Ankara Life Dergisi

Kadın Girişimciliğin Zirvesinde: Kadire Arslan’ın Hikayesi

“Mümkün olduğunca ticari kaygılarımızı müşterilerimize hissettirmemekle iş standartlarımızın istikrarlı olması bizi daima tercih edilebilir ve önerilebilir kılıyor.”

Reklam, tanıtım ve organizasyon alanında başarılı bir kadın girişimci olan Kadire Arslan, sektördeki yükselişini cesaretle kanıtlamış bir lider. Hiyerarşide karşılaştığı zorluklara rağmen, sahada kendini ispatlamak ve uzun iş maratonlarına rağmen sektörde fark yaratmak için çaba harcamaktan hiç vazgeçmemiş. Arslan, ajansında müşteri memnuniyetini ön planda tutmanın, işin niteliğini artıran kilit bir unsura dönüştüğünü vurguluyor. Onun için güven kazanmak, sadece kazanç sağlamaktan öte bir öncelik. Özellikle organizasyon şirketi kimliğinin gereği olarak, sistemli çalışmanın ve teknolojiden tam anlamıyla yararlanmanın zorunlu olduğunu ifade ediyor. Kadire Arslan, işine bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşarak her alana ayrı önem veriyor. Kaliteli bir iş ortaya koymayı hedefleyen Arslan, girişimcilik serüveninde cesaretin ve kararlılığın önemine vurgu yapıyor. Kendi deneyimleri üzerinden kadın girişimcilere yönelik tavsiyelerde bulunan Arslan, cesur olmalarının ve yaptıkları işte kendilerini yıldırabilecek insanlardan uzak durmalarının kritik olduğunu belirtiyor. Kısacası, Kadire Arslan’ın öncülüğünde yol alan bu başarı hikayesi, kadın girişimciler için ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life dergisi olarak kendisiyle bir araya geldik ve bu yolculuğa dair merak ettiklerimizi yönelttik. İyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Kadire Hanım uzun yıllardır faaliyet gösterdiğiniz Koz Ajans’ta oldukça başarılı işlere imza atıyorsunuz. Bundan dolayı işinize başlama hikâyenizi bizimle paylaşabilir misiniz? Reklam, tanıtım ve organizasyon alanına olan ilginiz nasıl başladı, bu sektördeki deneyimlerinizden bahseder misiniz?

İlk olarak yaklaşık on beş sene önce öğrencilik dönemlerimde temas kurduğum reklamcılık sektöründe “ekstra personel” olarak farklı alanlarda görevler üstlenmiştim. Ta o zamandan tespit ettiğim şirket işleyişindeki eksiklikler, bana kendi işimi kurma düşüncesini aşılamıştı.  Bu vesileyle öncelikle insani değerleri temel alan bir organizasyon kurumu hayal ettim. Bugün dahi o günlerimden ilham alarak çalışmaya özen gösterir, hayalimi canlı tutarım. Neticede bir değer ortaya koymak istiyorsanız, öncelikle birlikte çalıştığınız arkadaşlarınıza değer vererek işe başlarsınız.  Bu değerleri markalaştırma adına kollarımızı sıvayıp durmaksızın çalışmaya başladık. Bu çalışmaların başında fuar faaliyetleri, açılış organizasyonları, defileler ve katalog çekimleri yer alıyor. Bu çalışmalarımızın gidişatında da müşterilerimizin mutluluğu başarılarımızı ispatlamaya yetiyor.

Bir kadın olarak reklam ve organizasyon sektöründe yer almanın sizin için özel zorlukları veya avantajları oldu mu?

Özellikle Türkiye’de bir kadının iş hayatında kariyer yapması zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu zorlukların başında cinsiyetim dolayısıyla bana yaşatılan kimi ciddiyetsiz tutumlar geliyor. İş hayatındaki hiyerarşide yükselişimle karşı cinslerimin bana takındıkları tavrın tuhaflaşması paralel gelişti. O yüzden kendimi bir kadın olarak sahada ispatlamam, uzun iş maratonlarının yanı sıra çabalamam gereken başka mühim bir alandı. Bu mücadelemde de küçümsenemeyecek derecede yol kat ettiğimi düşünüyorum.

