Ankara Life Dergisi

İstanbul Cimnastik Kulübü’nden Uluslararası Başarı !

5-6 Mayıs 2022 tarihlerinde Uluslararası Estetik Grup Cimnastik Federasyonu (IFAGG) tarafından Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da World Cup II kapsamında gerçekleştirilen 14. Academic AGG Cup organizasyonuna  Şavkar İstanbul Cimnastik Kulübü 3 takım ile ülkemize bir altın, bir de gümüş madalya kazandırdı.

Finlandiya kökenli cimnastikçiler tarafından geliştirilen vücut dalgası, denge, sıçrama, dönüş ve dans adımlarını kullanan ve estetik çekiciliğin ön planda olduğu bir takım sporu olan Estetik Grup Cimnastiği (AGG), genellikle  6-10 kişilik gruplar halinde yapılan ve vücut esnekliğine ek olarak denge, hız, kuvvet, koordinasyon, eş zamanlılık ve ritim duygusu gibi birçok fiziksel nitelik gerektirmektedir. Spor, Uluslararası Estetik Grup Jimnastik Federasyonu (IFAGG) çatısı altında faaliyet göstermekte olup, uluslararası federasyonun mevcut 47 üyesi arasında Rusya, Finlandiya, Estonya, ABD, İngiltere, Israil, Ispanya, Yunanistan, Ispanya, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Japonya gibi ülkeler  bulunmaktadır.

12-14 yaş kategorisinde yarışan Fadalya takımı, yarışmada Finlandiya, Estonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan gibi birçok ülkeden rakiplerini geride bırakarak altın madalya aldı. 8-10 yaş kategorisinde yarışan Florina takımı ise yarışmada 2. olarak gümüş madalya kazandı.  10-12 yaş kategorisinde yarışan Kilia takımı ise üst düzey performans gösterdi ve yarışmayı 4. olarak tamamlamladı.

2021 yılında Finlandiya’nın Helsinki şehrinde düzenlenen Reima AGG Cup’ta Kilia takımı Finlandiya, Estonya, Bulgaristan, Kazakistan, Yunanistan gibi birçok ülkenin sporcularını geride bırakarak altın madalyayı almıştı. Fadalya ve Kilia takımları 2019 yılında Estonya’nın Talinn şehrinde düzenlenen yarışmadan da altın madalya ile ülkemize dönmüşlerdi.

Ankara Life Dergisi olarak sporcularımızı ve antrönörlerimiz Olga Negovskaya,Ceren Ovat ve Ayşecan Özen’i tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar