Ankara Life Dergisi

Özgür Aksuna İle İşimiz Gücümüz Yemek

Öyle heyecanlı bir ay ki benim için keşfettikten sonra sizinle paylaşmaya sabırsızlandığım, görsel direktörüm ve fotoğrafların ustası Yüksel Balcı ile birlikte size ulaştırmak için gün saydığım harika bir markayla tanıştıracağım sizi. Ta ta ta taaam! Ve karşınızda kavanozlarca lezzet dünyası “Chefs & Jars.

7 farklı kıtanın hikayesiyle harmanlanmış, farklı ülkelerin topraklarında büyümüş, yetenekli şeflerin kültürlerinden ilham alınarak hazırlanan ve bizi de oldukça heyecanlandıran tariflerini ofisimize, evimize, gittiğimiz parka ya da okulumuza kavanozlarda taşısak? Günün hangi saatinde olursak olalım, bu özel lezzetlere ulaşmanın mutluluğunu yaşasak? Harika olmaz mı? Gerçekten de harika olmuş ve büyülü bir rüyaya dönüşmüş. Tepe Prime’ın Eskişehir yolu tarafından giriş yaptığınızda hemen girişte, açık alanda çok keyifli bir yer karşılıyor sizi ve hemen tablo gibi vitrininin büyüsüne kapılıp kendinizi bir anda kaybediyorsunuz.

‘’Take Away’’ kültürü ülkemizde henüz çok gelişmiş değil. Hızla gelişen modern dünya, çalışma ve yaşam şeklimizin süratlenmesi nedeni ile de hızlı yemek ihtiyacının artması bu konuya ilgiyi giderek artırıyor. Yemek yeme alışkanlığınızı değiştirecek harika bir proje bence.

Peki, nasıl başlamış bu proje?
Yemeyi içmeyi çok sevmekle başlayan ve işleri gereği çok farklı ülkelerde çok farklı lezzetleri tatma fırsatı bulan 3 kız kardeşin muhteşem hikayesini anlatmak istiyorum size. Yasemin Demir, Eda Dost ve Elif Altan. Bunların dışında adını söylemeden geçemeyeceğim, ekibin gizli kahramanı maestro gurme Tunç Altan da en baştan beri bu projenin yaratıcılarından. Farklı meslekler ve farklı şehirlerde yaşarken birlikte bir hayali gerçekleştirmek için harika bir projeye imza atmışlar ve bence yemek literatüründe bir kilometre taşı olma yolunda sağlam bir adım atmışlar. Nasıl başlamış bu iş?

Dünyadan yemek keşiflerini yaparken bir taraftan da Michelin restoranlarını gezerek çok özel lezzetleri tadarak araştırmalar yaparken sonrasında “biz bu lezzetler için neden tekrar buralara gitmek, ülke değiştirmek ya da seyahat etmek zorundayız?” diye düşünürken ortaya çıkan ‘’Gurme Paradise’’ isimli ve şu an çok yüksek takipçileri olan bir yemek sayfası oluşturmaya karar vermişler. Aslında bu dünya şeflerinin ve lezzet düşkünlerinin buluşma noktasına dönüşmüş zamanla. Bu sayfadan şefler kendi tabaklarını paylaşmaya başlamışlar ve 2.5 yıl içinde bir referans noktası haline gelmiş. Bu sırada kavanozla birlikte bir lezzet hayali oluşmaya başlamış.

Bir kavanozda sanat eseri gibi cımbızla hazırlanan çok emek gerektiren ve dünyanın dört bir köşesinden ünlü şeflerin reçetelerini tabakta değil 3 boyuta taşıyarak kavanozda hazırlamak tahmin ettiğinizden inanın daha zor. Yerken kapağı açıp kolaylıkla ve hızlıca yiyebiliyorken öncesinde çok zorlu ve emek gerektiren bir süreç işliyor. Bir tek kavanozun ürünleri hazırlamadan sadece kavanoza dizmesi bile yaklaşık 10 dakika sürüyor, düşünün günde yüzlerce kavanoz hazırlamak için ne kadar emek harcanıyor. Yemesi kolay olsun diye kullanmayı istedikleri kavanoz tasarımı için bile yurt dışından ürün getiriyorlar.

Ürünler kavanoza konulduktan sonra 48 saat içinde tüketilmesi gerekiyor çünkü hiçbir katkı maddesi kullanılmıyor, tamamen doğal malzemelerle ve yüksek hijyen koşullarında hazırlanıyor. Başlangıçta 6 farklı şefin tarifleri ile başlayan bir muhteşem fikir dünyadan farklı şeflerle sürekli değişim gösteriyor bu da lezzetlerin sürekli bir değişim içinde olmasını sağlıyor. Şu an çalıştıkları şefleri ve ürünlerinden bahsetmem gerekiyor çünkü çok ilgi çekici.

Alex Frimer; dünyanın birçok farklı ülkesinde yaşaması sebebiyle, füzyon mutfağını çok seviyor. İsviçreli bir şef ve Akdeniz esintilerini Chefs & Jars kavanozlarına taşıyor. JASMIN ve SHRIMPSTAR kavanoza giren tarifleri.

Laura Grosch; Almanya’da yaşayan, vegan tarzı beslenmenin öncülerinden olan bir homechef olarak herkes tarafından tanınıyor. DREAM, RAINBOW ve SUMMER vegan sevenleri çok etkileyecek.

Dieuveil Malonga; gastronomi alanında yeni bir hikaye yazmak için Afrika’nın muhteşem mutfağını HOMELAND ve ZULU kavanozlarıyla Chefs & Jars kavanozlarına taşıyor.

Peter Angyal; yemek yapmayı özgürlük ve yaratıcılık olarak tanımlayan Macar asıllı bu yetenekli şef, muhteşem mutfağını FUSION ve MERRY BERRY ile Chefs & Jars kavanozlarına taşıyor.

Vincent Angebault; eğitime oldukça fazla önem verdiğini her fırsatta vurgulayarak, Fransa’nın muhteşem mutfağını FRENCHY ve LAGOON ile Chefs & Jars kavanozlarına taşıyor.

Kareem Roberts; ‘’yiyebileceğiniz en güzel besinler sevgiyle hazırlanmış olanlardır’’ diyor. Karayipler’deki küçük bir ada ülkesi olan Antigua’dan gelerek kendi tarzıyla hazırladığı gurme tarifleri CHICKING ve BEANCREDIBLE ile Chefs & Jars kavanozlarına taşıyor.Yakında Türk şefler ve dünyanın farklı kültürlerinden yeni şeflerle lezzetler daha da çeşitlenecek. Ben müdavimlerinden birisi oldum, eminim siz de tadına baktıktan sonra vazgeçemeyeceksiniz.İster gün içi öğünlerinizde ister toplantılarınızda, ofiste, okulda her zaman hızlı ve lezzetli yemek, kahvaltı ve tatlılar olarak keyifle yenecektir. Hatta okullarda beslenme olarak bile kullanılmaya başlanırsa şaşırmam.

Ben favorilerimi söylemeden edemeyeceğim, Uzakdoğu narenciyesi olan Yuzu ile marine edilmiş orkinosa eşlik eden mango, avokado ve kuru domateslere, özel sosu eşlik ettiğinde ortaya çıkan Lagoon ilk sırada; tavuğun ve karamelize fındıkların nefis uyumuyla tatlı patatesi ve baharatlarla harmanlanmış ananası, mükemmel bir dengede yaşatan Tavuklu kral Chicking, Maş fasulyesi ve bulgurun ne kadar lezzetli olabileceğine inanamadığım salatalık ve pancar turşusu ile beraber eşsiz domates fondue eşliğinde maş fasulyeli ve bulgurlu Beancredible, Mozzarella ile buluşan tahıl ve çekirdekler, kuru ve taze meyveler ile harmanlanıyor ve frambuaz sirkesi ve kırmızı şarapla marine ediliyor, Merry Berry sizi kavanozun içine hapsediyor. Bir de Earl Grey’li muhallebi var ki beni benden alıyor.

Al götür konseptiyle dizayn edildiği halde bahçede masaları ve içeride bir masasıyla hemen kavanozu açıp orda yemek isteyenler için de detaylar düşünülmüş. Ayrıca çok özel kahveleri ve her dem taze özel çaylarını da tavsiye ederim.

Yorumlar

0 yorumlar