Ankara Life Dergisi

KADINLAR İÇİN ÖNEMLİ: GENİTAL ESTETİK

Genital estetik ameliyatları toplumumuzda yaygın olmasa da kadınların ihtiyacı olduğu bir konu. Şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak bu hassas konuyu Op. Dr. Esra Demir Yüzer ile konuştuk.

Genital Estetik Nedir?
Genital bölge estetiği; vajina, klitoris, iç ve dış dudaklarda doğuştan veya sonradan oluşan fiziksel deformelerin, düzeltilmesi işlemidir. Genital bölgede bu deformeye sebep olan etkenleri, doğum yapmak, çevresel faktörler, yaşa bağlı olarak bağ dokusunun zayıflaması, mesane problemleri ve genetik yapı olarak sayabiliriz. Bu sorunlar estetik görünümle ilişkili olabileceği gibi idrar kaçırma, cinsellikten zevk almama ve ağrılı cinsel ilişki gibi başka problemlere de sebep olabilir. Bulunduğumuz şartlarda çoğunlukla lazer uygulamalar ile yapılan vajina daraltma, vajina beyazlatma ve labioplasti gibi işlemler oluşan problemleri çözüme kavuşturabilmektedir. Genital bölge estetiği sonucu kişi istediği fiziksel görüntüyü elde etmenin yanı sıra, cinsel yaşantısının kalitesini de artırmış olur ve böylece kendilik değeri artar.


Genital Estetik Kimlere Yapılır?
Genital estetik 18 yaşını doldurmuş, aklı melekeleri yerinde olan ve bu konuda talebi olan her kadının kendi isteğiyle yaptırabileceği bir işlemdir. Bekar kızlarda genital estetik nedenleri genelde doğuştan olan problemlerdir. Lazerle genital beyazlatma da oldukça sık tercih ediliyor. Her iki işlem de genç hanımlarda gönül rahatlığıyla güvenle uygulanabilir. Hem labioplasti hem de lazerle genital beyazlatma işlemleri dış genital bölgeye müdahalede bulunan işlemlerdir. Aktif cinsel hayatı başlamış kadınlar için ise önemli nedenler arrasında orgazm olamama problemleridir. Orgazm sağlayabilmek için yapılacak olan klitoral hudoplasti, labioplasti ve G noktası büyütme işlemleri belirgin iyileşme sağlayacağını söyleyebiliriz.


Genital Estetik Uygulamaları nelerdir, bunlardan kısaca bahsedebilir misiniz?
Genital estetik uygulamaları, deformasyonun bulunduğu bölgeye göre çeşitlilik göstermektedir:
Labioplasti, en sık yapılan genital estetik operasyonlardan olan labioplasti, dış genital bölge üzerinde bulunan iç dudakların küçültülmesi i.in kullanılan işlemdir. Vajinoplasti, vajina daraltma işlemi ile doğum, yaşlanma ve diğer bazı sebeplerden dolayı genişlemiş olan vajina daraltılır ve eski formuna kavuşturulur. Klitoral hudoplasti, işlemiyle hem estetik hem de işlevsel sorunlara neden olan klitoris üzerindeki katları düzeltilir. Vajina beyazlatma(vajinal bleaching) lazer ile yapılabilmektedir. Doğum, polikistik over sendromu, hormon ilaçlarının kullanılması, epilasyon uygulamaları, kandaki östrojen miktarının artması gibi birçok faktörden kaynaklı genital bölgede kararma meydana gelir. Lazer tekniği ile cilt üzerinde koyulaşmış tabaka soyularak, vajinanın rengi 3 tona kadar açılabilir. Labia majora estetiği (büyük dudakların küçültülmesi) işlemleri çok kabarık ve şişkin görünümdeki dudakların ve bikini bölgesinin küçültülmesi amacıyla yapılır. Bunun tam tersi olarak büyük dudaklarda sönüklük mevcutsa büyük dudaklara dolgu yapılarak düzgün ve daha genç bir görünüme kavuşturulması mümkün kılınıyor. Perineoplasti, doğum sonrasında perine bölgesinde oluşan yırtıkların düzeltilir. Bu sayede cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı engellenmiş olur ve doğum skarlarının oluşturduğu hoş olmayan görünüm ortadan kaldırılmış olur. Vajinal PRP ve mezoterapi uygulamaları tıpkı yüz bölgesinde olduğu gibi, kandaki büyüme faktörlerini ve bazı amino asitleri kullanarak genital bölgedeki cildin daha sağlıklı, gergin ve parlak görünmesini sağlarlar. Bu yöntemler ağda ve kıl dönmeleri nedeniyle oluşan bozuk cilt görünümünü düzeltmeye ve kollajen üretimini artırarak daha sıkı bir görünüm elde etmemizi sağlar.

Yorumlar

0 yorumlar