yılının hemen başında ‘Motivasyon İkizlerini’ kurduk. Bu yolla başta gençlere sonrasında yetişkinlere sahnelerde verdiğimiz; eğlendirirken, düşündüren motive edici, kendimize özgü bir anlatım şekliyle faydalı olmaya, severek yaptığımız bu işimizi büyütmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz.

Neden motivasyon ikizleri ismi?

Çocukluğumuzdan bugüne her girdiğimiz ortamda enerjimizle pozitif yönümüzle insanlar bizi genelde dinlemekten çok keyif alırlardı. Bir gün bu yönümüzün bize para ve itibar kazandıracağını kırk yıl düşünsek bilemezdik. Motivasyon İkizleri isim meselesine gelirsek; aslında bu işi ilk kurduğumuzda kurumsal bir iş ortamından gelen iki kardeş olarak ‘Kariyer İkizleri’ koyacak ve iş tecrübelerimizi uygun olan tüm mecralarda sahnelerde esprili bir dille anlatacaktık.

Fakat 2016 yılına girmeden uzun zaman kendisini sosyal mecradan takip ettiğimiz ve sonrasında bize mentörlük eden sevgili Yazar ve Yaşam Koçu Mert Çuhadaroğlu ile yaptığımız birebir görüşmelerde onun enfes bir tespiti oldu. Belki de bu tespiti bizi başka bir yöne taşıdı. “İnsanlara iyi gelen bir yönünüz var. Beni bile motive ettiniz, pozitif ve enerjik yönünüzü iyi kullanabilirsiniz.” diyerek bize ‘Motivasyon İkizleri’ ismini tavsiye etmişti. Madem böyle anlamlı bir isme kavuştuk bunu tescilleyelim dedik.

Almanya’da doğdunuz ve isminiz size bir Alman tarafından verildi. İlginç bir hikaye… Bahseder misiniz?

Annemiz Almanya’da ikiz bir bebeğe hamile kaldığını öğrendiğinde tabii ki her anne baba gibi çok mutlu oluyorlar. 1975 yılının ultrason teknolojisi bizim ikiz olacağımızı görüyor ama erkek veya kız çocuk olduğumuzu netleştiremiyor. Tabi bu nedenle isim konusunu da haliyle önceden belirlenemiyor anne ve babamız tarafından. Annemiz ve babamız heyecan içerisinde doğacağımız günü sabırsızlıkla beklemeye başlıyorlar.

Doğduğumuz gün babam gerekli nüfus işlemlerini halletmek üzere önce çalıştığı fabrikaya uğruyor. Bu esnada fabrikada, fabrikanın genel ustabaşısı olan emekli albay Makine Mühendisi Bay Simith ile karşılaşıyor. Bay Simith öncelikle babamı tebrik ediyor ve ekliyor isimlerini ne koyacaksın? Babam kuvvetle muhtemel uyumlu isimler vereceğini söylüyor. Bay Smith “Ben emekli bir albayım, malum Türkiye bizim müttefikimiz bu nedenle ülkenizin tarihi hakkında bilgi sahibiyim. Ülkenizin kurucusu dünya lideri, askeri deha, müthiş siyasetçi olduğunu bildiğim ‘Mustafa Kemal Atatürk’ var, mahsuru yoksa şayet çocuklarının isimlerini Mustafa ve Kemal koymak istemez misin?” Tabii babam o anda şok içinde, ‘benim düşünemediğim bu değerli isimleri bir Alman’ın düşünmesi ne kadar tuhaf ’ demiş. O an hissettiği duyguları bize yıllar sonra itiraf etti.

Çeşitli TV programlarında ve platformlarda kişisel gelişim alanında “Motivasyon İkizleri” olarak konuşmalar yapıyorsunuz. İlklerden birisi de Fenerbahçe TV. Devamını sizden dinleyelim…

Bundan 20 yıl önce bize TV’lere konuk olacaksınız ve insanlarımıza faydalı olma adına bir şeyler anlatacaksınız deseniz inanın biz de inanmazdık. Ancak son 10 yılda kurduğumuz neredeyse tüm hayallerimizin hepsi gerçek oldu. Bunların en önemlisi çocukluğumuzdan bugüne tutkuyla renklerine ve camiasına bağlı olduğumuz Fenerbahçe Spor Kulübü’nün TV’sine konuk olmaktı. 2016 yılının başlarında ‘Motivasyon İkizleri’ çok hızlı atağa kalkınca birçok insanın dikkatini çekmeyi başardık. Çok değerli dostumuz Arda Aksaray kardeşimiz kayınpederi Murat Bey’e bizden bahsediyor. Fenerbahçe TV’nin genel yayın yönetmenine bilgi vererek bizi uygun olan bir programa konuk almasını tavsiye ediyor. Tabii biz bu gelişmelerden habersiz işimizi yapmaya devam ederken bir sabah İstanbul’dan gelen o mucizevi telefonla kendimizi bir hafta sonra Hayati Oktay Bey’in hazırlayıp sunduğu ‘Eğitime Farklı Bakış’ programına buluyoruz. Sizin aracılığınız ile o güzel hatırayı tekrar yaşamış olduk hatta tekrar duygulandık. Teşekkür ederiz.

Kitabınıza gelecek olursak… Türkiye’de ilk ve tek olarak ikiz kardeşlerin yazdığı kitap unvanına sahip “İsminiz Kaderinizdir” kitabından bahseder misiniz?

Açıkçası kitabı yazarken Türkiye’deki tek ikiz yazar olduğumuzdan habersizdik

Gerçek hikayelerin, gerçek duygunun hayata dair önerilerimizin kimi zaman bir roman havasında kimi zaman bir oto biyografi tadında verilmesini Mustafa sağlarken, oluşan bu bütünün ise Kemal tarafından yazılması ile kitap ortaya çıkmış oldu. Sanırız ki, kitabımız sayesinde hep yanımızda olan dostlarımız ve bizler ölümsüzler arasına olsa girmeyi başardık

Biz de aslında herkes gibi kendi ismimizin kaderinin yaşıyorduk. Bu hayata gelen her bir bebek şayet ölmediyse ve yaşama tutunmuşsa anne babası tarafından bir isim konmasıyla birlikte hayatına devam ediyor, büyüyor, gelişiyor ve ölüyor. Sanki her isim kişinin kendisiyle yani ruhuyla bir bütün haline geliyor ve onunla müsemma bir hayat yolculuğuna başlıyor. Asıl düşündürmek istediğimiz; Yaşadığın her olumsuz duruma kaderim diye razı mı olacaksın yoksa bunu değiştirmek için mücadele mi edeceksin? Sorusudur.

Yeni yazım çalışmaları var mıdır?

Bugüne kadar katıldığımız tüm sahne performanslarımızın sonunda bizi izleyen insanlardan devamlı olarak kendinize ait bir kitabınız varsa alıp okumak isteriz diyenler oluyordu. Bu talebi karşılamamız gerektiğinin farkındaydık. Pandemi süreci herkes gibi bizi de eve kapadı ve aktif giden işlerimizi tamamen durdurdu. Krizi fırsata çevirdik ve hiç durmadan 6 ay boyunca kitabımızı bitirmeyi başardık.. Şimdi ise ikinci kitabımızı yazmaya devam ediyoruz. Bir aksilik olmaz ise yine aynı yayın evinden bu kitabımızı da bu yıl içinde siz değerli okuyucularımız ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Bu kitapta bizi neler bekliyor?

İkinci kitapta ilkinden farklı olacak. Zor şartlar altında çalışan hatta bu uğurda hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımıza ve yine pandemi sürecinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan ilham alarak senaryolaştırdığımız roman tadında bir kitap olması için çalışıyoruz. Malum okuyucu gerçek yaşanmış hikayeleri daha fazla içselleştiriyor diye düşünüyoruz. Kitap yine bir ikiz kardeş yazar hüviyetine bürünecek çünkü yine Mustafa & Kemal imzalı olacak.

Motivasyon İkizleri olarak okuyucularımıza mesajınız nedir?

Özellikle ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde kendimize ait bir sözle değerli okuyucularınıza şu mesajı vermemiz anlamlı olacaktır;

“Sabaha uyandırılmışsak şayet; ekmek vardır, fırsat vardır, umut vardır. Bizleri sabaha uyandıran Allah’a şükürler olsun…”

Son olarak Hayal kurmak, dua etmek gibidir diyor, tüm değerli okuyucularınıza hangi yaşta olursa olsunlar hayal kurmaya davet ediyoruz…

Yorumlar

0 yorumlar