Ankara Life Dergisi

İllüstrasyon, Her Mecrada Sınırsız Bir Hayal Gücü Sunuyor!

Şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi, reklam sektöründe adından oldukça söz ettiren Akıl, Fikir, Sanat Ajansı’ndan İllüstratör Gizem Kulakoğlu ile bir araya geldi. Sektörün dinamiklerinden bahseden Gizem Kulakoğlu’nun çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Merhaba, öncelikle sizi tanıyalım. Gizem Sönmezer kimdir?
Neredeyse tüm hayatı boyunca görsel sanatlara ilgi duymuş, merak etmiş, eğitimini almış ve sonra da kendini reklam sektörünün içinde konumlandırmış bir illüstratörüm. Halihazırda el becerisi yüksek, yetenekli ve güzel sanatlara ilgili bir ailede büyüdüm. Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nde başlayan sanat eğitimimi, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı’nda Yüksek Lisans yaparak tamamladım.
İllüstratör olmanız için size ilham veren şey neydi ve bu alana nasıl başladınız?
Üniversite yıllarımda dijital çizim tableti ile tanıştım ve illüstrasyon sürecim başlamış oldu. Yıllar içinde tuvalin yerini ekran, fırçanın yerini tablet kalemi aldı. Dijital çizim; keyifli, olanakları yüksek ve sürekli gelişen bir alan. Elbette illüstrasyon yalnızca dijital çizim araçlarıyla oluşturulan bir alan değil, fakat günümüzde ağırlık bu yönde ilerliyor.
Kariyeriniz nasıl ilerledi ve mevcut işinizden bize bahseder misiniz?
2017 yılına kadar serbest bir illüstratör olarak farklı projeler için çizim yaptım, bunun yanında hem ulusal hem de uluslararası birçok yayınevi ile çalıştım. Daha sonra tüm bu süreçte zaten beraber üretim yaptığımız, o yıllarda İstanbul’da çalışmalarını sürdüren, yönetmen, sevgili eşim Onur Kulakoğlu ile birlikte kendi reklam ajansımızı kurmaya karar verdik. Ardından, şu an ajansımızda CCO olarak görev yapan Fatih Kulakoğlu’nun da bize katılmasıyla Akıl Fikir Sanat kurulmuş oldu. Şimdi her yıl biraz daha büyüyen ekibimizle Ankara’nın sayılı reklam ajansları arasında yer almaktan gurur duyuyoruz.
Ajansınızın yaratıcı ekibi içinde bir illüstratör olarak rolünüz nedir?
İllüstrasyonlar, reklam kampanyalarının görsel kimliğini oluşturmak için kullanılır ve hedef kitleye görsel olarak ulaşmak için önemli bir araçtır. İllüstratör olarak rolüm, reklam kampanyalarının vizyonunu hayata geçirmek için yaratıcı yönetmen, metin yazarı ve diğer ekip üyeleriyle işbirliği yapmaktır. Projelerin sanat yönetmenliğini de bizzat üstlenirim. Bu işbirliği sürecinde, reklam kampanyası için tasarlanacak olan illüstrasyonların detayları, stil ve renkler gibi pek çok konuda fikir alışverişinde bulunuruz. Aynı zamanda illüstrasyon, animasyon projelerinde de önemli rol oynar. Animasyon projelerine ait karakter tasarımı, background tasarımı, hikaye anlatımı ve storyboard çizimleri illüstratör tarafından yapılır.
Reklam dünyasında animasyon ve illüstrasyon ilişkisi nasıl ilerliyor?
Özellikle animasyon projelerinde, masaüstü reklamlarda ve sosyal medya motion graphic çalışmalarında illüstrasyon kullanıyoruz. Animasyon, prodüksiyon içeren işlere nazaran hızlı bir çözüm olmakla birlikte aynı özene sahip ve tasarlanan hikayeyle birlikte marka imajına da katkı sağlamakta. Animasyon, hayal gücünün sınırsız olduğu bir yer, temel yapı taşı ise illüstrasyon. Akıl Fikir Sanat’taki avantajımız senaryo, illüstrasyon ve animasyon aşamalarını tek çatı altında, birbirini tanıyan bir ekip olarak yapmamız. Keyifle çalıştığım animasyon projelerinden son döneme dair örnek vermek gerekirse; Türksat’ın reklam filmi serisi, AFAD ve Diyanet İşleri Başkanlığı kamu spotlarını sayabiliriz.
Son olarak markalar neden illüstratif çalışmaları tercih etmeli?
İllüstrasyon, her mecrada sınırsız bir hayal gücü sunuyor. Markalar için özgün çalışmaların anahtarı konumunda. İnsanların yaratıcı işler içinde çizimlere olan hayranlığı geçmişten günümüze hiç değişmedi. Markalar da mecra ayırt etmeksizin özel ve özgün çalışmalarında bundan faydalanmaya devam etmeli. Akıl Fikir Sanat’ta beraber çalıştığımız tüm paydaşlarımıza multidisipliner çalışma anlayışımızla bunu sağlıyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar