Ankara Life Dergisi

İşinizi Şansa Değil, Uzmanına Bırakın!

Gayrimenkul sektöründe öncelikle iyi insan olabilmenin üzerine temellerini kuran ve ekip işini özümseyerek alanında pek çok başarıya imza atan Efe Grup Gayrimenkul’den bahsetmek istiyorum sizlere. Alanında uzman kadrosu ve güvenilir yapısıyla İncek Vista’da danışanlarına kaliteli bir hizmet sunan Efe Grup Gayrimenkul, alım satım işlemlerinde şeffaflık ve profesyonelliği ön planda tutarak adından oldukça söz ettiriyor. Yaklaşık 21 yıldır emlak sektöründe deneyim ve birçok tecrübeyle sabit çalışmalarıyla disiplin ve özveriyi bir arada tutan Efe Grup Gayrimenkul Kurucu Ortakları Serkan Yıldırım ve Zafer Öksüz, bu ay şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi iş dünyası sayfalarına konuk oldu. Sektördeki konumlarından ve başarı sırlarından bahsettikleri özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Ekip olarak uzun yıllardır gayrimenkul sektöründe aktif bir şekilde yer alıyorsunuz. Ancak sorularımıza geçmeden önce Efe Grup Gayrimenkul’ü tanımak istiyoruz. Neler söylersiniz?
2002 yılında Ümitköy bölgesinde gayrimenkul sektöründe hizmet vermeye başladık. 2009 yılında ortağım Zafer Öksüz ile birlikte kurduğumuz Efe Grup Gayrimenkul firmamızla; 2015-2023 yılları arasında Remax çatısı altında sektöre devam ettik. Şimdi ise tekrardan kendi firmamızla yıllardır güven ve profesyonellikle oluşturduğumuz müşteri veri tabanımızla İncek Vista’da yer alıyoruz.

Başarılı bir gayrimenkul uzmanının sahip olması gereken özellikleri nelerdir? Sizin bu alandaki başarı sırrınız nedir?
Her sektörde olduğu gibi aslında yaşamın içinde olması gereken şey ilk önce; ‘iyi insan olmak’tır. Dinlemek ve empati kurmak bu işin olmazsa olmazıdır. Her yeni müşteri ve her yeni portföy size tecrübe ve dost kazandıracak yepyeni bir hikayedir. Bundan dolayı öncelik hiçbir zaman para kazanma odaklı olmamalı. İnsanlara yardımcı olduğunu bilmek, tüm süreçleri profesyonel ve şeffaf bir şekilde yürütmek zaten işin sonunda size para kazandıracaktır.

Daha öncesinde Remax Gayrimenkul bünyesinde pek çok çalışma yürüterek 2017 yılında birincilik elde ettiniz. Ardından 2023 senesinde kendi grubunuzu kurarak emlak sektöründe varlığınızı sürdürmeye devam ediyorsunuz. Efe Grup Gayrimenkul’ün kilometre taşlarından bahsedecek olursanız, neler söylemek istersiniz?
Emlak sektörü maalesef bir kısım meslektaşımızdan dolayı insanların çekinerek ve haklı olarak kendilerini koruma duygusuyla yaklaştığı bir alan. Biz ekip olarak empati kurmayı kendimize misyon edindik. Bu sebepten ötürü Remax’tan aldığımız eğitimler, ödüller bizi diğerlerinden daha da farklı bir konuma getirdi. Mesleğimizi severek yapıyoruz ve işini şansa değil, uzmanına bırakan tüm profesyonel müşterilerimize de sektörümüzü sevdirmeye devam ediyoruz.

Danışanlarınıza kendi gurubunuz içerisinde diğer emlak danışmanlarından farklı olarak ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?
Ekip olarak yıllardır bir aradayız. Bu sektörde aile olduk lafı çok inandırıcı gelmediğinden şöyle söyleyebilirim; ‘Biz iyi bir takım ve ekibiz.’ Profesyonel fotoğraf ve drone çekimleri, sınırsız premium ilan sayısı, toplantı ve sunum odası, geniş müşteri veri tabanı, sosyal medya tanıtımları yer alıyor. Aslında tüm bu saydıklarım artık hemen hemen her ofiste olan şeyler. Bizim artımız tüm süreçlerde beraber olmamız ve süreci hep birlikte yürütmemizden kaynaklanıyor.

Pazarlama stratejilerinizi nasıl şekillendiriyorsunuz?
Pazarlama stratejimiz açıkçası sürekli değişkenlik gösterir durumda. Dünyada her gün yeni bir yenilik, değişiklik yaşanırken aynı yöntemleri kullanarak emlak sektöründe devamlılık sağlayamazsınız. Çünkü günümüzde artık afiş asarak, ilan girerek müşteri bekleme devri sona erdi. İletişim ve olabildiğince temas daha çok ön plana çıktı. Kullanılan yöntemler her ne kadar aynı gözükse de her işlem farklı bir hikaye olduğundan burada profesyonelliğimiz, insan ilişkilerimiz, güven ortamımız bizi öne çıkaran unsurlardır.

Son olarak Ankara Life okurlarına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Ankara Life aracılığıyla ulaştığımız tüm okurlarımıza şu mesajı iletmek isterim; her sektörde ve her iş kolunda olduğu gibi gayrimenkul alanında da işinizi şansa değil, uzmanına bırakın. Meslek olarak bu sektörde olan ve işini gerçekten severek yapan ekibimizle İncek Vista’dayız, unutmayın. Sevgi ve selamlarımızla…

Yorumlar

0 yorumlar