Ankara Life Dergisi

İnşaat Dünyası

İnşaat sektörünün başarılı hizmetleriyle isminden sık sık övgüyle söz ettiren iş insanı Ahmet Yiğit Arslan, kentin en sevilen dergisi Ankara Life’ın sorularını yanıtladı.
Röportaj: Yağmur Demirel Fotoğraf: Koray Aslan

İnşaat sektöründe aktif olarak başarılı hizmetler sunuyorsunuz. Mesleğe başladığınız ilk yılları düşünecek olursanız aradan geçen zamanda sektörel anlamda yaşanan en büyük değişim nedir?

Sektörün en büyük ve kötü anlamda değişimi aslında,  kur farkından dolayı hammaddede sıkıntı yaşanmasıdır. Gerçekte hammadde sıkıntısı da olmamasına rağmen, daha fazla kar elde etmek için hammadde stoklamalarının başlaması; sektörde ürün sıkıntısı ve beraberinde alım gücünü de etkilemektedir. Bir anlamda buna domino etkisi de diyebiliriz aslında.

Firma olarak, inşaat sektörü ile ilgili var olan sıkıntıları aşmayı nasıl başarıyorsunuz?

Sektördeki en büyük sıkıntı, tahsilat sıkıntısı; ne yazık ki firmalar borç ödemede aksamalar yaşatıyor, biz de bu sıkıntıyı aynı müşteriler üzerinden satıştansa farklı farklı firmalarda küçük meblağlar üzerinden, çok satış az risk olarak değerlendirmeye çalışıyoruz.

Türkiye’de inşaat sektörü içerisinde olmanın avantajları neler?

Aslında bu dönem hangi sektör olursa olsun sıkıntılı lakin inşaat Türkiye’de, lokomotif sektör olduğu için hem daha çok çevre hem daha çok ticari ilişki avantajı sunuyor.

Sektörün genç girişimcilerine altın öğüt verecek olursanız bu ne olurdu?

İşlerine sahip çıksınlar çünkü kimse kimsenin işine kendisi gibi sahip çıkmıyor işin başında durmadığınız iş sizin değildir.

Sizi diğer bölge firmalarından ayıran en belirgin özellik sizce nedir?

Girişimci firma olmamız, bir de beşeri ilişkilerimizin sağlam olması bizim ayrıcalıklarımızdandır.

Kendinizi ilerleyen süreçte nerede görüyorsunuz?

İleri süreçte herkes gibi kendimizi iyi yerlerde görmek isteriz lakin şuan olanı muhafaza etmek en iyisi diye düşünüyorum.

Yorumlar

0 yorumlar