Ankara Life Dergisi

İnsan; Hem Ruhen Hem Bedenen Hem De Zihnen İyi Olduğu Zaman Sağlıklıdır!

“Bizi Rehealthy olarak farklı kılan da hastanın tüm ihtiyaçlarını tek bir yerde birleştirmiş olmamız.”
Hepimizin bir hayat mücadelesi var. Kimimiz işiyle kimimiz ise başka sebeplerle sürekli olarak koşuşturma içerisinde günümüzü tamamlıyoruz. Bazen yeri geliyor stresten kendimizi heba ediyoruz, ancak biliyoruz ki sağlık her şeyin başında geliyor. Mental ve beden sağlığımıza dikkat etmediğimizde sorunlarımız iki katına çıkıyor. İş ciddiye bindiğinde ise tedavi olmanın yollarına düşüyoruz. Yeri geliyor derin araştırmalarda bulunuyor bir an önce sorunlarımızın çözümüne kavuşmak adına hem fiziksel hem de ruhsal kliniklerde mekik dokur hale bürünüyoruz. Bundan dolayı iki tedavi yöntemi arasında yorgun düşsek de bize iyi gelecek bir mekân bulmak her zaman kolay olmuyor. İşte tam da bu sebepten ötürü Rehealthy Sağlık Kompleksi’nden bahsetmek istiyorum sizlere. Gaye Geçici ve Merve Ercan’ın ortak kararıyla kilometre taşları oluşmuş bu yerde, pek çok hizmet bulunuyor. Ruhsal tedavinin yanı sıra fizyoterapi, diyetisyenlik, çocuklar adına oyun terapisi gibi yöntemlerin uygulanması da takdire şayan nitelikte, çünkü bu konseptte ülkemizde çok az yer var. Kendine özgün tarzı ve yaklaşımıyla sektörde konumunu almış Rehealtyh’nin işleyişi hakkında sizi daha fazla meraklandırmadan sadede gelmek istiyorum. Şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak danışanlarına yönelik davranışlarıyla başarıda ivme yakalayan Gaye Geçici ve Merve Ercan’a konuk olduk. Merak ettiğimiz sorularımızı sizler adına yönelttik. İyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Rehealthy ailesi olarak danışanlarınıza hem fiziksel hem de ruhsal yönden tedavi sağlayıp adınızdan sıkça söz ettiriyorsunuz. Öncelikle sizi tanımak istiyoruz, kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Gaye Geçici: 1998 Tokat doğumluyum. 2023 yılında Atılım Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Yüksek Onur Öğrencisi olarak mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca çeşitli akademik başarı bursları aldım. Tüm bunların yanında birçok staj programları ve süpervizyon süreçlerine dahil oldum. Medikal Park Hastaneleri, ruh sağlığı klinikleri gibi merkezlerde danışan görebilme ve öğrenilen teknikleri pratikte uygulama becerisi elde ettim. Öğrencilik hayatımın son dönemlerinde başlayan aralıklı ve sürekli iş tecrübelerimin de olması bana iki farklı temponun organizasyonu anlamında tecrübe kazandırdı. Sonrasında başka bir klinikte aktif psikoterapist görevine 2 yıla kadar devam ettim. Ruh sağlığı hizmetinin en önemli bileşenlerinden birtakım sertifikalara sahip olma hakkım oldu. Bunlar başlıca; Çocuklarda Objektif ve Projektif Testler, Minnesota Çok Yönlü̈ Kişilik Envanteri (MMPI), Çocuklarda Oyun ve Masal Terapisi, Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR), Travma Psikolojisi, Bilişsel-Davranışçı Terapi (BDT). Şimdi ise iş ortağım sevgili Merve Ercan ile Rehealthy Sağlık Kompleksi’ni kurduk. Danışanlarımızla birlikte burada aktif hizmetimize devam ediyoruz.
Merve Ercan: 1989 Fethiye doğumluyum. 2013 yılında Başkent Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden mezun oldum Akademik hayatım süresince belli staj programlarına dahil olarak teorik bilgilerimi pratiğe dökme şansım oldu. Bununla birlikte 10 yılı aşkın süredir ortopedi ve nörolojik hastalar ile çalışmaktayım. Aynı zamanda bu süreçte alanımda birçok eğitime katılarak kendimi geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Şu anda ise sevgili ortağım Gaye Geçici ile birlikte kurduğumuz Rehealthy Sağlık Kompleksi’nde manuel terapi, ağrı yönetimi, egzersiz, cerrahi sonrası rehabilitasyon, spor yaralanmaları gibi birçok alanda danışanlarıma hizmet vermekteyim. Evli ve bir çocuk sahibiyim.
Sağlık alanında yapılan gelişmeler dünyada ve ülkemizde hayli revaçta olan bir durum. Bize Rehealthy’nin kilometre taşlarını anlatacak olursanız neler söylersiniz?
İnsan hem ruhen hem bedenen hem de zihnen iyi olduğu zaman sağlıklıdır. Biz de Rehealthy’i kurarken bu düşünce ile yola çıktık. Gelen danışanlarımızın tedavi programını planlarken onları sadece şikayetleri ile ele almıyoruz. Var olan şikayetlerin danışanda yarattığı hem fiziksel hem de ruhen etkilerini değerlendiriyoruz. Örneğin bel ağrısı olan bir insanda problemin sadece fiziksel olduğu düşünülmemelidir. Kilosu, beslenmesi, mesleği ve mesleğinin psikolojik ve mental zorluğu, alışkanlıkları, psikolojik durumu gibi birçok faktör ele alınmalı ve buna göre bir tedavi programı hazırlanmalıdır. Mental sağlığımız somatik faktörler doğrultusunda beden sağlığımızı direkt olarak etkilediği için tedavi ancak bütüncül bir yaklaşım ile ele alındığında başarı ile sonuçlanacaktır. Biz de Rehealthy çatısı altında psikoterapist, fizyoterapist ve diyetisyen hizmeti vererek danışanlarımızı en iyi noktaya taşımayı hedefliyoruz.
Danışanlarınıza uyguladığınız tedaviler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Öncelikle danışanlarımızı çok iyi değerlendiriyoruz ve onlara uzun vakit ayırıyoruz. Şikâyetin temeline inmek, sorunun kökenini anlayabilmek ve bütüncül bir bakış açısı ile hastayı doğru yönlendirebilmek için kapsamlı bir değerlendirme yapıyoruz. Daha sonrasında danışanımızın ihtiyaçlarına göre, diyetisyenimizin kontrolünde beslenmesini düzenliyoruz. Ağrısına ve şikayetlerine yönelik manuel terapi teknikleri uyguluyoruz. Danışanımıza hem kliniğimizde hem evinde uygulayabileceği egzersiz programları veriyoruz. Ve bu programı hastanın ihtiyacına göre sürekli güncelliyoruz. Hayatta yaşadığımız zorluklarla baş etmeyi bilmediğimizde çeşitli mental bozukluklara maruz kaldığımız için psikoterapi ile nasıl başa çıkacağımızı öğretiyoruz. Bunların yanında yeme bozukluklarının psikolojik çok fazla alt nedeni olduğundan danışana diyetisyen-psikolog eşliğinde eş tedavi sunuyoruz. Aynı zamanda çocuklardaki düşüncesel ve davranışsal problemler adına da oyun terapisi yolu ile yeniden yapılandırıyoruz.
Peki neden tercih sebebi olmalısınız? Diğer klinik merkezlerden ayrılan özellikleriniz nelerdir?
Daha öncede belirttiğimiz gibi insan bir bütündür ve ancak bütün olarak değerlendirilip ele alındığı zaman tam bir iyileşmeden bahsedebiliriz. Biz Rehealthy’de kişiye ve rahatsızlığına psikoterapist, fizyoterapist ve diyetisyen olarak bütüncül yaklaşımla tamamen ona özel tedavi uyguluyoruz. Bizi Rehealthy olarak farklı kılan da hastanın tüm ihtiyaçlarını tek bir yerde birleştirmiş olmamız.
Birlikten kuvvet doğar fikriyle harmanlanmış ekibinizle oldukça pozitif etki yaratıyorsunuz. Size gelen danışanlarınızdan aldığınız geri dönüşler ne yönde?
Öncelikli olarak bize gelen danışanların hayatlarına dokunmak, onların daha sağlıklı ve mutlu olduklarını görmek bizim için paha biçilemez. Rehealthy’den hizmet alan bir danışanın sıkıntısını tek bir yerde çözebilmesi, üç ayrı hizmete tek yerde erişebilmesi onu oldukça mutlu kılıyor. Örneğin, kilo problemi sebebiyle hamile kalmakta sorun yaşayan bir danışanımız gelmişti. Bu süreç onun mental sağlığını, beden sağlığı etkilemişti. Biz Rehealthy ailesi olarak danışanımızı en iyi versiyonuna taşıyabilmek ve sıkıntısından kurtarabilmek adına diyet, egzersiz programları ve bunun yanı sıra psikolojik destek ile onun sağlıklı bir birey ve anne olmasına vesile olmuştuk. Bu bizi inanılmaz mutlu etmişti. Bu sadece bizim bir örneğimizdi, bunun gibi daha birçok danışanımızı buradan olumlu geri dönüşlerle uğurladık.
Geleceğe yönelik hedefleriniz açısından yeni yılda bizleri neler bekliyor?
Yeni yılda danışanlarımızı sevindirecek kampanyalar düzenlemeyi planlıyoruz. Amacımız onlara kendileri en iyi şekilde hissetmelerini sağlamak ve ihtiyacı olan herkesin sağlığına kavuşabilmesine destek olmak. 2024 yılına herkes için daha iyi bir mental ve beden sağlığı diliyoruz. Ve bunun için Rehealthy ailesi olarak biz de elimizden gelen çalışmaları ve desteği sürdüreceğiz.

Yorumlar

0 yorumlar