Ankara Life Dergisi

KAHVENIN YERLI MARKASI : SEDİRKENT

Tutkuyla bağlı olduğu kuru kahvecilik işini Sedirkent markasına dönüştüren Burak Sadık Beşkonaklı ile söyleştik. Keyifli okumalar…

Öncelikle kendinizden ve yaptığınız işten biraz bahseder misiniz?

15 yıldır toptan gıda ve kuru kahve imalat işi ile uğraşmaktayım. Bugüne kadar Şölen Çikolata, Pınar Birleşik Pazarlama, Kocatepe Kahve, Fresha Soda, Meysu gibi büyük firmaların Ankara Bölge bayiliklerini yaptım. Bir taraftan da tutkunu olduğum kahveye dair ciddi eğitimler alarak kuru kahve imalatı işi ile uğraştım. Bunun yanında 2021 yılı başından itibaren, 10 sene önce kurmuş olduğum ‘SEDİRKENT’ markasına ait ürünlerimizin, Türkiye genelinde market zincirlerine ve sanal pazarda satışını yapmaktayız.

Kahve popüleritesindeki gelişmeleri takip edip, kendimizi geliştirip, kahve imalatının yanında sıcak ve soğuk toz içecekler, bitki ve meyve çaylarını aromalandırmaya ve üretmeye başladık.

Sedirkent Kahve markasının hikâyesi nedir?

Kahve, Anadolu sayesine tüm dünyaya yayılmıştır. Kahvenin anavatanı olarak Brezilya’nın bilinmesi, kahvenin ülkemizde kendini güncelleyememiş olması beni çok üzerdi. Diğer taraftan ülkemizde kahve sektöründe gençlerin yabancı marka hayranlıkları, Türk markalarına itibar etmemelerine de çok üzülürdüm.

Bundan 10 sene önce Almanya’da bir fuarda gezerken Almanların çalışma disiplinleri ile kendi kültürlerini koruyarak markalaşma serüvenlerini gördüğümde çıraklığını yaparak ustalaştığım ve hâlihazırda yaptığım kuru kahvecilik üretim işini Sedirkent markası adı altında yapmaya karar verdim. Peki neden Sedirkent? Osmanlı döneminde kahve sedir ağaçlarından elde edilen odunlar üstünde közde pişirilirmiş.Yine sedir ağacının bölgesel olarak suya dayanaklılığından dolayı kültürümüzün en güzel parçası sedirlerin yapımında bu ağaç kullanılmıştır.

Markalaşma serüveninizde sizi rakiplerinizden farklı kılan ve başarıya ulaştıran ne oldu?

Öncelikle daha yolun başındayım ve hiçbir şeyi tam anlamı ile başarmış olarak görmüyorum. Beni rakiplerimden ayıran veya farklı kılan ne derseniz ‘kimseyi değil kendimi rakip görmem ve taviz vermeyeceğim ticari ahlakım ve dürüstlük ilkelerimle çıraklığını yaptığım işi kendi yetenek ve birikimimle büyütüp yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışma gayretimdir’ diyebilirim.

Kendinize kahve kavurucu diyorsunuz. Sizce iyi bir kahve kavurucunun en önemli sırrı nedir?

Kahvenin yeşil çekirdekten kavrulmuş çekirdeğe dönüşmesi mucizevi bir olay. İyi bir kahve kavurucusunun en önemli sırrı sevmek ve tecrübedir. Kahve çekirdekleri ile dans edebilen, kahveyi seven, kahvenin o dönüşme aşamalarını gören, damağı ile test edip, faklı cins ve yörelere ait kahve çekirdeklerini deneyerek kendi formülünü yaratan kişi iyi bir kahve kavurucusudur.

Markanızın çalışmalarından ve iş ortaklarınızdan bahseder misiniz?

Yaklaşık 15 yıldır büyük markaların market ve ev dışı tüketim bazında kahve dolum işini yapmaktayız. Pandeminin etkisini fırsata çevirerek 10 yıl önce kurulan SEDİRKENT markamız ile 2021 başı internet ve market bazlı satışlarımızı yapmaya başladık. Aynı zamanda yurtdışı ihracat işlerimize hız verdik. Çok şükür ki, bu gayretimiz marketlerde, sosyal ağda karşılığını buldu ve her geçen gün hızla büyüyen kocaman bir aile olduk.

Küresel salgının kahve üretimine etkisi sizi nasıl etkiledi?

Salgının özellikle ülkemizde en çok etkilediği sektörün kahve sektörü olduğu bir gerçektir. Zira Pandeminin vurduğu yerlerin başında kafeler geliyor. Dolayısı ile bizlerin de işleri çok ciddi şekilde etkilendi. Ancak bu sınavı mücadelemiz ve birbirimize vereceğimiz destek ile en kısa sürede aşacağımıza ve bu sürecin bittiğinde sektöründe çok ciddi bir canlanma olacağına inanıyorum.

2021 yılı için hedef ve beklentileriniz nelerdir?

Klasik olacak ama kendim, ailem ve tüm ülkem için Huzur diliyorum.Huzur içinde birçok duyguyu barındıran en güzel temenni benim için. Hedef olarak Sedirkent markasını market, internet ve bayi bazlı önce türkiye’ de tanınırlığını artırmak ve türk markamız ile dünyaya açılmak diyebilirim

Yorumlar

0 yorumlar