Müşteri memnuniyetini sağlamak için benimsediğiniz bir strateji var mı? Müşterilerinizle nasıl güçlü ilişkiler kuruyorsunuz?

Üstlendiğimiz organizasyonları kazançtan öte değerlendirmek işimizin niteliğini de artıran bir unsur oluyor. Her şeyden öte üstesinden gelmemiz gereken işe odaklanmamızı sağlıyor. Bu büyük bir zaman tasarrufu bence, başka bir yanıyla güven kazanmak kazanç sağlamaktan önde geliyor. Mümkün olduğunca ticari kaygılarımızı müşterilerimize hissettirmemekle iş standartlarımızın istikrarlı olması bizi daima tercih edilebilir ve önerilebilir kılıyor. Çalıştığımız firmaların çeşitliliği ve onlarla kurduğumuz birlikteliğin uzun soluklu oluşunun nedenlerini bu şekilde sıralayabilirim.

Reklam ve tanıtım stratejilerinizde hangi trendleri takip ediyorsunuz? Teknolojinin etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Teknoloji artık hayatın bir gerçeği ayrıca çok da dinamik, dolayısıyla iş dünyasında başarılı olmak istiyorsanız mutlaka teknolojiye uyum sağlayarak gelişiminizi sürdürmelisiniz. Biz de bu açıdan farklı teknolojik araçlarla entegre çalışıyoruz. Özellikle organizasyon şirketi kimliğimizin gereği olarak sistemli çalışmak teknolojiden tam anlamıyla yararlanmamızı zorunlu kılıyor.  Bilhassa iletişim kurduğumuz ortamlardaki teknolojik imkânlar işleri sürdürme biçimimizi kökten değiştirdi diyebilirim. Bir döneme kadar vazgeçilmez olan iletişimde kâğıt kullanımı devri kapandı ve günümüze baktığımızda e-maillerin devri de sonlanıyor gibi. Artık birçok iş görüşmelerimizi WhatsApp aracılığıyla yapıyoruz. Sistemin sağladığı olanaklar ayrıca herkes için kolay erişilebilir oluşu iş ilişkilerimizde vazgeçilmez bir hale geldi.

Organizasyon planlama süreçlerinizdeki başarı faktörleri nelerdir? Büyük etkinliklerdeki koordinasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz?

Başta söylediğim gibi öncelikle müşterinin isteklerine odaklanıyoruz. Buradaki kavrayışımızla onun isteklerine cevap verebilecek çeşit sunma olanağımız da artıyor. Bir diğer stratejimizse adım adım çalışmaya önem vermek. Bu da işin risklerini minimize ettiği gibi kendi içerisinde de çalışanlarımızın gerekli noktalarda inisiyatif alarak sorun çözme olanaklarını artırıyor. Basit bir açılış organizasyonu içerisinde dahi gerek müzik grubu gerek süsleme grubu ve gerekse garson ekibi organizasyonda inisiyatif kullanabilir olmalı. Biz, çerçevenin içini dolduran her alana ayrı önem vererek bütüncül bakıldığında kısacası kaliteli bir iş ortaya koymayı hedefliyoruz.

Kadın girişimciler veya bu sektöre yönelik kariyer yapmak isteyen genç kadınlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Cesur olmaları her alanda olduğu gibi bu sektörde de çok önemli. Kendilerini yaptıkları işte yıldırabilecek insanlardan uzak durmaları gerekir. Bu yüzden rol modelleri olabileceğini düşündükleri azimli insanlarla işe başlamaları çok kıymetli. Ayrıca kadın, doğası bakımından üretmeye yatkın bir varlık. O yüzden kendilerini çalışmaya adadıklarında bu yanlarıyla birlikte daha avantajlı bir konuma yükselip başarının da kaçınılmaz olacağını göreceklerdir.

Farklı şehirlerde çalıştığınızı biliyoruz. Bu açıdan çalıştığınız şehirlerdeki müşteri imajlarından ve isteklerinden biraz bahseder misiniz?

Açıkçası taleplerin çeşitliliği büyük şehirlerde pek değişkenlik göstermiyor. Ama zamanla değişen şartlara göre organizasyonların da kapsamı değişiyor diyebilirim. Kutlama anlayışımızın on sene öncesine göre aynı olmayışı olarak düşünebiliriz bunu.

 

 

Yorumlar

0 yorumlar